Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Supertourisme Turbo

Djursland Åbningsløb - Kvalifikation

Danish
Supertourisme
Turbo 

09/05/15 

Mikkel Mac Jensen er hurtigst under dagens kvalifikation, med godt et kvart sekund til Michael Outzen, og et halvt sekund til Christian Siepmann.
 


Mikkel Mac
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilTidDiff
122Mikkel Mac JensenKia Mitjet Supertourisme55,316-
27Michael OutzenMitjet Supertourisme Turbo55,577+00,261
36Christian SiepmannMitjet Super Tourisme Turbo55,889+00,573
497Ole PetersenSupertourisme BMW55,988+00,672
548Frederik NymarkSupertourisme Turbo Audi56,114+00,798
644Kurt ThiimKia Mitjet Supertourisme56,201+00,885
712Emil Leegaard AndersenKIA Supertourisme56,231+00,915
85Johan JokinenSupertourisme Mercedes56,323+01,007
932Henrik JansenSupertourisme Audi56,336+01,020
1014Kevin RosselMitjet Supertourisme Turbo56,558+01,242
1111Frederik MortensenKia Supertourisme56,572+01,256
1227Frederik VodderSuperTourisme Audi57,241+01,925
1317Nicolaj Møller MadsenSupertourisme Turbo Audi58,231+02,915
149Michael BergmannSuperTourisme BMW58,850+03,534

Nr 14 Kevin Rossel idømt offentlig advarsel for ukorrekt kørsel efter safety car


Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 10/05/15 - Ring Djursland - Danish Supertourisme Turbo
  •