Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

24 Hours

58 biler klar til 24 timers løbet på Paul Ricard

24 Hours 
08/07/15 

Den kommende weekend køres det første 24 timers løb i 24H Series powered by Hankook, på Le Castellet på banen Paul Ricard, hvor der deltager 58 biler fordelt på klasser med GT, touringcar, samt specialt-byggede biler. Til løbet er der deltagelse af 12 danske kørere, fordelt på 4 biler.
 

Løbet er samtidigt det første af seriens løb der afholdes i Frankrig, der ellers må anses som et af de lande der har den længste motorsports historie. Paul Ricard banen blev åbnet i 1970, og har siden lagt asfalt til alle de store klasser, som fx Formel 1. Banens layout er ideelt til endurance løb, og sikkerheden er helt i top.

I A6 klassen er der lige nu opstillet 10 biler, med ikke mindre end 7 Mercedes-Benz SLS AMG GT3'er, her i blandt Hofor Racing, vinderen fra det seneste 12 timers løb på Zandvoort, plus britiske Ram Racing der fører hold-mesterskabet i A6 klassen. Scuderia Praha stiller på med deres Ferrari, men Simpson Motorsport kommer med en Audi R8 LMS. I 997-klassen for Porsche Cup biler, kommer der også 10 biler.

I SP2 klassen finder vi fire MARC Cars Silhouettes, to GC Automobiles, og en del GT biler. SP3-klassen tæller en Lotus Evora, en Ginetta, BMW og en Astion Martin, der alle er med GT4 specifikationer.

Klassen med flest biler, bliver A3T for touring-cars med turboladede motorer, der bliver det største felt til dato, med 11 teams på banen. Den foretrukne bil her, er SEAT Leon Cup Racer, men vi finder også to SEAT Leon Supercopa, en BMW 135D, og 2 BMW M3s.
CUP1 klassen for BMW M235i Racing Cup, består af 3 biler.

Også i A2 klassen finder vi 10 biler, med seks Renault Clio, to Honda Civic Type R, en Peugeot RCZ og en BMW 120D.

"Vi er glade for det gode mix af GT og touring-biler, og vi er specielt glade for at se det forøgelsen i antal biler, i A3T og A2 klasserne. Disse hold er lige så vigtige for os, som de store teams i GT klasserne. For at give dem noget mere opmærksomhed, vil vi få placeret et onboard kamera i en af bilerne i klasserne under løbet, så der kan blive mere medie-dækning af holdene", siger Gerrie Willems fra CREVENTIC, der sammen med "Dutch National Racing Team" er arrangør for 24H SERIES powered by Hankook.

Den frie træning starter fredag den 10. juli, fra kl 14 til 15, fulgt af kvalifikation fra kl 17:15 til 19, og nat-træning fra 21 til 22:30. Lørdag den 11. juli er der warm-up fra 11 til 11:30, og selve løbet starter kl 14:30, og slutter på samme tid søndag.

