Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

CRAA - Tidsplanen

Diverse 
15/05/14 

Bededagsferien er reddet
Så er der endnu en weekend med race i sigte, denne gang er det gaderne omkring Mindeparken i midten af Aarhus der for femte gang atter har undergået en forvandling til Danmarks flotteste bybane. Igen i år skal der køres om point til mesterskaberne, så det bliver ikke kun race for sjov vi kan opleve i de mange racingklasser
 


Der er race på Danmarks smukkeste bybane.
(Foto: Motorsporten.dk)

De mange pragtfulde flotte historiske racere som er omdrejningspunktet for Classic Race Aarhus kan nydes i hele tre dage, det bliver en skøn måde at kunne holde sig en Bededagsferie på. Der bliver masser af historiske oplevelser i vente for publikum, og som vanligt ser det også ud til at vejret er med os, til at det igen bliver en weekend med masser af oplevelser.
Tjek det omfattende CRAA program her


Der er masser af oplevelser i vente på Goodlook street.
(Foto: Motorsporten.dk)

Det historiske look følger trop når de mange Legend Cars kører deres anden afdeling af mesterskabet, her har vi ungdommen i front, det er mesterskabsførende Frederik Nymark og Kevin Verner der ligger i toppen, med den dobbelt-mesterskabsforsvarende Kenneth Jensen på tredjepladsen, sidste år var det Frederik som samlede flest førstepladser, men en bybane er en barsk bane, så det bliver rigtigt svært at køre vilde pointsummer sammen, når det er de 20 forreste placeringer som vendes efter det foregående resultat.


Mon Frederik Nymark kan gentage sidste års succesrige kørsel?
(Foto: Motorsporten.dk)

Det bliver også til noget dejligt V8 bulder fra Danish Thundersport Championship, det er i år blevet til et lækkert stort felt af DTC racerkørere, hvor vi har fået en masse nye friske kræfter ind fra supportklasserne, de skal dyste om placeringerne sammen med de velkendte garvede DTC kørere, hvor det er den tidligere DTC mester Casper Elgaard som ligger i toppen af mesterskabet efterfulgt af ex. Champcar kører Ronnie Bremer og ex. Formel 1 kører Jan Magnussen (NB: Kevin Magnussen har fået fri til at kunne komme til Aarhus om lørdagen).


Der er trangt på den smalle bybane.
(Foto: Motorsporten.dk)

Skulle du være forhindret i at komme til Mindeparken, er der håb alligevel idet en stribe af TV2 regionerne på søndag sender 4 timers live TV fra kl. 12.30, og det forlyder at der også bliver tale om genudsendelser på et senere tidspunkt.

Classic Race Aarhus - Fredag den 16. Maj 2014

Kl. Klasse / Event Kørsel Tid
09.00 Indgange åbner
10.00 Sæbekasseløb på Strandvejen 120 min.
12.00 Præmieoverrækkelse sæbekasseløb
12.00 Classic Tours på banen 30 min.
12.30 High speed Tours på banen 45 min.
13.20 Historisk 65-Klassen Træning 15 min.
13.45 Prototyper Opvisning 15 min.
14.10 Youngtimer Træning 15 min.
14.35 Historisk 71-klassen Træning 15 min.
15.00 Sports og Racing cars 1921-1965 Opvisning 10 min.
15.15 Historisk 76-, 80’er klassen Træning 15 min.
15.40 International Historisk formel Træning 15 min.
16.05 OK Mobil 1 Legend Cup Træning 10 min.
16.20 Auto-G DTC Materiale til Pit
16.35 Auto-G DTC Træning 30 min.
17.15 Formel 1 Træning 15 min.
17.40 Indmarch med Aarhus Garden og racingteams
Officiel åbning v. Borgmester Jacob Bundsgaard
Afsløring af årets CRAA maleri 2014
50 min.
18.00 Indgange lukker

Classic Race Aarhus - Lørdag den 17. Maj 2014

Kl. Klasse / Event Kørsel Tid
08.00 Indgange åbner
08.30 Historisk 65-Klassen Kvalifikation
08.55 Prototyper Opvisning
09.15 Auto-G DTC Kvalifikation
09.55 International Historisk formel Kvalifikation
10.25 OK Mobil 1 Legend Cup Kvalifikation
10.55 Historisk 76-, 80’ er klassen Kvalifikation
11.25 Formel 1 Opvisning
11.45 Historisk 71-klassen Kvalifikation
12.10 Underholdning Pause
12.45 Sports og Racing cars 1921-1965 Opvisning
13.00 Youngtimer Kvalifikation
13.30 Historisk 65-klassen Løb 1 15 min + 1 omg.
13.55 Prototyper Opvisning
14.20 Auto-G DTC Materiale til Pit
14.35 Auto-G DTC Løb 1 11 omg
15.05 Formel 1 Opvisning
15.30 OK Mobil 1 Legend Cup Løb 1 15 min + 1 omg.
16.00 International Historisk formel Løb 1 15 min + 1 omg.
16.35 Historisk 76-, 80’ er klassen Løb 1 15 min + 1 omg.
17.05 Historisk 71-klassen Løb 1 15 min + 1 omg.
17.35 Youngtimer Løb 1 15 min + 1 omg.
18.00 Indgange, udstillere og boder lukker

Classic Race Aarhus - Søndag den 18. Maj 2014

Kl. Klasse / Event Kørsel Tid
08.00 Indgange åbner
08.30 Historisk 65-klassen Løb 2 15 min + 1 omg.
09.00 Prototyper Opvisning
09.20 Youngtimer Løb 2 15 min + 1 omg.
09.50 Historisk 71-klassen Løb 2 15 min + 1 omg.
10.20 OK Mobil 1 Legend Cup Løb 2 15 min + 1 omg.
10.45 Formel 1 Opvisning
11.10 Historisk 76-, 80’ er klassen Løb 2 15 min + 1 omg.
11.40 International Historisk formel Løb 2 15 min + 1 omg.
12.05 Pause
12.20 Auto-G DTC Materiale til Pit
12.35 Auto-G DTC Løb 2 11 omg
13.05 Sports og Racing cars 1921-1965 Opvisning
13.25 Historisk 65-klassen Løb 3 15 min + 1 omg.
13.50 Prototyper Opvisning
14.10 Formel 1 Opvisning
14.40 Historisk 71-klassen Løb 3 15 min + 1 omg.
15.10 International Historisk formel Løb 3 15 min + 1 omg.
15.35 Auto-G DTC Materiale til Pit
15.50 Auto-G DTC Løb 3 11 omg
16.20 Sports og Racing cars 1921-1965 Opvisning
16.40 Historisk 76-, 80’ er klassen Løb 3 15 min + 1 omg.
17.10 Youngtimer Løb 3 15 min + 1 omg.
17.40 OK Mobil 1 Legend Cup Løb 3 15 min + 1 omg.
18.00 Indgange og boder lukker

Henrik Bess

Læs mere om:
  • Mindeparken (Gadeløb)
  • 18/05/14 - Mindeparken (Gadeløb) - Classic Race Aarhus
  • 18/05/14 - Mindeparken (Gadeløb) - Diverse
  • 18/05/14 - Mindeparken (Gadeløb) - DTC
  • 18/05/14 - Mindeparken (Gadeløb) - Legends Car
  •