Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme Turbo

Djursland Åbningsløb - Superpole

Danish
Supertourisme
Turbo 

10/05/15 

Igår blev selve kvalifikationen kørt, og herfra går de bedste videre til søndagens superpole.
Det var Michael Outzen der vandt dagens superpole. Det gjorde han foran Johan Jokinen og veteranen Kurt Thiim.
 


Det lykkedes ikke for Johan Jokinen at vinde superpole men han starter i forreste række
(Foto: Motorsporten.dk)

Resultatet fra Superpole:>/B>

PlNrKørerBilTidDiff
17Michael OutzenMitjet Supertourisme Turbo51,016-
25Johan JokinenSupertourisme Mercedes51,270+00,254
344Kurt ThiimKia Mitjet Supertourisme51,541+00,525
422Mikkel Mac JensenKia Mitjet Supertourisme51,679+00,663
597Ole PetersenSupertourisme BMW52,538+01,522
648Frederik NymarkSupertourisme Turbo Audi52,791+01,775
76Christian SiepmannMitjet Super Tourisme Turbo53,341+02,325
812Emil Leegaard AndersenKIA Supertourisme55,790+04,774

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 10/05/15 - Ring Djursland - Danish Supertourisme Turbo
  •