Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Thundersport Championship

Jubilæumsløbet - Kvalifikation

DTC 
15/08/15 

DTC - Danish Thundersport ChampionshipKun 0,06 sekund skilte Jan Magnussen fra pole efter dagens kvalifikationssession. Vinderen fra CHGP, Casper Elgaard, var hurtigst rundt på den kuperede Ring Djursland i kvalifikationen.
Anden startrække udgøres af Dennis Lind og Kasper H. Jensen.
 


Casper Elgaard vandt kvalifikationen til sidst.
(Foto: Motorsporten.dk)

Resultatet fra kvalifikationen:

PlNrKørerBilTidDiff
15Casper ElgaardFord Mustang49,908-
223Jan MagnussenChevrolet Camaro ZZ449,968+00,060
360Dennis LindFord Mustang50,273+00,365
46Kasper H. JensenDodge Challenger50,498+00,590
518Michael MarkussenChevrolet Camaro50,519+00,611
615Mikkel C. JohansenFord Mustang50,686+00,778
71Marius Johann NakkenChevrolet Camaro50,795+00,887
827Sebastian Elling AarvikChevrolet Camaro50,905+00,997
9999Frederik SchandorffDodge Challenger50,966+01,058
1011Martin AndersenChevrolet Camaro51,049+01,141
1119Nicolai EberhardChevrolet Camaro51,072+01,164
1220Martin V. JensenChevrolet Camaro51,117+01,209
1374Nicki PetersenChevrolet Camaro51,231+01,323
1471Henrik NøhrChevrolet Camaro51,663+01,755
157Jesper SørensenChevrolet Camaro51,975+02,067
1642Bjarne NordalChevrolet Camaro52,239+02,331
1788Henrik ZieglerFord Mustang52,692+02,784
1812Lars MogensenDodge Challenger52,872+02,964
199Henrik KristensenFord Mustang53,766+03,858

Nr 6 Kasper H. Jensen idømt 4 pladser tilbage på startgrid til Heat 1 for overhaling i gul flagzone


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 16/08/15 - Ring Djursland - DTC
  •