Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Grand Prix Danmark - Tidsplanen

Diverse 
17/08/17 

I den kommende weekend går det løs med årets største arrangement på Jyllandsringen - Grand Prix Danmark. På tilmeldingslisten er der langt over 200 kørere, der skal dyste om podiepladser og vigtige mesterskabspoint. Nogle kørere har allerede fået placeret sig flot og trygt i toppen af mesterskabet, mens andre skal kæmpe nogle hæsblæsende kampe for enten at holde deres placeringer eller stryge videre mod toppen
 

I Danish Thundersport Championship har en stribe friske knægte fået sendt en "gammel" mesterkører agterud på stillingstavlen. Mens Jan Magnussen skulle passe sit job hos Corvette, fik Lasse Sørensen og Kasper H. Jensen kørt sig til tops ved CHGP, her fik de hver især samlet 198 point. Mikkel C. ligger på tredjepladsen med 180 point og han følges af Frederik Schandorff der har 171 point. Der er utvivlsomt lagt op til en masse herligt ræs, når Jan skal prøve at komme tilbage til toppen fra sin femteplads med "kun" 156 point i bagagen.

Den mest vellydende klasse bliver uden tvivl de lækre motorbrøl fra de mange fede Special Saloon Cars. Ligesom DTC er der også tilmeldt kørere fra den norske søsterserie, så er der er et godt stykke over 30 biler tilmeldt, det kommer til at give vellyd i lange baner. Kigges der på stillingen i det generelle mesterskab, føres det af Super Touring køreren Hans Hartmann(191p), han følges af GT-B kører Mikkel O. Pedersen(132p), og på tredjepladsen finder vi Super Touring kører Dennis Nymand(129p).

Stillingen i Yokohama SuperCup mesterskabet viser at det stadig er Michael Vesthave Jr. der ligger på førstepladsen med 241 point, han har Allan Ørgaard Kristensen(187p) liggende efter sig, og Niklas Voetmann ligger på tredjepladsen med 168 point.

Der er omtrent 30 kørere i Yokohama 1600 klassen som er meldt til start til denne store løbsweekend. Her er det Tue Lassen(141p) der ligger i toppen af mesterskabet, med Brian Johannesen(138p) efter sig på andenpladsen, og tredjepladsen har Jesper Gregersen(128p) taget sig af.
I oldboys mesterskabet er det stadig Michael Scharstein der ligger flot i toppen med sine 60 point, han følges af Jørn Støvring(34p) og Mark Backhausen har lige fået samlet en bunke point sammen og er derved røget op på tredjepladsen med 32 point.

Et andet stort felt er de herlige og ofte ganske underholdende, 5/8 racere i Legend Cars Cuppen. Jonas Svensson(351p) ligger umiddelbart trygt og sikkert placeret på en førsteplads, han følges af Kasper Bruun(282p) og Michael S. Christensen(272p).
Fra oldboys rækkerne er det stadig Bjarne “Rasser” Rasmussen(331p) der holder på førstepladsen, men der skal køres godt til med Henrik Vejen(328p) og Kim S. Pedersen(301p) liggende efter sig.

I mærkeklassen Citroën DS3 Cup holder Morten Jespersen(155p) stadig fast i mesterskabets topplacering, men han er ved at blive presset af nogle heftige kørere. På andenpladsen ligger Jonas Lynge med 151 point og han følges af Filip Sandström der har fået samlet 149 point. De havde begge haft en rigtig god weekend ved den seneste afdeling, som blev kørt i Sverige på Kinnekulle Ring. Her havde Morten fået nogle tekniske kvaler at slås med. Når det går løs igen er det forhåbentligt tæt race og ikke tekniske udfordringer vi kommer til at skulle opleve.

Der bydes naturligvis også på race med topløse biler. Stillingen i Formel 4 feltet har stadig Daniel Lundgaard liggende i toppen med 197 point, han har Frederik Vesti(136p) efter sig på andenpladsen og Christian Rasmussen(103p) ligger på tredjepladsen.

I de hurtige Formel 5 racere har Casper T. Hansen med sine 225 point ikke det helt store pres på sin trygge førerposition, de nærmeste konkurrenter er Aske N. Bramming med 132 point og Jonas L. Nielsen der har 127 point.

Der er flere af de topløse racere, for de fine syver racere skal også ud og luftes på Jyllandsringen. Det er Mikkel Holch med 179 point som holder fast i førstepladsen, og han følges af Carsten Lauridsen og Steffen Hansen, der begge har 131 point.

