| Allerede før løbet var den potente, danske racer blandt favoritterne til løbet. Teamejer Nigel Mustill, England, og hans tre medkørere, Bob Berridge, England, Gareth Evans, England og John Martin, Australien, formåede at sætte "Det gule Lyn" på en suveræn pole position med 4,9 sekund ned til næsthurtigste bil.
 En defekt trækaksel kostede Aquila-mandskabet den ultimative succes i BritCar 24 Hours (Foto: Xynamic Motorsport Photography)
Med pole position som et ekstra drys selvtillid til det engelske mandskab, var der stor optimisme da løbet begyndte lørdag eftermiddag kl. 16.30. Starten af løbet gav da heller ikke grund til andet - Aquila'en lagde konstant mellem tre og fem sekunders afstand til konkurrenterne for hver omgang, der blev kørt.
Problemfrit var det ikke. Efter nogle timers kørsel måtte den gule Aquila i pit for at få skiftet en trækaksel. Et problem, der på længere sigt kostede teamet sejrschancerne.
"Teamet har eksperimenteret med en anden trækaksel end den originale", fortæller General Manager fra Aquila, Dan Suenson.
"Den var tydeligvis ikke lige så holdbar som den, vi selv har udviklet, for vi var nødt til at skifte trækaksel tre gange i løbet. På den positive side, så er mekanikerne blevet utroligt hurtige til at skifte trækaksler - sidst tog det kun 14 minutter!"
 Den danskproducerede Aquila CR1 LS7 kørte hurtigere end de etablerede sportsvognsmærker (Foto: Xynamic Motorsport Photography)
Trods udfordringen med svage trækaksler kunne den gule Aquila gennemføre løbet på en generel 9. plads og på en utroligt flot andenplads i sin klasse. Samtidig satte den danske racerbil også ny banerekord i tiden 2:04.019, så det var en meget glad Dan Suenson, der efter løbet reflekterede lidt over det forgangne døgn:
"Det har været en kæmpe oplevelse bare at gennemføre løbet", siger han. "Vi kom hertil med drømme om at vinde, men det blev ikke denne gang. Til gengæld har arrangørerne givet os besked på, at vi er nødt til at komme igen næste år, så noget har vi gjort rigtigt!"
"Vi har lært meget undervejs. Det er klart, at der under 24 timers konkurrencekørsel vil blive blotlagt en svaghed eller to, og vi har også fået værdifulde input med hjem til tegnebordet."
 Glæden var stor, da Aquila CR1 LS7 blev den første danske racerbil til at fuldføre et 24 timers-løb (Foto: Xynamic Motorsport Photography)
Mens der er kommet gode input med hjem til tegnebordet i det sønderjyske, skal Dan Suenson også have bestilt nye visitkort:
"Englænderne var helt vilde med bilen, og de var enormt imponerede over at en dansk racerbil kunne køre så stærkt i forhold til etablerede mærker. Det giver en god følelse i kroppen, selvom jeg er noget træt efter sådan en weekend."
Mere information om Aquila Racing Cars og CR1-sportsvognen kan findes på www.aquilaracingcars.com.
Aquila Racing Cars
Gripping Media ApS |