Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Youngtimer Challenge

DTC weekend - Løb 1

Youngtimer 
09/06/18 

Helt Youngtimer feltet kører samlet denne weekend.
Klasse 1 blev vundet af Michael Skipper foran Mick Søgaard og Bent Dyhre Hansen.
Klasse 2 vindes af Ole Sondrup, foran Anders Tage Jensen og Frank Jakobsen.
Klasse 3 vindes af Peder Skipper, foran Frank Schou og Lars Henrik Leed.
 


(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilKlOmgTidDiff
1195Michael SkipperBMW E36 M311716:00,955-
2168Mick SøgaardBMW M311716:06,199+05,244
3170Bent Dyhre HansenBMW E36 M311716:10,524+09,569
4101Keld GraabækBMW e 3611716:37,820+36,865
5123Erik Hawaleschka MadsenMini Cooper S11716:41,628+40,673
6107Oliver ClarkeMazda RX7 FD3S11716:48,934+47,979
7256Ole SondrupBMW e3621716:49,749+48,794
8260Anders Tage JensenBMW 325 E36 Compact21616:07,344- 1 omg
9208Frank JakobsenBMW E3621616:07,987- 1 omg
10222Søren ChristensenBMW e 4621616:13,070- 1 omg
11251Kenneth SøgaardBMW E4621616:13,435- 1 omg
12217Tom JørgensenBMW E4621616:16,753- 1 omg
13269Kim KönigPeugeot 30621616:17,555- 1 omg
14223Martin JensenHonda CRX21616:21,267- 1 omg
15233Morten Søgaard-LinnetBMW E4621616:32,153- 1 omg
16206Kristian BilleCitroën Xsara VTS21616:45,104- 1 omg
17318Peder SkipperBMW 318is31616:45,619- 1 omg
18358Frank SchouPorsche 94431616:47,513- 1 omg
19326Lars Henrik LeedPorche 94431616:47,633- 1 omg
20277Arne HansenRenault Clio21616:52,275- 1 omg
21254Max TerpagerBMW e4621616:53,338- 1 omg
22225Anders LundgaardToyota Corolla21616:54,869- 1 omg
23323Lars LundgaardCitroen Saxo31516:17,593- 2 omg
24335Benny KudahlBMW Z3 Roadster31516:23,906- 2 omg
25325Orla IversenBMW 52331516:24,830- 2 omg
26258Knud AndersenBMW e 4621516:29,767- 2 omg
27298Holger WilcksMazda MX-521516:30,122- 2 omg
28232dmitry larzarenkoBMW e 4621516:38,763- 2 omg
29344Tue LassenPeugeot 30731516:44,344- 2 omg
30321Sv. Aa. HelsinghoffBMW 318 is31516:51,345- 2 omg
31324Torben MøllerBMW E3631416:14,595- 3 omg
Ikke fuldførte kørere
DNF165Bjarne Haa RasmussenHonda Integra Type R11010:38,535- 7 omg
DNF102Knud Erik SørensenBMW e 46178:24,535- 10 omg
DNF315Sebastian BelliVW Lupo3024,740- 17 omg
Udelukkede kørere
DQ329Jimmy Bob Søgaard JensenPeugeot 106 Rally310  

Hurtigste omgang kørt af nr 195, Michael Skipper: 54,749

Nr 324 Torben Møller idømt Stop&Go for overhaling i gul flagzone
Nr 329 Jimmy Bob Søgaard Jensen idømt Stop&Go for overhaling i gul flagzone
Nr 329 Jimmy Bob Søgaard Jensen udelukket for ikke at efterkomme flagsignal


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Michael Skipper Pedersen
  • Ring Djursland
  • 10/06/18 - Ring Djursland - Youngtimer
  •