Ung Esbjerg kører slog Greg Hancock |
Speedway 26/08/11
|
 |
For en uge siden vandt Slangerup sikkert hjemme over Esbjerg men i onsdags var rollerne byttet rundt i retur opgøret og Esbjerg vandt med 49-36.
Hjemmeholdets kørere gjorde det godt hele vejen rundt og holdleder Ib Pedersen siger ”Det var en rigtig hold indsats i dag, alle mand var godt, men jeg vil fremhæve Kasper Lykke, det var hans klart bedste løb for Esbjerg indtil nu”
|
|
| Og unge Kasper Lykke Nielsen gjorde det fantastisk, i dagens syvende heat overhalede han den førende i VM serien Greg Hancock og sikrede en 5-1 sejr til Esbjerg om det siger Kasper ”Det var en fed følelse at slå Greg, det er det største man kan lige nu, det er det bedste heat jeg endnu har haft” - Det heat var med til at gøre Kasper Lykke Nielsen til dagens fighter
Med Esbjergs sejr kunne holdleder Ib Pedersen glæde sig over at hjælpe sin tidligere klub Holstebro tættere på guldet ”Jeg er meget glad for at kunne hjælpe Holstebro, det var min første klub og jeg har stadig mange venner i klubben, så det ville være dejligt hvis de kunne vinde guld”
Slangerup startede ellers løbet bedst og var efter 6 heat foran med 17-13, men så vendte matchen til hjemmeholdets fordel, gæsternes holdleder Lars Munkedal ser fremad mod resten af sæsonen ”Vi var gode indtil heat 5, men så taber vi de næste 3 heat med 15-3, det var en kollektiv nedtur i dag, vi tabte til et bedre hold og vi har det forsat svært på Korskroen” og han forsætter ”Vi har tre matcher endnu og alt kan ske”
 |
| Esbjerg |
49 |
 |
| Sebastian Ulamek |
12+1 (6) |
| Leon Madsen |
14+1 (6) |
| Joonas Kylmakorpi |
10 (5) |
 |
| Steen Jensen |
5 (5) |
| Kasper Lykke Nielsen |
8+1 (6) |
 |
 |
| Slangerup |
36 |
 |
| Greg Hancock |
15 (7) |
| Kenneth Hansen |
8 (7) |
| Jesper B Monberg |
5 (6) |
 |
| Mikkel Michelsen |
6 (6) 2 Point som joker |
| Nicki Barrett |
2 (2) |
 |
Dagens fighter blev: Kasper Lykke Nielsen
Stillingen i DANSK METAL Speedway League:
 |
|
M |
V |
U |
T |
KP |
MP |
BP |
P |
 |
| Slangerup |
11 |
8 |
0 |
3 |
482 |
16 |
2 |
18 |
| Holstebro |
10 |
7 |
1 |
2 |
455 |
15 |
3 |
18 |
| Outrup |
10 |
5 |
1 |
4 |
433 |
11 |
3 |
14 |
 |
| Vojens |
11 |
5 |
0 |
6 |
457 |
10 |
3 |
13 |
| Holsted |
10 |
5 |
1 |
4 |
436 |
11 |
2 |
13 |
| Esbjerg |
11 |
5 |
0 |
6 |
471 |
10 |
2 |
12 |
 |
| Grindsted |
9 |
2 |
1 |
6 |
351 |
5 |
0 |
5 |
| Fjelsted |
10 |
2 |
0 |
8 |
394 |
2 |
0 |
4 |
 |
Der tages forbehold for ændringer i stillingen fra turnerings administrationen
M = antal kørte matcher
V = antal vundne matcher
U = antal uafgjorte matcher
T = antal tabte matcher
KP = antal kørerpoint
MP = antal matchpoint
BP = antal bonuspoint
P = antal point (matchpoint og bonuspoint)SpeedwayZone.dk Rasmus Terkelsen |
| |
 | |