Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme Turbo

Padborg Finale - Kvalifikation

Danish Supertourisme Turbo 
08/10/16 

Der var kamp om de hurtige tider på Padborg Park, der skal køres under et minut hvis man skal være med oppe i toppen, Ole Petersen fik sat den bedste tid under kvalifikationen, og han blev fulgt meget tæt af Michel Nykjær og Jens Reno Møller
 


Ole Petersen.
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilTidDiff
197Ole PetersenDanish Supertourisme Turbo BMW59,651-
217Michel NykjærMitjet Supertourisme Kia59,658+00,007
311Jens Reno MøllerMitjet Supertourisme59,711+00,060
448Frederik NymarkSupertourisme Turbo Audi59,789+00,138
514Kevin RosselBMW59,801+00,150
621Jesper Kilstrup EgebartFerratum Supertourisme59,853+00,202
744Kenneth JensenSupertourisme59,930+00,279
831Nicki KristensenSupertourisme BMW1:00,147+00,496
949René RasmussenSupertourisme BMW1:00,184+00,533
1032Henrik JansenSupertourisme Audi1:00,196+00,545
1127Frederik VodderSupertourisme Audi1:00,406+00,755
1230Mikkel Bang JohnsenMercedes1:00,560+00,909
13201Martin Vedel MortensenMitjet Supertourisme Kia1:00,606+00,955
1428Molly PettitMitjet Supertourisme Audi1:01,096+01,445
1523Mikkel GregersenSupertourisme BMW1:01,222+01,571
169Michael BergmannSuperTourisme BMW1:01,391+01,740
1750Christian LoftDST BMW1:01,421+01,770
1873Kim Rødkjær SørensenL.Brador Supertourisme1:01,582+01,931
1947Nicole RasmussenSupertourisme BMW1:02,617+02,966
2076Ulrich AndersenMitjet1:02,683+03,032
Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund

Følg live tider med Speedhive: iTunes - Android


Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 09/10/16 - Padborg Park - Danish Supertourisme Turbo
  •