Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme Turbo

Djursland Midsommerløb - Super Pole

Danish
Supertourisme
Turbo 

21/06/15 

Af de otte hurtigste fra kvalifikationen er det Johan Jokinen der sætter den bedste tid og dermed kan starte første løb fra Pole, den næsthurtigste var Michael Outzen og de skal følges på startgridden af Frederik Vodder og Henrik Lundgaard
 


Johan Jokinen.
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilTidDiff
15Johan JokinenSupertourisme Mercedes49,073-
27Michael OutzenMitjet Supertourisme Turbo49,282+00,209
327Frederik VodderSuperTourisme Audi49,444+00,371
412Henrik LundgaardKia Supertourisme49,459+00,386
522Mikkel Mac JensenMitjet Supertourisme Kia49,636+00,563
648Frederik NymarkSupertourisme Turbo Audi49,748+00,675
711Frederik MortensenKia Supertourisme49,910+00,837
814Kevin RosselMitjet Supertourisme Turbo49,979+00,906

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 21/06/15 - Ring Djursland - Danish Supertourisme Turbo
  •