Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Le Mans Series

Le Mans Series 2012 kalender

Le Mans
Series 

29/11/11 

Knapt er 2011 sæsonen overstået før vi tænker på den nye som kommer. I går offentliggjorde ACO Le Mans Series kalenderen for 2012 sæsonen, med et par overraskelser.
 

Vi byder Donington Park velkommen tilbage i denne kalender. Banen var repræsenteret i 2006 kalenderen, og siden har det været Silverstone, men nu er den altså tilbage. Samtidig har vi to helt nye baner på kalenderen og det er belgiske Zolder og tjekiske Brno.

Hvis du er interesseret i at overvære Le Mans Series på de to nye baner på kalenderen, så er der kun 684 km fra Fehmern til Automotodrom Brno og 650 fra Fehmern til Zolder i Belgien, og hertil er billetpriserne til at overkomme, sådan plejer det i hvert fald at være.

Der er dog et problem med løbet på Zolder og det er at det koliderer med 24 timers løbet på Nurburgring, som køres samme weekend i 2012. Jeg gætter dog på at der kommer rigtig mange Le Mans teams til løbet på Zolder, som kun er 3 uger før 24 timers løbet på Le Mans, så skal der testes noget nyt på bilerne er det en passende lejlighed.

Her kan du se Le Mans Series kalender 2012.

Vejgaard