Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Thundersport Championship

DTC weekend - Super Pole

DTC 
09/06/18 

DTC - Danish Thundersport ChampionshipI den første kvalifikation blev det Lasse L. Sørensen der satte sig på den øverste plads i tidstabellen, men da de fire bedste havde banen for sig selv til den endelige kvalifikation om de forreste rækker, blev det Kasper H. Jensen der satte hurtigste tid, foran Lasse L. Sørensen, Dennis Lind og Frederik Schandorff.
 


Lasse L Sørensen
(Foto: Motorsporten.dk)

Super Pole 1

PlNrKørerBilTidDiff
11Lasse L. SørensenDTC model 549,270-
26Kasper H. JensenFord Mustang49,353+00,083
360Dennis LindDTC Model 549,505+00,235
499Frederik SchandorffChevrolet Camaro49,554+00,284
510Ronnie BremerDTC Model 549,888+00,618
68Max Klinkby-SilverFord Mustang49,941+00,671
736Christian SørensenChevrolet Camaro50,138+00,868
815Mikkel C. JohansenFord Mustang50,141+00,871
93Kris NissenDTC model 550,356+01,086
1096Nicolai Aaberg HansenDTC Model 450,488+01,218
1143Jacob MathiassenDTC Model 550,530+01,260
1218Michael MarkussenChevrolet Camaro50,832+01,562
135Filip SandstrømFord Mustang52,326+03,056
147Kim Lund JohansenFord Mustang52,553+03,283
1546Niklas VoetmannDTC model 552,885+03,615

Super Pole 2


Kasper H Jensen
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilTidDiff
16Kasper H. JensenFord Mustang49,150-
21Lasse L. SørensenDTC model 549,226+00,076
360Dennis LindDTC Model 549,233+00,083
499Frederik SchandorffChevrolet Camaro49,509+00,359
Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund

Følg live tider med Speedhive: iTunes - Android


Læs mere om:
  • Kasper H. Jensen
  • Lasse L. Sørensen
  • Ring Djursland
  • 18/06/10 - Ring Djursland - DTC
  •