Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Padborg Finale 2014 - Tidsplanen

Diverse 
02/10/14 

Vi er kommet frem til årets sidste chance for en oplevelsesrig weekend med race på en dansk asfaltbane, Padborg Park indbyder til finalerne i Danish Endurance Championship, Yokohama SuperCup, Youngtimer Cup, Dansk Drifting Serie og ikke mindst den underholdende Legend Car Cup klasse
 

Lørdagen er primært helliget afslutningen på Danish Endurance Championship, og så er der gensyn med de flotte biler fra Dansk Drifting Serie, som skal ud og dyste i præcisionskørsel og dækrøg.

Youngtimer cuppen har mange fine biler med i deres historiske klasser, og det er ingen undtagelse når de skal på årets sidste tur til Padborg Park, for at få de sidste point sat ind i regnskabet.


(Foto: Motorsporten.dk)

Yokohama SuperCup har haft en hel uges pause siden sidste løb, og mesterskabet er allerede i hus for den hurtige Martin Andersen, nu skal vi bare have de sidste point fordelt.

I Legend Car Cup har Kasper H. Jensen allerede sikret sig den generelle mesterskabstitel samt titlen som årets rookie, men det er endnu uafgjort hvem der skal vinde kampen i Oldboys mesterskabet, hvor det er Lars Mogensen(506p), Karsten Rahbæk Nielsen(472p) og Kim Petersen(442p) som ligger i toppen af tabellen.


(Foto: Motorsporten.dk)

Padborg Finale 2014 - Lørdag den 4. oktober 2014

Kl.KlasseKørselTid / Omg.
07.25Danish Endurance ChampionshipFørermøde
07.45Øvrige klasserFørermøde
08.00Danish Endurance ChampionshipKvalifikation50 min
08.55Dansk Drifting SerieKørsel 120 min
09.25Youngtimer CupTræning20 min
09.50Dansk Drifting SerieKørsel 220 min
10.20Yokohama SuperCupKvalifikation20 min
10.40Pause20 min
11.00Danish Endurance ChampionshipOpstilling15 min
11.20Danish Endurance ChampionshipLøb240 min
15.25Dansk Drifting SerieKørsel 320 min
15.55Youngtimer CupKvalifikation20 min
16.20Yokohama SuperCupLøb 115 min + 1 omg
16.45Dansk Drifting SerieKørsel 420 min
17.30Præmie overrækkelserFestteltet

Padborg Finale 2014 - Søndag den 5. oktober 2014

Kl.KlasseKørselTid / Omg.
08.30Alle klasserFørermøde
10.00Legend Car CupTræning10 min
10.15Yokohama SuperCupWarm up15 min
10.35Dansk Drifting SerieKørsel 130 min
11.15Legend Car CupKvalifikation20 min
11.40Youngtimer CupLøb 115 min + 1 omg
12.05Yokohama SuperCupLøb 215 min + 1 omg
12.30Legend Car CupLøb 115 min + 1 omg
12.55Dansk Drifting SerieKørsel 230 min
13.25Pause10 min
13.35Taxi drive25 min
14.10Legend Car CupLøb 215 min + 1 omg
14.35Youngtimer CupLøb 215 min + 1 omg
15.00Dansk Drifting SerieKørsel 330 min
15.40Yokohama SuperCupLøb 315 min + 1 omg
16.05Legend Car CupLøb 315 min + 1 omg
16.30Youngtimer CupLøb 315 min + 1 omg
17.15Præmie overrækkelserFestteltet
Med forbehold for fejl og ændringer.

Billetpriser:
Lørdag 150,00 DKK(Ved indgangen) 140,00 DKK(www-forsalg)
Søndag 200,00 DKK(Ved indgangen) 180,00 DKK(www-forsalg)
Weekend 250,00 DKK(Ved indgangen) 200,00 DKK(www-forsalg)
Tribunetillæg 100,00 DKK(Ved indgangen) 95,00 DKK(www-forsalg)
Børn under 12 år har gratis adgang i følge med en voksen

Henrik Bess

Læs mere om:
  • Padborg Park
  • 04/10/14 - Padborg Park - Danish Endurance Championship
  • 05/10/14 - Padborg Park - Legends Car
  • 05/10/14 - Padborg Park - Yokohama SuperCup
  • 05/10/14 - Padborg Park - Youngtimer Cup
  •