Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Åbningsløbet 2015 - Tidsplanen

Diverse 
23/04/15 

Så er det blevet tid til at Jyllandsringen indbyder til sæsonens første løbsweekend, hvor det ser ud til at blive en hæsblæsende weekend med et program hvor vi skal opleve sæsonstarten for klasserne DTC, Special Saloon, Yokohama 1600, Yokohama SuperCup, DS3 & DM i Road Racing
 

Traditionen tro er det et stort felt der stiller til start i Yokohama klasserne, specielt i den prisvenlige 1600 Challenge afdeling hvor økonomien er til at have med at gøre. Men til denne sæson er de bestemt ikke ene om at mønstre et stort antal biler på startgridden, Danish Thundersport Championship har et kæmpefelt på bedding til årets sæson, og hvilket skue det skal blive når de mange buldrende V8 maskiner skal dyste om sæsonens første point.


Nu begynder sæsonen for DTC.
(Foto: Motorsporten.dk)

De vilde Special Saloon biler er som altid en fornøjelig oplevelse, her er alle typer af voldsomt tunede gadebiler repræsenteret, og mærkeklassen Citroën DS3 har fået skruet på deres biler, dels så de bliver bedre og dels for at kunne eliminere evt. individuelle tvivlsomme tiltag som ligger på kanten af reglementets muligheder.


Der er lagt op til masser af godt race i Yokohama 1600 Challenge.
(Foto: Motorsporten.dk)

Der er alle mulige gode grunde til at lægge vejen forbi Resenbro/Silkeborg - når startskuddet lyder er der nemlig kun én vej frem for de mange kørere for at komme til tops i mesterskabet og det skal nok give nogle gode kampe ude på asfalten, til glæde for det fremmødte publikum.

Åbningsløbet 2015 - tidsplan:

Åbningsløbet - Lørdag den 25. april 2015

Kl. Klasse Kørsel Tid
09:05 Yokohama Super Cup Træning 15 min.
09:20 Special Saloon Car Træning 20 min.
09:45 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min.
10:10 Citroën DS3 Cup Træning 20 min.
10:35 Yokohama Super Cup Kvalifikation 20 min.
11:00 Danish Thundersport Championship Træning 25 min.
11:30 Special Saloon Car Kvalifikation 20 min.
11:55 Pause
12:30 MC 1 Kvalifikation 30 min.
13:05 MC 2 Kvalifikation 30 min.
13:40 Show VIP-kørsel 20 min.
14:05 Danish Thundersport Championship Træning 25 min.
14:35 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min.
15:00 Citroën DS3 Cup Kvalifikation 20 min.
15:30 Danish Thundersport Championship Kvalifikation 15 min.
15:55 Yokohama Super Cup Løb 1 15 min.+ 1 omg.
16:20 Special Saloon Car Løb 1 15 min.+ 1 omg.
16:50 MC 1 Løb 1
17:20 MC 2 Løb 1 25 min.

Åbningsløbet - Søndag den 26. april 2015

Kl. Klasse Kørsel Tid
10:00 Show VIP-kørsel 10 min.
10:15 Yokohama Super Cup Løb 2 15 min.+ 1 omg.
10:40 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min.+ 1 omg.
11:05 Danish Thundersport Championship Show
11:35 MC 1 Løb 2 25 min.
12:05 MC 2 Løb 2 25 min.
12:40 Special Saloon Car Løb 2 15 min.+ 1 omg.
13:05 Danish Thundersport Championship Løb 1 12 omg.
13:30 Citroën DS3 Cup Løb 1 15 min.+ 1 omg.
13:55 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min.+ 1 omg.
14:20 Special Saloon Car Løb 2 15 min.+ 1 omg.
14:45 Yokohama Super Cup Løb 2 15 min.+ 1 omg.
15:05 Show VIP-kørsel
15:30 Danish Thundersport Championship Grid Show
15:50 Danish Thundersport Championship Løb 2 12 omg.
16:15 Citroën DS3 Cup Løb 2 15 min.+ 1 omg.
16:40 Danish Thundersport Championship Løb 3 12 omg.
17:10 Sponsorkørsel
Med forbehold for ændringer og fejl


Gridshowet giver mulighed for autografer fra dine favorit kørere.
(Foto: Motorsporten.dk)

Henrik Bess

Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 26/04/15 - Jyllandsringen - Citroen DS3 Cup
  • 26/04/15 - Jyllandsringen - DTC
  • 26/04/15 - Jyllandsringen - Special Saloon
  • 26/04/15 - Jyllandsringen - Yokohama 1600 Challenge
  • 26/04/15 - Jyllandsringen - Yokohama SuperCup
  •