Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme Turbo

Djursland Midsommerløb - Kvalifikation

Danish
Supertourisme
Turbo 

20/06/15 

Den nye klasse i Danmark - Supertourisme - har kørt dagens kvalifikation.
Hurtigst var Henrik Lundgaard foran Johan Jokinen. Der var tæt kamp om at erobre tredje startposition. Kampen var mellem Frederik Nymark, Mikkel Mac, Frederik Mortensen og Michael Outzen.
 


Henrik Lundgaard.
(Foto: Motorsporten.dk)

Tiderne fra kvalifikationen:

PlNrKørerBilTidDiff
112Henrik LundgaardKia Supertourisme49,682-
25Johan JokinenSupertourisme Mercedes49,751+00,069
348Frederik NymarkSupertourisme Turbo Audi49,853+00,171
422Mikkel Mac JensenMitjet Supertourisme Kia49,861+00,179
511Frederik MortensenKia Supertourisme49,924+00,242
67Michael OutzenMitjet Supertourisme Turbo50,070+00,388
714Kevin RosselMitjet Supertourisme Turbo50,183+00,501
827Frederik VodderSuperTourisme Audi50,233+00,551
932Henrik JansenSupertourisme Audi50,246+00,564
106Christian SiepmannMitjet BMW Supertourisme50,337+00,655
1144Kurt ThiimSupertourisme BMW50,388+00,706
1297Ole PetersenSupertourisme BMW50,522+00,840
1354Jacob S. KallestrupSupertourisme turbo51,065+01,383
149Michael BergmannSuperTourisme BMW51,547+01,865
1517Stephan HøyerSupertourisme Turbo Audi51,713+02,031

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 21/06/15 - Ring Djursland - Danish Supertourisme Turbo
  •