Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Legends Car Cup

Djurslands åbningsløb - Kvalifikation

Legends Car 
14/05/17 

Der var spænding til det sidste under 5/8 racernes kvalifikation, det skiftede lidt mellem de hurtigste i toppen og det sluttede på sidste omgang med at blive Michael Christensen der sætter bedste tid foran Mathias Storbank og Old boys køreren Kim Schmidt Petersen
 


Michael Christensen
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilTidDiff
121Michael ChristensenLegend Car Chevy Sedan 3757,831-
23Mathias StorbankChevy Sedan 3758,051+00,220
346Kim Schmidt PetersenLegend Car Ford Coupe58,082+00,251
44Kasper BruunChevrolet VBBR58,084+00,253
518Jonas Kempel SvenssonChevy Sedan 3758,128+00,297
636Torben M. SørensenTMS Racing legend Sedan 3758,200 
78Bjarne `Rasser´ RasmussenLegend Car Audi S858,453+00,622
887Henrik VejenFord Sedan58,466+00,635
927Calle HelboLegend Car Chevy Coupé 34'58,478+00,647
1039Christian HansenFord Coupe '3458,806+00,975
112Poul BondeFord Coupe 3458,825+00,994
125Frederik Valdemar SchrøderLegend Car Chevy58,838+01,007
1394Anders ElkjærFord Coupe 3458,918+01,087
14177Lars Bohnensach EbbesenFord Sedan Gulvmobil59,101+01,270
1541Flemming JensenLegens Cup Chevy Sedan 3759,198+01,367
1652Sorba Taus KidmoseLegend car Ford 3759,328+01,497
1763Freddie VejeFord Sedan59,379+01,548
1824Anders EriksenFord 3459,495+01,664
1917Anders Sonne HyrupFord sedan Sheriff59,582+01,751
20133Mirza AhmetagicTMS racing Legend59,915+02,084
2155Jacob OmmenFord coupé59,993+02,162
2222Lars Henrik KanstrupFord Sedan1:00,041+02,210
23277Kim AamodtLegends1:00,541+02,710
24744Martin DoktorChevy Sedan1:00,625+02,794
2526Brian SteenChevy Sedan 371:00,798+02,967
2611Rasmus Villads AndersenFord Sedan 371:00,922+03,091
27188Jens Østergaard Frederiksenlegendcar ford sedan1:01,022+03,191
2823Nanna M KanstrupLEGEND CAR Fordi Sedan1:06,534+08,703
29166mikael PetersenLegend Car Ford Sedan 37´1:06,652+08,821

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 14/05/17 - Ring Djursland - Legends Car
  •