Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser
ASETEK SIMSPORTS

Le Mans

Le Mans - 2. kvalifikation

Le Mans 
09/06/11 

Le MansAudi tilbageerobrede den provisoriske pole position som Peugeot nappede i aftes. Det var Audi #2 der satte tiden. Marcel Fässler var i bilen da tiden blev sat.
Marcel Fässler var samtidigt den eneste kører der formåede at komme under en omgangstid på 3:26. De to næste placeringer stod Peugeot på med henholdsvis #8 og #7 på anden og tredjepladsen.
 

På fjerdepladsen kom Tom Kristensens bil, mens Casper Elgaard og teamkollegaerne hos Hope Racing måtte tage til takke med en placering som nummer 17 i LMP1 klassen eller som nummer 27 generelt.


Hope Racing bilen med Casper Elgaard
(Foto: Oreca Racing - Julie Sueur)

Lige inden at denne kvalifikation gik igang, var der et for mange glædeligt gensyn med vinderbilen for 25 år siden, den mere og mere omtalte Mazda 787B racer - i dag kørt af Patrick Dempsey.


Et dejligt gensyn med Mazda 787B raceren
(Foto: Claude Foubert - Endurance-Info.com)

I LMP2 klassen var det #26 Signatech Nissan teamet der var hurtigst foran #48 Team Oreca Matmut i deres Oreca 03 Nissan og med #39 Lola Judd-BMW fra Pecom Racing.

I GTE pro klassen var det #51 AF Corse Ferrari teamet der var hurtigst efterfulgt af #55 BMW Motorsport BMW M3eren. På femtepladsen i denne klasse finder vi Corvette Racing #74 med blandt andet Jan Magnussen og det til trods for at man havde en del problemer med transmissionen i bilen. Til gengæld kan vi på tredjepladsen finde Allan Simonsen og Hankook Farnbacher teamet der kørte sig fremragende frem fra en noget sekundær placering i gårsdagens første kvalifikation.


Problemer med transmissionen gjorde det svært for Corvette #74
(Foto: Claude Foubert - Endurance-Info.com)

Lotus Jetalliance bilerne er ved at være i den helt tunge ende af feltet. Teametst to biler sluttede henholdsvis som nummer tredjesidst og sidst i denne kvalifikation.

Tiderne fra 2. kvalifikation:

Pos # Kls Team/mærke Kørere Tid
1 2 LMP1 Audi Sport Team Joest
Audi R18 TDI
Marcel Fässler
André Lotterer
Benoit Treluyer
3:25.961
2 8 LMP1 Peugeot Sport Total
Peugeot 908
Stéphane Sarrazin
Franck Montagny
Nicolas Minassian
3:26.156
3 7 LMP1 Peugeot Sport Total
Peugeot 908
Anthony Davidson
Marc Gené
Alex Wurz
3:26.272
4 3 LMP1 Audi Sport North America
Audi R18 TDI
Tom Kristensen
Rinaldo Capello
Allan McNish
3:27.602
5 1 LMP1 Audi Sport Team Joest
Audi R18 TDI
Timo Bernhard
Romain Dumas
Mike Rockenfeller
3:27.697
6 9 LMP1 Team Peugeot Total
Peugeot 908
Sébastien Bourdais
Simon Pagenaud
Pedro Lamy
3:28.739
7 10 LMP1 Team Oreca Matmut
Peugeot 908 HDi FAP
Nicolas Lapierre
Loïc Duval
Olivier Panis
3:30.828
8 16 LMP1 Pescarolo Team
Pescarolo Judd
Emmanuel Collard
Christophe Tinseau
Julien Jousse
3:33.066
9 12 LMP1 Rebellion Racing
Lola B10/60 Coupé Toyota
Nicolas Prost
Neel Jani
Jeroen Bleekemolen
3:33.982
10 15 LMP1 OAK Racing
OAK Pescarolo Judd
Guillaume Moreau
Pierre Ragues
Tiago Monteiro
3:34.933
11 13 LMP1 Rebellion Racing
Lola B10/60 Coupé Toyota
Andrea Belicchi
Jean Christophe Boullion
Guy Smith
3:34.982
12 22 LMP1 Kronos Racing
Lola Aston Martin
Vanina Ickx
Maxime Martin
Bas Leinders
3:36.551
13 20 LMP1 Quifel-ASM Team
Zytek 09 SC
Miguel Amaral
Olivier Pla
Warren Hughes
3:37.393
14 26 LMP2 Signatech Nissan
Oreca 03 Nissan
Soheil Ayari
Franck Mailleux
Lucas Ordonez
3:41.458
15 24 LMP1 OAK Racing
OAK Pescarolo Judd
Richard Hein
Jacques Nicolet
Jean-François Yvon
3:41.908
16 48 LMP2 Team Oreca Matmut
Oreca 03 Nissan
Alexandre Premat
David Hallyday
Dominik Kraihamer
3:43.098
17 39 LMP2 Pecom Racing
Lola B11/40 Judd-BMW
Luis Perez Companc
Matias Russo
Pierre Kaffer
3:43.223
18 42 LMP2 Strakka Racing
HPD ARX 01 d
Nick Leventis
Danny Watts
Jonny Kane
3:45.041
19 49 LMP2 OAK Racing
OAK Pescarolo BMW
Shinji Nakano
Nicolas de Crem
Jan Charouz
3:45.297
20 41 LMP2 Greaves Motorsport
Zytek Nissan
Karim Ojjeh
Tom Kimber-Smith
Olivier Lombard
3:45.982
21 007 LMP1 Aston Martin Racing
Aston Martin AMR-One
Stefan Mücke
Darren Turner
Christian Klien
3:46.450
22 009 LMP1 Aston Martin Racing
Aston Martin AMR-One
Harold Primat
Adrian Fernandez
Andy Meyrick
3:48.355
23 44 LMP2 Extreme Limite AM Paris
Norma M200P Judd BMW
Fabien Rosier
Philippe Haezebrouck
Jean-René de Fournoux
3:48.420
24 40 LMP2 Race Performance
Oreca 03 Judd-BMW
Michel Frey
Ralph Meichtry
Marc Rostan
3:48.603
25 35 LMP2 OAK Racing
OAK Pescarol Judd-BMW
Andrea Barlesi
Frédéric Da Rocha
Patrice Lafargue
3:48.665
26 36 LMP2 RML
HPD ARX-01d
Mike Newton
Tommy Erdos
Ben Collins
3:48.765
27 5 LMP1 Hope Racing
Oreca Swiss Hy Tech-Hybrid
Steve Zacchia
Jan Lammers
Casper Elgaard
3:50.495
28 33 LMP2 Level 5 Motorsports
Lola Coupé HPD
Scott Tucker
Christophe Bouchut
João Barbosa
3:57.072
29 51 GTE P AF Corse
Ferrari 458 Italia
Giancarlo Fisichella
Gianmaria Bruni
Toni Vilander
3:58.040
30 55 GTE P BMW Motorsport
BMW M3 GT
Augusto Farfus