Følg med på www.24hseries.com

Deltagerliste

Klasse # Team Kørere
A6 2 HP Racing AUT Hari Proczyk AUT
Mercedes SLS AMG GT3 (6200cc) Jeroen Bleekemolen NED
Reinhold Renger GER
Carsten Tilke GER
Reinhard Kofler AUT
A6 4 Scuderia Praha CZE Jiří Písařík CZE
Ferrari 458 Italia GT3 (4500cc) Jaromír Jiřík CZE
Matteo Malucelli ITA
Peter Kox NED
A6 5 Car Collection Motorsport 1 GER Peter Schmidt GER
Mercedes SLS AMG GT3 (6200cc) Dirg Parhofer GER
A6 6 Gravity Racing International BEL Vincent Radermecker BEL
Mercedes SLS AMG GT3 (6200cc) Eric Lux LUX
Gérard Lopez Fojaca LUX
Loris de Sordi BEL
Andy Ruhan ENG
A6 7 HB Racing Team Herberth GER Daniel Allemann SUI
Porsche 997 GT3 R (4000cc) Herbert Handlos AUT
Lukas Schreier GER
Alfred Renauer GER
A6 10 Hofor-Racing 2 SUI Michael Kroll SUI
Mercedes SLS AMG GT3 (6300cc) Roland Eggimann SUI
Chantal Kroll SUI
Kenneth Heyer GER
Christiaan Frankenhout NED
A6 16 Simpson Motorsport ENG Peter Cook ENG
Audi R8 LMS GT3 (5200cc) Frank Pelle FRA
Christer Jöns GER
Adam Sharpe ENG
A6 27 Car Collection Motorsport 2 GER Johannes Dr. Kirchhoff GER
Mercedes SLS AMG GT3 (6200cc) Gustav Edelhoff GER
Elmar Grimm GER
Ingo Vogler GER
A6 30 Ram Racing ENG Tom Onslow-Cole ENG
Mercedes SLS AMG GT3 (6200cc) Paul White ENG
Thomas Jaeger GER
Adam Christodoulou ENG
A6 33 SPS automotive-performance GER Valentin Pierburg GER
Mercedes SLS AMG GT3 (6200cc) Lance-David Arnold GER
Tim Müller GER
Patrick Assenheimer GER
997 17 Ruffier Racing FRA Patrice Lafargue FRA
Porsche 991 Cup (3800cc) Paul Lafargue FRA
Gabriel Abergel FRA
Dimitri Enjalbert FRA
997 20 MRS GT-Racing 1 GER Charles Putman USA
Porsche 991 Cup (3800cc) Charles Espenlaub USA
David Russel USA
Joe Foster USA
997 49 Le Duigou Racing FRA Bruno Tortora FRA
Porsche 997 Cup (3800cc) Tiziano Carugati SUI
Franck Metzger FRA
Carlos Sarrea POR
997 51 MSG Motorsport 1 AUT Martin Gasser AUT
Porsche 991 Cup (3800cc) Stephen Borness AUS
Fabian Engel GER
Adrian Watt ENG
997 52 MSG Motorsport 2 AUT Felix Wimmer AUT
Porsche 991 Cup (3800cc) Kim Hauschild GER
Anders Fjordbach DEN
Facu Regalia ARG
997 55 Crubilé Sport FRA Sébastien Crubilé FRA
Porsche 991 Cup (3800cc) François Perrodo FRA
Emmanuel Collard FRA
Cédric Mezard FRA
997 60 Speedlover 1 BEL Philippe Richard FRA
Porsche 991 Cup (3800cc) Vincent Despriet BEL
Pierre-Yves Paque BEL
997 62 Porsche Lorient Racing 1 FRA Jean-François Demorge FRA
Porsche 997 Cup S (3600cc) Alain Demorge FRA
Benjamin Roy FRA
Maxime Pialat FRA
997 63 Porsche Lorient Racing 2 FRA Frédéric Lelievre FRA
Porsche 997 Cup S (3600cc) Philippe Polette FRA
Gilles Blasco FRA
Frédéric Ancel FRA
Eric Mouez FRA
997 77 GDL racing 2 SMR John Iossifidis AUS
Porsche 991 Cup (3800cc) Massimo Vignali ITA
Rémi Terrail FRA
Lim Keong Wee SIN
SP2 22 Leipert Motorsport GER Franck Leone-Provost FRA
Lamborghini Huracán (5200cc) Jean-Charles Perrin CAN
Jerome de la Chapelle FRA
Lionel Amrouche FRA
SP2 66 ARC Bratislava SVK Miroslav Konopka SVK
Porsche 997 Cup S (3600cc) Matej Konopka SVK
Zdeno Mikulasko SVK
SP2 91 MARC Cars Australia 1 AUS TBA
MARC Focus V8 (5000cc) Keith Kassulke PNG
Ben Gersekowski AUS
Ryan McLeod AUS
SP2 92 MARC Cars Australia 2 AUS TBA
MARC Focus V8 (5000cc) James Kaye ENG
Peter Leemhuis AUS
Hadrian Morrall AUS
SP2 93 MARC Cars Australia 3 AUS TBA ENG
MARC Mazda 3 V8 (5000cc) Jake Camilleri AUS
Malcolm Niall AUS
Clint Harvey AUS
SP2 125 Boutsen Ginion Racing BEL Marlène Broggi FRA
Maserati Gran Turismo (4800cc) Christophe de Fierlant BEL
Philippe Ulivieri FRA
Daniel Waszczinski FRA
SP2 150 GC Automobile FRA Alban Varutti FRA
GC Automobile GC 10 V8 (6200cc) Mathieu Pontais FRA
Stephane Pasquet FRA
Tom Soubiron FRA
SP2 159 Red Camel-Jordans.nl 1 NED Ivo Breukers NED
MARC Mazda 3 V8 (5000cc) Rik Breukers NED
Robert Nearn ENG
Nigel Farmer HKG
SP2 164 team Alten FRA Jeremy Reymond FRA
GC Automobile GC 10 V8 (6200cc) Nagy Kabaz SEN
Eric Gaillard SUI
SP3 160 Cor Euser Racing 1 NED Hal Prewitt USA
Lotus Evora GT4 (4000cc) Vic Rice USA
