| DASU/DINO Talent Cup blev indført inden indeværende sæson med det formål at tilbyde en prisbillig talentklasse for aldersgruppen 12-16 år, hvor deltagerne konkurrerer med ens materiel. Med et samlet deltagerantal på over 40 har klassen vist sin berettigelse, og samtidig budt på tæt og spændende race. Samlet vinder blev Nicklas Ingemann foran Victor Radsted og Frederik Schandorff.
I klassen for gearkarts KZ2 vandt Michael E Christensen begge titler, mens Christian Sørensen og Kevin Rossel delte i KF2.
Endelig vandt Patrik Mathiesen samlet klassen for yngste deltagere, Cadett Junior. Det var dog Christian Lundgaard der stjal rampelyset i Grindsted med to finalesejre.
Alexander Lindberg fik karrierens bedste resultat da han sluttede på andenpladsen i KF3-finalen ved forrige uges afdeling af Deutsche Junior Kart Meisterschaft. Resultatet var ved en fejl ikke med i sidste Nyhedsbrev.
Deltagerne i DASU Rally Challenge leverede atter topresultater ved 4. afd. af DM i rally, der blev afviklet 20. august omkring Slagelse. Både Simon Larsen/Nicklas Dauberg og Marco Gersager/Mette Jensen vandt klassesejre.
Ulrik Linnemann kom, så og sejrede i 4. afd. af DM for Super 1600 Rallycross på banen i Nysum ved Hobro.
DET SKER I UGEN
DASU og Team Danmarks U18-hold er med når anden runde af det officielle CIK ungdoms VM køres den kommende weekend på banen i Essay, Frankrig. Holdet udgøres af Kasper Larsen, Jannick Flygenring, Martin Mortensen og Nicolaj Nielsen, med Robert Schlünssen som holdkaptajn. I første afdeling nåede alle fire kørere finalen, hvor Jannick Flygenring blev bedst placeret som nr. 5.
Foruden ovennævnte deltager Magnus Ruud Kjær og Jacob Gram Nielsen i U18 VM, mens Frederik Schandorff og Nicklas Ingemann repræsenterer Danmark i Academy-kategorien for 13-15 årige.
Følg med Live på www.cikfia.com
Mikkel Mac er til start når EM for Formel 2 besøger Red Bull Ring i Østrig den kommende weekend. Den 18-årige mekanikerlærling fra Falster har imponeret i sin debutsæson, hvor bedste resultat til nu er en sjetteplads på Nürburgring i juli. Der resterer tre runder af mesterskabet, hvor førstepladsen er en Formel 1-test.
Se www.formulatwo.com . De to løb i Østrig transmitteres endvidere på tv-kanalen Motors TV.
På banen i Spa-Francorchamp skal Michael Christensen forsøge at følge op på sin andenplads fra GP3 hovedløbet på Hungaroring, når serien er opvarmningsløb til det belgiske Formel 1 Grand Prix den kommende weekend. De to løb kan følges på Eurosport 2 søndag fra kl. 09.00.
Michael Christensen præsenterede en ny sponsoraftale med Renault Danmark i forbindelse med Copenhagen Historic Grand Prix 6. august.
Se www.gp3series.com
I forbindelse med GP Danmark på FDM Jyllandsringen den kommende weekend er flere af DASU’s ungdomstalenter i aktion. Det gælder bl.a. Dennis Lind i Peugeot Spider Cup og Jacob Nørtoft i Yokohama Cup. |