Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Thundersport Championship

Ring Djursland - Kvalifikation

DTC 
11/06/16 

DTC - Danish Thundersport ChampionshipDet lå til at Jan Magnussen også skulle tage kvalifikationen efter at været hurtigst i begge træninger. Men sådan ville Kasper H. Jensen det ikke. Han blev hurtigst foran Jan Magnussen og Sebastian Elling Aarvik.
 


(Foto: Motorsporten.dk)

Resultatet fra kvalifikationen:

PlNrKørerBilTidDiff
16Kasper H. JensenChevrolet Camaro49,031-
223Jan MagnussenChevrolet Camaro ZZ449,227+00,196
327Sebastian Elling AarvikChevrolet Camaro49,711+00,680
410Ronnie BremerChevrolet Camaro49,998+00,967
574Nicki PetersenChevrolet Camaro50,060+01,029
65Casper ElgaardFord Mustang50,081+01,050
799Frederik SchandorffChevrolet Camaro50,134+01,103
811Martin AndersenChevrolet Camaro50,181+01,150
91Marius Johann NakkenChevrolet Camaro50,318+01,287
1015Mikkel C. JohansenFord Mustang50,330+01,299
1160Nicolai SylvestFord Mustang50,330+01,299
1218Michael MarkussenChevrolet Camaro50,516+01,485
1320Martin V. JensenChevrolet Camaro50,582+01,551
1432Michelle GattingDodge Challenger50,752+01,721
1596Nicolai Aaberg HansenChevrolet Camaro50,808+01,777
1619Nicolai EberhardChevrolet Camaro51,070+02,039
1742Bjarne NordalChevrolet Camaro51,337+02,306
1824Christer Andre GislerudCheverolet Camaro51,453+02,422
1917Heidi FrydenhaugFord Mustang51,468+02,437
2069Kasper AaskovChevrolet Camaro51,600 
2188Henrik ZieglerFord Mustang51,976+02,945
2212Lars MogensenDodge Challenger52,229+03,198
239Henrik KristensenFord Mustang52,276+03,245

Indbyrdes placering mellem nr 15 og 60 afgjort på baggrund af deres næstbedste tid jvf §58.205


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 12/06/16 - Ring Djursland - DTC
  •