Der skal også være historiske racere på programmet for at fuldende oplevelserne ved Grand Prix Danmark. Der er henved 40 biler tilmeldt og det er som altid et skønt syn at gense de mange flotte historiske pragteksemplarer, når de kommer ud på banerne for at køre noget herligt ræs. Husk på at selvom det ikke er de nyeste modeller, så er der rigeligt med kræfter i bilerne, men der skal der jo også bruges en masse kører-kræfter, til at tøjle de fine maskiner når de skal rundt på banen.


Læs mere om GP Danmark

Grand Prix Danmark 2017 - Tidsplan:

Grand Prix Danmark - Fredag den 18. august 2017
Kl. Klasse Kørsel Tid
15:05 Legend Cup Træning 10 min.
15:20 Special Saloon 1 - 4 / Norsk GT Træning 20 min.
15:45 Danish Thundersport Championship Træning 25 min.
16:15 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min.
16:40 DS3 Cup Træning 20 min.
17:05 Syver Cup Træning 20 min.
17:30 Formel 4 - 5 Kvalifikation 20 min.

Grand Prix Danmark - Lørdag den 19. august 2017

Kl. Klasse Kørsel Tid
09:05 Historisk Klasse Kvalifikation 20 min.
09:30 Special Saloon 1-4 / Norsk GT Træning 20 min.
09:55 Yokohama SuperCup Kvalifikation 20 min.
10:20 Danish Thundersport Championship Træning 25 min.
10:50 Formel 4 - 5 Løb 1 15 min +1 omg.
11:15 Syver Cup Kvalifikation 20 min.
11:40 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min.
12:05 Special Saloon 1-4 / Norsk GT Kvalifikation 20 min.
12:30 DS3 Cup Kvalifikation 20 min.
12:55 Legend Cup Kvalifikation 20 min.
13:15 Pause 35 min.
13:50 Formel 4 - 5 Løb 2 15 min +1 omg.
14:15 Syver Cup Løb 1 15 min +1 omg.
14:40 Historisk Klasse Løb 1 15 min +1 omg.
15:05 Special Saloon 1-4 / Norsk GT Løb 1 15 min +1 omg.
15:30 Yokohama SuperCup Løb 1 15 min +1 omg.
15:55 Legend Cup Løb 1 15 min +1 omg.
16:20 Danish Thundersport Championship Kvalifikation 15 min.
16:45 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min +1 omg.
17:10 DS3 Cup Løb 1 15 min +1 omg.

Grand Prix Danmark - Søndag den 20. august 2017

Kl. Klasse Kørsel Tid
10:10 Legend Cup Løb 2 (Rulle) 15 min +1 omg.
10:35 Danish Thundersport Championship Show / bus 10 min.
10:50 Danish Thundersport Championship Warmup 10 min.
11:05 Historisk Klasse Løb 2 15 min +1 omg.
11:30 Yokohama SuperCup Løb 2 15 min +1 omg.
12:00 Special Saloon 1-4 / Norsk GT Løb 2 (Rulle) 15 min +1 omg.
12:30 Danish Thundersport Championship Løb 1 20 min.
12:55 Yokohama 1600 Cup Løb 2 15 min +1 omg.
13:20 Formel 4 - 5 Løb 3 15 min +1 omg.
13:45 Danish Thundersport Championship Gridshow 35 min.
14:20 Danish Thundersport Championship Løb 2 12 omg.
14:45 DS3 Cup Løb 2 15 min +1 omg.
15:10 Danish Thundersport Championship Løb 3 12 omg.
15:40 Special Saloon 1-4 / Norsk GT Løb 3 (Rulle) 15 min +1 omg.
16:05 Historisk Klasse Løb 3 15 min +1 omg.
16:30 Syver Cup Løb 2 15 min +1 omg.
16:55 Yokohama SuperCup Løb 3 15 min +1 omg.
17:20 Legend Cup Løb 3 15 min +1 omg.
Programmet er med forbehold for ændringer
Henrik Bess

Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Citroen DS3 Cup
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - DTC
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Formel 4 DK
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Formel 5
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Historisk
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Legend Car
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Special Saloon
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Syver Race Cup
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Yokohama 1600 Challenge
  • 20/08/17 - Jyllandsringen - Yokohama SuperCup
  •