Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Formel 4 DK

Septemberløbet - Kvalifikation

Formel 4 DK 
16/09/17 

Formula 4 DKDet blev storfavoritten til DM titlen Daniel Lundgaard der sikrede sig pole til første løb. Det gjorde han foran Christian Rasmussen der er ved at finde farten i sin racer. Gæstekøreren Benjamin Bailly blev treer med Mikkel Cahnbley Henriksen som firer
 

Resultatet fra kvalifikationen:
PlNrKørerBilTidDiff
11Daniel LundgaardMygale F449,787-
22Christian RasmussenMygale/Renault49,998+00,211
39Benjamin BaillyMygale Formel 450,114+00,327
48Mikkel Cahnbley HenriksenMygale Formel 450,167+00,380
55Casper PilgaardMygale/Renault50,286+00,499
66Noah WattMygale/Renault50,499+00,712
718Jacob Emil LassenMygale/Renault F451,823+02,036


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 17/09/17 - Ring Djursland - Formel 4 DK
  •