Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Yokohama DM finalen - Tidsplanen

Diverse 
27/09/13 

Det er sidste løbsweekend for den danske kongeklasse DTC, og mesterskabet bliver først afgjort denne weekend, hvor det er den unge Dennis Lind der skal dyste mod den erfarne John Nielsen.
Det er også sidste udkald for Special Saloon klasserne samt Citroën DS3 og Syver Race cuppen
 

Udover de buldrende V8'ere i DTC klassen og de mange spektakulære Special Saloon racere, er der også Yokohama SuperCup og Yokohama 1600 klasserne på programmet, samt klassiske motorcykler og Rallycross opvisning.

I DTC klassen fik Dennis Lind og Team DMD sat nogle gode point ind på kontoen, efter den sidste raceweekend med deres flotte resultater på den norske bane Rudskogen, men der er stadig en raceweekend i vente, hvor der skal kæmpes om de sidste point inden det kan afgøres hvem det er som løber afsted med 2013 mesterskabstitlen i Danish Thundersport Championship.

Top 5 stillingen i DTC:
1. Dennis Lind 184 point
2. John Nielsen 176 point
3. Marius Nakken 145 point
4. Casper Elgaard 142 point
5. Anders Fjordbach 108 point

Yokohama Finale - Lørdag den 28. september 2013

Kl. Klasse Kørsel Tid
09.05 Syver Race Cup Træning 20 min.
09.30 Citroen DS3 Cup Træning 20 min.
09.55 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min.
10.20 Sunoco Special Saloon Car Træning 15 min.
10.40 Yokohama Super Cup Kvalifikation 20 min.
11.05 Syver Race Cup Kvalifikation 20 min.
11.30 Auto-G DTC Træning 30 min.
12.05 Sunoco Special Saloon Car Kvalifikation 15 min.
12.25 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min.
12.50 Citroen DS3 Cup Kvalifikation 20 min.
13.15 Yokohama Super Cup Løb 1 15 min. + 1 omg.
13.40 Sunoco Special Saloon Car Løb 1 18 min. + 1 omg.
14.10 Syver Race Cup Løb 1 15 min. + 1 omg.
14.35 Opvisning 10 min.
14.50 Auto-G DTC Kvalifikation 30 min.
15.25 Opvisning 10 min.
15.40 AMK Road Racing Classic I Kvalifikation 15 min.
16.00 AMK Road Racing Classic II Kvalifikation 15 min.
16.20 AMK Road Racing Classic I Løb 1 10 min.
16.35 AMK Road Racing Classic II Løb 1 10 min.
16.50 AMK Road Racing Classic I Løb 2 15 min.
17.10 AMK Road Racing Classic II Løb 2 15 min.
17.35 Rallycross Træning 20 min.

Yokohama Finale - Søndag den 29. september 2013

Kl. Klasse Kørsel Tid
10.05 Citroen DS3 Cup Løb 1 15 min. + 1 omg.
10.30 Auto-G DTC Warm up Super pole
11.05 Rallycross Løb 1 20 min.
11.35 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min. + 1 omg.
12.00 Syver Race Cup Løb 2 15 min. + 1 omg.
12.25 Citroen DS3 Cup Løb 2 15 min. + 1 omg.
13.10 Yokohama Super Cup Løb 2 15 min. + 1 omg.
13.35 Auto-G DTC Gridshow
14.00 Auto-G DTC Løb 1 12 omg.
14.30 Sunoco Special Saloon Car Løb 2 18 min. + 1 omg.
15.00 Opvisning 15 min.
15.20 Yokohama Super Cup Løb 3 15 min. + 1 omg.
15.45 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min. + 1 omg.
16.10 Auto-G DTC Løb 2 12 omg.
16.40 Sunoco Special Saloon Car Løb 3 18 min. + 1 omg.
17.10 Rallycross Løb 2 20 min.
17.35 Rallycross Finale 20 min.
Med forbehold for ændringer og fejl

Husk at race opleves bedst live, kom derfor ud til Jyllandsringen og få en på opleveren, og da vejret ser ud til at skulle blive til den absolut gode side, så er der alle gode grunde til at komme afsted til en omgang ræs.

Billetter
Lørdagsbilletter kan kun købes ved ankomst til banen.
Søndagsbilletter koster henholdsvis 170 og 200 kr. for tilskuerpladsen og tilskuerplads/paddock.
Weekendbillet til paddock koster 250 kr.

Her kan du se en Race Media teaser fra det seneste DTC-løb på den norske bane Rudskogen.

Auto-G DTC 2013 - Program 6 - Rudskogen TEASER3 af Race Media.

Henrik Bess

Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 29/09/13 - Jyllandsringen - Citroen DS3 Cup
  • 29/09/13 - Jyllandsringen - DTC
  • 29/09/13 - Jyllandsringen - Special Saloon
  • 29/09/13 - Jyllandsringen - Syver Race Cup - DM
  • 29/09/13 - Jyllandsringen - Yokohama 1600 Challenge - DM
  • 29/09/13 - Jyllandsringen - Yokohama SuperCup
  •