Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme

Djurslands åbningsløb - Warm up

Supertourisme 
14/05/17 

Supertourisme bilerne er hovednavnet i denne weekend og under deres warm up session bliver der indkørt de sidste ting på bilerne, den bedste tid sættes af Ole Petersen og han følges af Nicki Kristensen samt Jesper Kilstrup Egebart
 

PlNrKørerBilTidDiff
197Ole PetersenDanish Supertourisme Turbo Mercedes49,679-
231Nicki KristensenSupertourisme BMW49,739+00,060
321Jesper Kilstrup EgebartSupertourisme Turbo49,823+00,144
448Frederik NymarkBMW DST V649,870+00,191
517Michel NykjærSuper Tourisme Turbo KIA49,930+00,251
649René RasmussenSupertourisme BMW50,057+00,378
711Martin AndersenSuper Tourisme Turbo BMW M4-Edition50,090+00,411
822Mikkel MacSuper Tourisme Super Tourisme50,097+00,418
9512Kevin VernerMidjet BMW50,157+00,478
1032Henrik JansenSuper Tourisme Super Tourisme50,177+00,498
11201Martin Vedel MortensenSuper Tourisme Kia50,301+00,622
1230Mikkel Bang JohnsenDST Mercedes50,725+01,046
1323Kristian ThorsenLowenco Supertourisme Turbo50,805+01,126
149Michael BergmannSuperTourisme V650,849+01,170
157Tommy LaugesenSupertourisme BMW50,942+01,263
1647Nicole RasmussenSupertourisme BMW50,951+01,272
1728Molly PettitSuper Tourisme Super T0urisme51,018+01,339
1859Peter ChristensenDST V651,440+01,761
1971Carsten LorenzenSupertourisme BMW52,219+02,540
2050Christian LoftDST BMW52,960+03,281
2144Kenneth JensenMitjet 2,0 Turbo53,287+03,608
2214Kevin RosselDST BMW55,255+05,576

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 14/05/17 - Ring Djursland - Supertourisme
  •