Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme

Djurslands åbningsløb 2018 - Kvalifikation

Supertourisme 
05/05/18 

Under første kvalifikation er der hele 17 biler der sætter en tid indenfor det første sekund, det er de tolv bedste der skal afgøre startrækkefølgen ved anden kvalifikation. Martin Andersen sætter bedste tid og følges af Kevin Verner og Kevin Rossel
 


Martin Andersen.
(Foto: Motorsporten.dk)

Tiderne fra første kvalifikation:

PlNrKørerBilTidDiff
111Martin AndersenSupertourisme BMW M4-Edition49,510-
230Mikkel Bang JohnsenDST Citroén49,636+00,126
320Nicolas KiesaDST49,653+00,143
4512Kevin VernerMitjet BMW49,666+00,156
597Ole PetersenSupertourisme Mercedes49,753+00,243
67Casper RøesSupertourisme BMW49,761+00,251
719Michelle GattingSupertourisme BMW49,786+00,276
848Frederik NymarkDST BMW V649,809+00,299
914Kevin RosselDST BMW49,829+00,319
1031Nicki KristensenSupertourisme Audi RS549,847+00,337
1118Jonas Kempel SvenssonMitjet Supertourisme Supertourisme BMW49,864+00,354
1274Nicki PetersenMercedes AMG49,885+00,375
1394Anders ElkjærNissan50,198+00,688
1455Mathias StorbankMitjet Supertourisme Supertourisme Mercedes50,275+00,765
1523Kristian ThorsenDST BMW V650,307+00,797
1644Kenneth JensenMitjet V650,443+00,933
1732Henrik JansenSupertourisme Mercedes50,486+00,976
189Lasse PoulsenDST BMW V650,572+01,062
1984Louise FrostDST Mercedes Turbo50,931+01,421
2059Peter ChristensenSupertourisme Mercedes50,948+01,438
2171Carsten LorenzenMercedes51,338+01,828
2277Johnny PedersenSupertourisme BMW51,882+02,372

Tiderne fra anden kvalifikation:

PlNrKørerBilTidDiff
111Martin AndersenSupertourisme BMW M4-Edition49,133-
2512Kevin VernerMitjet BMW49,321+00,188
314Kevin RosselDST BMW49,362+00,229
47Casper RøesSupertourisme BMW49,526+00,393
597Ole PetersenSupertourisme Mercedes49,533+00,400
619Michelle GattingSupertourisme BMW49,598+00,465
720Nicolas KiesaDST49,605+00,472
848Frederik NymarkDST BMW V649,626+00,493
918Jonas Kempel SvenssonMitjet Supertourisme Supertourisme BMW49,634+00,501
1030Mikkel Bang JohnsenDST Citroén49,681+00,548
1174Nicki PetersenMercedes AMG49,770+00,637
1231Nicki KristensenSupertourisme Audi RS50 

Bil Nr 11, Martin Andersen udtaget til skærpet efterkontrol jf. klassereglement.

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund

Følg live tider med Speedhive: iTunes - Android


Læs mere om:
  • Martin Andersen
  • Ring Djursland
  • 06/05/18 - Ring Djursland - Supertourisme
  •