Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Formel Ford - DK

DTC Weekend - Kvalifikation

Formel Ford - DK 
16/08/14 

Nr1 blev Jan Jønck i Aquila FD1, foran Frederik Schandorff i Mygale SJ08. På 3. pladsen kom Mathias Weinreich Smith i Ray GR08
 


Jan Jønck
(Foto: Motorsporten.dk)

PlNrKørerBilTidDiff
17Jan JønckAquila FD149,454-
29Frederik SchandorffMygale SJ0849,501+00,047
32Mathias Weinreich SmithRay GR0849,525+00,071
48Mathias S. KristensenAquila FD149,731+00,277
530Kasper LarsenVan Diemen D50,178+00,724
658Sander Wichmann MortensenRay GR 0750,481+01,027
749Niels Ejnar RytterRay GR08 Duratec50,861+01,407
857Frank MortensenRay GR1051,007+01,553
966Christian SchandorffMygale SJ0851,169+01,715
1010Jørgen Løjborg JensenMygale SJ0751,509+02,055
1179Kevin SuensonAquila FZ152,106+02,652
1289Patrik Sandell MatthiesenAquila FZ153,693+04,239

Tidtagning og resultatservice af DataPower v/Torben Lund
Følg tider og resultater live hos MyLaps Speedhive

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 17/08/14 - Ring Djursland - Formel Ford - DK
  •