Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama SuperCup

DTC weekend Ring Djursland - Kvalifikation

Yokohama
SuperCup 

10/06/17 
Yokohama

Michael Vesthave jr. sætter med sin BMW E46 320i ETCC den bedste tid og følges af Mikael Kildevæld i Seat Leon TCR samt Niklas Voetmann i Seat Leon Super Copa
 


Michael Vesthave
(Foto: Motorsporten.dk)

Tiderne fra kvalifikationen:

PlNrKørerBilTidDiff
1176Michael Vesthave jr.BMW E46 320i ETCC54,972-
216Mikael KildevældSeat Leon TCR55,215+00,243
346Niklas VoetmannSeat Leon Super Copa55,948+00,976
487Jacob Sevel AndersenVW Polo GTI-R56,198+01,226
58Allan KristensenSEAT IBIZA SC56,592+01,620
622Tino Vang JørgensenVW Polo56,775+01,803
741Rene Junker PovlsenSEAT IBIZA SC56,845+01,873
8123Erik Hawaleschka MadsenMini Cooper S57,871+02,899
920Jan PetersenHonda S200058,091+03,119
1031Jens Arne Lefevre SteffensenAudi A3 1,8T1:00,451+05,479
116Chris PoulsenHonda Integra DC5 Type R1:06,736+11,764
125Jakob BorumHonda Integra Type R0 

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos Raceresult.dk

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 11/06/17 - Ring Djursland - Yokohama SuperCup
  •  
     

    Yokohama SuperCup nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af: