Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme Turbo

Djurslands åbningsløb - Kvalifikation

Danish
Supertourisme
Turbo 

14/05/16 

Frederik Nymark har sat den bedste tid under kvalifikationen, han blev fulgt meget tæt af Michel Nykjær og Martin Vedel Mortensen satte den tredjebedste tid
 


Frederik Nymark
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilTidDiff
148Frederik NymarkSupertourisme Turbo Audi49,324-
217Michel NykjærMitjet Supertourisme Kia49,361+00,037
3201Martin Vedel MortensenMitjet Supertourisme Kia49,455+00,131
421Jesper Kilstrup EgebartFerratum supertourisme49,485+00,161
514Kevin RosselKia49,507+00,183
631Nicki KristensenSupertourisme BMW49,619+00,295
732Henrik JansenSupertourisme Audi49,727+00,403
897Ole PetersenDanish Supertourisme Turbo BMW49,872+00,548
927Frederik VodderSupertourisme Audi49,998+00,674
1011Jens Reno MøllerMitjet Supertourisme50,032+00,708
1177Christian HøghMitjet Supertourisme50,073+00,749
1230Mikkel Bang JohnsenMercedes50,166+00,842
1344Kenneth JensenL.Brador Supertourisme50,267+00,943
1449René RasmussenMitjet Supertourisme BMW50,355+01,031
1573Kim Rødkjær SørensenL.Brador Supertourisme50,796+01,472
1628Molly PettitSupertourisme Audi50,942+01,618
1723Mikkel GregersenSupertourisme KIA50,969+01,645
189Michael BergmannSuperTourisme BMW51,233+01,909
1947Nicole RasmussenMitjet Supertourisme BMW52,118+02,794

Nr 11 Jens Reno Møller fradømt tider før pitstop for at køre for hurtigt i pit
Nr 32 Henrik Jansen fradømt tider før pitstop for at køre for hurtigt i pit


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 15/05/16 - Ring Djursland - Danish Supertourisme Turbo
  •