Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama SuperCup

Djursland Midsommerløb - Kvalifikation

Yokohama
SuperCup 

20/06/15 
Yokohama

Yokohama Super Cuppens kvalifikation endte ud med at veteranen Jakob Borum i sin Honda Integra Type R holder på pole position til weekendens første løb i klassen.
På de næste placeringer kom Mikkel Bang Johnsen i VW Polo og Nicki Kristensen i Seat Ibiza Sc.
 


Jacob Borum
(Foto: Motorsporten.dk)

Resultatet fra kvalifikationen:

PlNrKørerBilTidDiff
17Jakob BorumHonda Integra Type R55,351-
23Mikkel Bang JohnsenVW55,504+00,153
331Nicki KristensenSeat Ibiza Sc55,653+00,302
417Kim Lund JohansenSeat Leon55,833+00,482
512Lasse M. SørensenOpel Astra56,241+00,890
68Allan KristensenSEAT IBIZA SC56,414+01,063
727Morten JespersenPeugeot 208 GTI56,809+01,458
822Tino Vang JørgensenVW Polo56,873+01,522
914Bjarne JensenVw Polo 1,8 Gti56,964+01,613
1053Kasper NyboHonda S2000 VTEC57,173+01,822

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 21/06/15 - Ring Djursland - Yokohama SuperCup
  •  
     

    Yokohama SuperCup nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af: