Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

World Touring Car Championship

Nu skal det være - WTCC vil leve op til sit navn

WTCC 
10/09/11 

World Touring Car Championship - Som navnet antyder er det en verdensomspændende serie, men den mangler stadig at afholde en afdeling i USA, og nu skal det være en saga blot for WTCC's promotor Marcello Lotti har fået en aftale i stand sammen med Sonoma’s Infineon Raceway
 

WTCC serien skal efter al sandsynlighed bruge lidt sensommertid i 2012 på den amerikanske vestkyst, men kalenderen er endnu ikke kommet helt på plads, så det første forslag der hedder 22-23. september kan stadig nå at blive ændret, indtil den 3-årige kontrakt er blevet en realitet og der i slutningen af måneden har været afholdt møde i FIA bestyrelsen.

WTCC har turet verdenen tyndt, og efter de seneste udvidelser af touren, hvor der nu køres i både Kina, Japan, Marokko, Macau og Brasilien, var den næste udvidelse som WTCC promotor Marcello Lotti havde i tankerne, en tur over dammen til det nordamerikanske kontinent. Florida var egentlig blevet overvejet i den første fase, men det blev den nord-californiske Nascar bane Infineon Raceway, der passede bedst ind i WTCC tour-planerne.

Det er tanken at lade WTCC weekendens to amerikanske løb, falde sammen med den amerikanske serie US Touring Car Championship(USTCC), en serie der afholder flere af deres afdelinger på netop Infineon Raceway og således også har fat i det store publikum, når det fornemme gæstevisit bliver en realitet.

Udover at deltagelsen vil blive med de sædvanlige WTCC teams Chevrolet, BMW, SEAT og Volvo, har der været udmeldinger fra både Ford og Subaru om at de overvejer at være med i 2012, det bliver helt sikkert en god adspredelse at få flere mærker ind i WTCC-feltet.
Chevrolet har også ambitioner om at udvide teamet med en ekstra bil, så de kan have en amerikansk kører med på holdet, en mulighed Ford sikkert også vil forsøge sig med.

Henrik Bess

Læs mere om:
  • Infineon Raceway - hvad er det for en bane?
  • WTCC til USA i 2012?
  •