Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Youngtimer Challenge

DTC weekend - Løb 2

Youngtimer 
09/06/18 

I klasse 1 er det igen Michael Skipper der vinder, foran Mick Søgaard og Bent Dyhre Hansen.
Hos klasse 2 vinder Ole Sondrup, foran Kim König og Frank Jakobsen.
Klasse 3 vindes af Lars Henrik Leed, foran Peder Skipper og Tue Lassen.
 


Mikkel Skipper
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilKlOmgTidDiff
1195Michael SkipperBMW E36 M311616:42,478-
2168Mick SøgaardBMW M311616:44,492+02,014
3170Bent Dyhre HansenBMW E36 M311616:54,745+12,267
4101Keld GraabækBMW e 3611617:02,237+19,759
5256Ole SondrupBMW e3621617:08,381+25,903
6269Kim KönigPeugeot 30621617:12,945+30,467
7208Frank JakobsenBMW E3621617:18,757+36,279
8222Søren ChristensenBMW e 4621617:21,085+38,607
9260Anders Tage JensenBMW 325 E36 Compact21617:22,325+39,847
10223Martin JensenHonda CRX21617:24,931+42,453
11123Erik Hawaleschka MadsenMini Cooper S11617:25,266+42,788
12251Kenneth SøgaardBMW E4621617:25,394+42,916
13233Morten Søgaard-LinnetBMW E4621617:30,411+47,933
14225Anders LundgaardToyota Corolla21617:30,916+48,438
15206Kristian BilleCitroën Xsara VTS21617:33,055+50,577
16326Lars Henrik LeedPorche 94431617:34,383+51,905
17318Peder SkipperBMW 318is31617:34,616+52,138
18107Oliver ClarkeMazda RX7 FD3S11617:41,409+58,931
19277Arne HansenRenault Clio21517:03,233- 1 omg
20344Tue LassenPeugeot 30731517:09,908- 1 omg
21254Max TerpagerBMW e4621517:10,189- 1 omg
22358Frank SchouPorsche 94431517:17,288- 1 omg
23329Jimmy Bob Søgaard JensenPeugeot 106 Rally31517:25,087- 1 omg
24232dmitry larzarenkoBMW e 4621517:31,900- 1 omg
25324Torben MøllerBMW E3631517:32,901- 1 omg
26335Benny KudahlBMW Z3 Roadster31517:33,899- 1 omg
27258Knud AndersenBMW e 4621517:44,538- 1 omg
28321Sv. Aa. HelsinghoffBMW 318 is31416:58,864- 2 omg
Ikke fuldførte kørere
DNF102Knud Erik SørensenBMW e 4611113:17,027- 5 omg
DNF165Bjarne Haa RasmussenHonda Integra Type R199:40,595- 7 omg
DNF217Tom JørgensenBMW E46277:16,934- 9 omg
DNF325Orla IversenBMW 523356:18,119- 11 omg
DNF323Lars LundgaardCitroen Saxo344:38,146- 12 omg
DNF298Holger WilcksMazda MX-5223:11,871- 14 omg
DNS
DNS315Sebastian BelliVW Lupo300- 16 omg

Hurtigste omgang kørt af nr 195, Michael Skipper: 54,764

Nr 123 Erik Hawaleschka Madsen idømt Stop&Go for overhaling i gul flagzone
Nr 107 Oliver Clarke idømt Stop&Go for overhaling i gul flagzone
Nr 123 Erik Hawaleschka Madsen idømt 20 strafsek. for ikke at udføre Stop and Go


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Michael Skipper Pedersen
  • Ring Djursland
  • 10/06/18 - Ring Djursland - Youngtimer
  •