Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Formel Ford - DK

Djursland Midsommerløb - kvalifikation

Formel Ford - DK 
20/06/15 

Formel Ford klassens kvalifikation blev vundet af Mathias Weinreich Smith foran Niels Ejnar Rytter og Daniel Lundgaard.
 


Mathias Weinreich Smith
(Foto: Motorsporten.dk)

Tiderne fra kvalifikationen:

PlNrKørerBilTidDiff
12Mathias Weinreich SmithRay Formel Ford GR 08 Duratec49,458-
249Niels Ejnar RytterRay GR08 Duratec49,800 
315Daniel LundgaardSpectrum49,883+00,425
430Kasper LarsenVan Diemen D49,897+00,439
556Michael ChristiansenRay Gr 0749,932+00,474
661Sander Wichmann MortensenRay GR 0750,071+00,613
766Christian SchandorffFormel Ford MYGALE SJ50,596+01,138
847Mads HoeMygale SJ0350,763+01,305
97Frank MortensenRay GR1050,953+01,495
1010Jørgen Løjborg JensenMygale SJ0751,319+01,861
1179Marcus Bay LangeAquila FZ151,378+01,920
1292Alexander LindvigVan Diemen RF9351,833+02,375
1389Kevin SuensonAquila FZ151,834+02,376
1412Cato PoulsenAquila FD152,564+03,106

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 21/06/15 - Ring Djursland - Formel Ford - DK
  •