Huub Delnoij NED
Cor Euser NED
SP3 161 Securtal Sorg Rennsport 1 GER Frank Elsässer GER
BMW E92 M3 GT4 (4000cc) Oliver Bender GER
Paul Follett ENG
Torsten Kratz GER
SP3 170 Speedworks Motorsport 2 ENG John Gilbert ENG
Aston Martin Vantage GT4 (4700cc) Devon Modell ENG
Steven Liquorish ENG
Tony Hughes ENG
SP3 200 Nova Race 1 ITA Alberto Vescovi ITA
Ginetta G55 GT4 (3700cc) Roberto Ferri ITA
Luca Magnoni ITA
Henry Fletcher ENG
SP3 206 Nova Race 2 ITA Philippe Cimadomo FRA
Ginetta G50 GT4 (3500cc) Andrea Barenghi ITA
Tiziano Frazza ITA
Carlo Mantori ITA
A3T 75 Hofor-Kuepperracing GER Bernd Küpper GER
BMW E46 M3 Coupe (3200cc) Martin Kroll SUI
Chantal Kroll SUI
Siarhei Paulavets BLR
Fabrice Reicher FRA
A3T 83 Cor Euser Racing 2 NED Hal Prewitt USA
BMW M3 (3200cc) Jim Briody USA
Maurice O'Reilley NZL
Lance Miller USA
Toto Lassally SLV
A3T 95 Memac Ogilvy Duel Racing LBN Ramzi Moutran ENG
Seat Leon Cup Racer (2000cc) Nabil Moutran ENG
Sami Moutran ENG
Phil Quaife ENG
A3T 98 NKPP Racing NED Gijs Bessem NED
Seat Leon Cup Racer (2000cc) Harry Hilders NED
Martin van den Berge NED
A3T 100 Motorsport developpement FRA Sebastien Dussolliet FRA
Seat Leon Cup Racer (2000cc) Bonjean Gerard FRA
Gilles Courtois FRA
Patrick Brochier FRA
A3T 101 Red Camel-Jordans.nl 2 NED Michael Odille FRA
Seat Leon Cup Racer (2000cc) Bert de Heus NED
Klaus Kresnik AUT
Toni Bueler SUI
A3T 102 Zest Racecar Engineering ENG Martin Gøtsche DEN
Seat Leon Supercopa (2000cc) Nana Gøtsche DEN
Prashanth Tharani IND
Robert Taylor ENG
A3T 105 R-Breizhmotorsport FRA Cédric Chapron FRA
Seat Leon Supercopa (2000cc) Cyril Pinaud FRA
Guillaume le Boullec FRA
Antonin Tramontin FRA
"Segolen" FRA
A3T 146 Saxon Motorsport ENG Nick Barrow ENG
BMW 135D GTR (3000cc) Tom Barrow ENG
Sam Allpass ENG
Jamie Morrow ENG
A3T 205 Team Altran 2 FRA Francois Riaux FRA
Peugeot 208 GTi (1600cc) Dominique Nury FRA
Marc Rostan FRA
Eric Vaissiere FRA
A3T 208 Team Altran 1 FRA Guillaume Roman FRA
Peugeot 208 GTi (1600cc)
CUP1 67 Securtal Sorg Rennsport 2 GER Nicolas Griebner GER
BMW M235i Racing Cup (3000cc) Meisam Taheri IRN
CUP1 70 Mission Possible Racing AUT Gustav Engljähringer AUT
BMW M235i Racing Cup (3000cc) Martin Niedertscheider AUT
Gerald Gaitzenauer AUT
Georg Steffny AUT
Maciej Dreszer POL
CUP1 79 Bonk Motorsport GER Jean-Marie Dumont LUX
BMW M235i Racing Cup (3000cc) Maurice Faber LUX
Michael Bonk GER
Axel Burghardt GER
Thierry Chkondali FRA
A2 36 eXigence Motorsport FRA Benjamin Breton FRA
Renault Clio Cup III (2000cc) Bernard Brussaux FRA
Christian Douarre FRA
Nicolas Minazzoli MON
Raphael van der Straten BEL
A2 76 Synchro Motorsport ENG Alyn James WAL
Honda Civic Type R (2000cc) Daniel Wheeler ENG
Martin Byford ENG
Simon Deaton ENG
A2 99 RKC/TGM ENG Thomas Gannon ENG
Honda FD2-Civic Type R (2000cc) Ricky Coomber ENG
Christopher Bentley ENG
John Clonis ENG
A2 110 Autosport GP FRA Emmanuel Raffin FRA
Renault Clio IV Cup (1600cc) Franck Traynard FRA
Jerome Thiery FRA
Antoine Boulay FRA
Laurent Hurgon FRA
A2 112 presenza.eu Racing Team Clio 1 SUI Luigi Stanco ITA
Renault Clio Cup Endurance (2000cc) Stefan Tanner SUI
Sarah Toniutti SUI
Christian Dijkhof NED
Michel Schaap NED
A2 115 Team K-Rejser DEN Jacob Kristensen DEN
Peugeot RCZ (1600cc) Jan Engelbrecht DEN
Thomas Sørensen DEN
Christoffer Nygaard DEN
A2 116 Nilsson Motorsport Team Scantech GER Tanja Nilsson GER
Renault Clio RS III (2000cc) Rickard Nilsson SWE
A2 122 Autosport GP 2 FRA Gilles Zaffini FRA
Renault Clio IV Cup (1600cc) Benoit Carreras FRA
Laurent Nicoud FRA
Frederic Mollon FRA
Laurent Hurgon FRA
A2 126 Team Sally Racing DEN Martin Sally Pedersen DEN
Renault Clio Cup III (2000cc) Peter Obel DEN
Mads Christensen DEN
Sune Marcussen DEN
Kristian Jepsen DEN
A2 140 SVDP Racing UAE Spencer Vanderpal UAE
BMW 120D (2000cc) Jason O'Keefe UAE
Christopher Wishart UAE
Wubbe Herlaar NED
Kris Budnik RSA

Læs mere om:
  • Paul Ricard
  • 15/07/12 - Paul Ricard - 24 Hours
  •  



    MOTOmania ”Så er den gal igen…!”