Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Padborg Finale 2017 - Tidsplanen

Diverse 
05/10/17 

Så er det sæsonens allersidste chance for at se ræs på en asfaltbane, det er Padborg der afrunder året med et finale arrangement, hvor der skal dystes om en række mesterskabstitler og testes et nyt løbsformat i Danish Endurance Championship
 

Hovedklassen i den kommende weekend er Danish Supertourisme Turbo, og de øvrige klasser hvor der også skal findes mesterskabsvindere er Legends Car Cup, Syver Race Cup, Youngtimer og den danske Aquila Synergy Cup.

I Danish Supertourisme Turbo er der tæt kamp i toppen, da der også i denne serie skal smides point væk inden sidste afdeling, blev der rykket lidt rundt i rækkerne, Michel Nykjær er derfor kommet i front foran Frederik Nymark og Ole Petersen. De er alle tre kandidater til at vinde årets mesterskab, så det bliver ekstremt spændende at følge udviklingen i denne weekend.

Legends Car Cuppen har også lagt op til en rigtig dramatisk finale, der er blevet gået godt til den, i de sidste afdelinger og der kommer næppe til at mangle spænding, når de mange kørere skal dyste om de sidste point, favoritten er Jonas Svensson, der følges af Kasper Bruun og Michael Christensen. I Old Boys klassen er det Henrik Vejen og Bjarne “Rasser” Rasmussen der ligger i top inden finale weekenden.

I Youngtimer klasserne er der tre divisioner som skal have afgjort hvem der bliver årets mesterskabsvindere, det er som vanligt nogle store felter der stiller til start, og den store klasse er bestemt interessant, her er der tæt race med potente racere, som tidligere har gjort karriere i DTC. I den hurtige klasse er det Tommy Dam Kieffer, Dan Pedersen og Sebastian Petersen der ligger tæt i toppen efter deres seneste afdeling der blev kørt på Ring Knutstorp.

Danish Endurance Championship skal afprøve et nyt løbsformat, og Tom Pedersen fra Padborg Park I/S fortæller:
”Vi vil afprøve et nyt format, hvor der køres to 60 minutter lange løb, et lørdag og et søndag. I begge løb skal der foretages et pitstop, hvor der ikke må tankes, men hvor der skal skiftes kører på bilen. Der vil blive et fast pitvindue på 10-15 minutter, og det er indenfor dette pitvindue, at der skal skiftes kører. Dette format kendes bl.a. fra den tyske ADAC GT Masters-serie.”

Der kan næppe herske nogen tvivl om at det er alle tiders chance for at opleve en god og gedigen omgang race, når de tætte kampe i toppen af mesterskaberne skal afgøres på Padborg Park, det gælder bare om at få pakket sammen og tage afsted til årets store finaleweekend.

Supertourisme Finale 2017 - Tidsplan:

Padborg Finale 2017 - Lørdag den 7. Oktober 2017

Kl Klasse Kørsel Tid
08:00 Danish Endurance Champ. Kvalifikation 15 min
08:25 Danish Endurance Champ. Kvalifikation 15 min
08:45 Rennsportgemeinschaft SH Træning 20 min
09:10 Danish Supertourisme Turbo Træning 20 min
09:35 Aquila Synergy Cup Træning 10 min
09:50 Rennsportgemeinschaft SH Kvalifikation 20 min
10:15 Youngtimer div 1 Kvalifikation 20 min
10:40 Youngtimer div 2+3 Kvalifikation 20 min
11:05 Syver Race Cup Træning 20 min
11:30 Danish Supertourisme Turbo Træning 20 min
11:55 Aquila Synergy Cup Kvalifikation 20 min
12:20 Legends Car Cup Træning 20 min
12:40 Pause 20 min
13:00 Danish Endurance Champ. Løb 1 (rulle) 60 min
14:05 Rennsportgemeinschaft SH Løb 1 15 min +1 omg
14:30 Syver Race Cup Kvalifikation 20 min
14:55 Danish Supertourisme Turbo Kvalifikation 20 min
15:20 Aquila Synergy Cup Løb 1 12 min +1 omg
15:40 Legends Car Cup Kvalifikation 20 min
16:05 Youngtimer div 1 Løb 1 15 min +1 omg
16:30 Youngtimer div 2+3 Løb 1 15 min +1 omg
16:55 Syver Race Cup Løb 1 15 min +1 omg
17:20 Aquila Synergy Cup Løb 2 12 min +1 omg

Padborg Finale 2017 - Søndag den 8. Oktober 2017

Kl Klasse Kørsel Tid
09:00 Rennsportgemeinschaft SH Løb 2 15 min +1 omg
09:25 Youngtimer div 1 Løb 2 15 min +1 omg
09:50 Youngtimer div 2+3 Løb 2 15 min +1 omg
10:15 Syver Race Cup Løb 2 15 min +1 omg
10:40 Legends Car Cup Løb 1 15 min +1 omg
11:05 Danish Supertourisme Turbo Gæstekørsel 30 min
11:35 Pause 25 min
12:00 Danish Endurance Champ. Løb 2 (rulle) 60 min
13:05 Danish Supertourisme Turbo Gridshow 30 min
13:40 Danish Supertourisme Turbo Løb 1 (rulle) 15 min +1 omg
14:05 Aquila Synergy Cup Løb 3 12 min +1 omg
14:25 Youngtimer div 1 Løb 3 15 min +1 omg
14:50 Legends Car Cup Løb 2 (rulle) 15 min +1 omg
15:15 Youngtimer div 2+3 Løb 3 15 min +1 omg
15:40 Danish Supertourisme Turbo Løb 2 (rulle) 15 min +1 omg
16:05 Legends Car Cup Løb 3 15 min +1 omg
16:30 Danish Supertourisme Turbo Løb 3 15 min +1 omg
Tidsplanen er med forbehold for ændringer og fejl

Billetpriser Ved indgangen www-forsalg
Lørdag 150,00 DKK 140,00 DKK
Søndag 200,00 DKK 180,00 DKK
Weekend 250,00 DKK 200,00 DKK
Tribunetillæg 70,00 DKK 70,00 DKK
Børn under 12 år har gratis adgang i følge med en voksen

Forsalget er allerede startet på billetshop padborgpark.dk

Henrik Bess

Vejrudsigten fra yr.no
Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 08/10/17 - Padborg Park - Aquila Synergy
  • 08/10/17 - Padborg Park - Legend Car
  • 08/10/17 - Padborg Park - Supertourisme
  • 08/10/17 - Padborg Park - Syver Race Cup
  • 08/10/17 - Padborg Park - Youngtimer
  •