Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Thundersport Championship

DTC weekend Ring Djursland - Kvalifikation

DTC 
10/06/17 

DTC - Danish Thundersport ChampionshipDel blev Jan Magnussen der fik sat den bedste tid under DTC racernes kvalifikation, men det var kun marginalt bedre end Kasper H. Jensen, og det blev Lasse L. Sørensen der satte den tredjebedste tid
 


Jan Magnussen
(Foto: Motorsporten.dk)

Tiderne fra kvalifikationen:

PlNrKørerBilTidDiff
123Jan MagnussenChevrolet Camaro48,939-
26Kasper H. JensenFord Mustang48,988+00,049
395Lasse L. SørensenDTC model 449,131+00,192
418Michael MarkussenChevrolet Camaro49,641+00,702
510Ronnie BremerDTC Model 549,705+00,766
669Kasper AaskovChevrolet Camaro49,707+00,768
715Mikkel C. JohansenDTC model 449,735+00,796
899Frederik SchandorffDTC model 549,868+00,929
932Michelle GattingFord Mustang49,922+00,983
1077Christian HøghChevrolet Camaro49,974+01,035
1119Nicolai EberhardDTC model 550,013+01,074
1274Nicki PetersenDTC Model 550,018+01,079
133Kris NissenFord Mustang50,252+01,313
1436Christian SørensenChevrolet Camaro50,310+01,371
159Nicolaj KandborgChevrolet Camaro50,344+01,405
1672Andreas JochimsenDTC model 550,503+01,564
1796Nicolai Aaberg HansenChevrolet Camaro50,617+01,678
1824Christer Andre GislerudCheverolet Camaro50,707+01,768

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 11/06/17 - Ring Djursland - DTC
  •