Jörg Muller
Dirk Werner
3:59.426
31 89 GTE P Hankook-Team Farnbacher
Ferrari 458 Italia
Dominik Farnbacher
Allan Simonsen
Leh Keen
3:59.519
32 77 GTE P Team Felbermayr-Proton
Porsche 911 RSR (997)
Marc Lieb
Richard Lietz
Wolf Henzler
3:59.662
33 74 GTE P Corvette Racing
Chevrolet Corvette C6 ZR1
Oliver Gavin
Jan Magnussen
Richard Westbrook
4:00.087
34 66 GTE P JMW Motorsport
Ferrari 458 Italia
Rob Bell
Tim Sugden
Xavier Maassen
4:00.890
35 79 GTE P Jota
Aston Martin Vantage
Sam Hancock
Simon Dolan
Chris Buncombe
4:00.921
36 59 GTE P Luxury Racing
Ferrari 458 Italia
Stéphane Ortelli
Frédéric Makowiecki
Jaime Melo
4:01.015
37 58 GTE P Luxury Racing
Ferrari 458 Italia
Anthony Beltoise
Jean-Denis Deletraz
François Jakubowski
4:01.176
38 56 GTE P BMW Motorsport
BMW M3 GT
Andy Priaulx
Dirk Muller
Joey Hand
4:01.190
39 73 GTE P Corvette Racing
Chevrolet Corvette C6 ZR1
Olivier Beretta
Tommy Milner
Antonio Garcia
4:01.626
40 71 GTE P AF Corse
Ferrari 458 Italia
Robert Kauffman
Michael Waltrip
Rui Aguas
4:02.216
41 61 GTE A AF Corse
Ferrari F430 GT2
Piergiuseppe Perazzini
Marco Cioci
Sean Paul Breslin
4:02.539
42 80 GTE P Flying Lizard Motorsports
Porsche 911 RSR (997
Jörg Bergmeister
Patrick Long
Lucas Luhr
4:03.128
43 75 GTE P ProSpeed Competition
Porsche 911 RSR (997
Marc Goossens
Marco Holzer
Jaap van Lagen
4:03.521
44 63 GTE A Proton Competition
Porsche 911 RSR (997
Horst Felbermayr Jr
Horst Felbermayr Snr
Christian Reid
4:03.532
45 88 GTE P Team Felbermayr-Proton
Porsche 911 RSR (997
Nick Tandy
Abdulaziz Al Faisal
Bryce Miller
4:03.613
46 81 GTE A Flying Lizard Motorsports
Porsche 911 RSR (997
Seth Neiman
Darren Law
Spencer Pumpelly
4:05.440
47 60 GTE A Gulf AMR Middle East
Aston Martin Vantage
Fabien Giroix
Michael Wainwright
Roald Goethe
4:05.522
48 76 GTE P IMSA Performance Matmut
Porsche 911 RSR (997
Raymond Narac
Patrick Pilet
Nicolas Armindo
4:06.438
49 83 GTE A JMB Racing
Ferrari F430 GT2
Manuel Rodrigues
Jean Marc Menahem
Nicolas Marroc
4:06.513
50 62 GTE A CRS Racing
Ferrari F430 GT2
Pierre Ehret
Roger Wills
Shaun Lynn
4:07.236
51 70 GTE A Larbre Competition
Porsche 911 RSR (997
Christophe Bourret
Pascal Gibon
Jean-Philippe Belloc
4:07.261
52 68 GTE A Robertson Racing
Doran Ford GT
David Robertson
Andrea Robertson
David Murry
4:08.208
53 57 GTE A Krohn Racing
Ferrari F430 GT2
Tracy Krohn
Nic Jönsson
Michele Rugolo
4:08.389
54 64 GTE P Lotus Jetalliance
Lotus Evora
Oskar Slingerland
Martin Rich
John Hartshorne
4:12.569
55 50 GTE A Larbre Competition
Chevrolet Corvette C6 ZR1
Patrick Bornhauser
Julien Canal
Gabriele Gardel
4:26.036
56 65 GTE P Lotus Jetalliance
Lotus Evora
Jonathan Hirschi
James Rossitter
Johnny Mowlem
No Time
Dons

Læs mere om:
  • Allan Simonsen
  • Casper Elgaard
  • Jan Magnussen
  • Tom Kristensen
  • Audi Sport North America
  • Corvette Racing
  • Farnbacher Racing
  • Le Mans
  • 12/06/11 - Le Mans - Le Mans
  •  



    ASETEK SIMSPORTS