Åbent brev til DASU |
Diverse 23/02/16
|
 |
Hvad har Dasu / Rallyudvalget gang i vedr. det med tankning , det bliver da totalt kaos , mellem heat`ene.
De gør da hvad de kan for at jage deltagerne væk !!
|
|
Flere jeg kender incl. mig selv , tænker over om vi skal køre til Sverige , der har de prøvet det med tankning et særligt sted , og det gik de hurtigt bort fra , da det gav totalt kaos !!!!
I øvrigt har jeg aldrig hørt om brand ved benzin påfyldning !!
Hvad med Baneløb , hvor man holder endnu tættere pakket i lukkede telte ?? Det er da endnu farligere !!
Så vidt jeg ved er det ikke taget op på Bane ? og hvorfor , der har mig bekendt heler aldrig været brand under tankning .
Så hvorfor opsøge problemer når der er en masse andre problemer at tage sig af.
Ikke så underligt hvis der mangler deltagere.
I yokohama Rally-Sprint har malle , for at undgå kaos totalt forbudt tankning , og det forstår jeg udmærket .
Det vil sige at alle kører med 4 gage mere benzin fra starten , end der er behov for , med fare for brand i tilfælde af uheld og det ved alle jo at sker og er sket !!!!
I sendte en mail til alle os med licens , formoder jeg , hvor Dasu efterspørger grunde til færre og færre deltagere , dette kunne være en af grundene .
Venlig hilsen
Jørgen Hansen
|
| |
 | |