Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Pæne felter til 'Juniløbet' på Ring Djursland

Diverse 
03/06/11 

Ingen med interesse for motorsport kan være i tvivl om at sporten stadig er hårdt ramt af finanskrisen, og at felterne i år er mindre end de plejer.
Alligevel ser det ud til at der kommer pæne felter til start denne weekend på Ring Djursland, hvor der i forbindelse med 'Juniløbet' køres både langdistance løb samt sprintløb.
 

Lørdagens program er skruet sammen omkring 4-timers løbet i Danish Endurance Championship, og forud for løbet er der tilmeldt 18 biler, men traditionelt kommer der altid lidt flere i sidste øjeblik, så regn med mindst 20 biler til start.

Danish Endurance Championship deltagerne:

# Team / Mærke Kørere
107 Jimmy Ipsen
Suzuki Swift Jacob Bisgaard
Rudi Pavlovic
123 HM Motorsport Jens Erik Hansen
Citroen C2 Jens Henrik Hansen
Flemming D Olsen
207 AD Racing Kent Bernsdorf
Renault Clio Martin Frederiksen
211 AD Racing Niels Nyboe
Renault Clio Ole Klitgaard
Morten Buus
212 AD Racing Niels Thorborg
Renault Clio Karsten Kjærulf
Mads Pedersen
220 Sally Racing Peter Obel
Renault Clio Kennie Frydkjær Jensen
Martin Gøtsche
222 Blue Racing Poul Isaksen
Renault Clio 3 Johan Black Pedersen
Jan B Sørensen
224 L.M. Racing Benny Simonsen
Renault Clio 3 Lars Møller
Mads Nieslen
226 Poulsen Racing Kurt Poulsen
227 DK Motorsport Tom Pedersen
Opel Corsa Lars Højris Nielsen
Per Johansen
228 Team Coolcar Rene Hagedorn
Renault Clio Rene Lund
Peter Olsen
229 DK Motorsport Jan Seerup
Renault Clio Thomas Wolf
Johnny Andersen
234 Nick Reimersø
Peugeot 307
242 Performance Motorsport Martin Christensen
Renault Clio Rene Kjellerup
Jesper Eriksen Jensen
301 Jacobsen Motorsport Michael Jacobsen
Porsche 997 Ole Christophersen
306 Fleggaard Leasing Benny Lau Andersen
Corvette Z 06 Klaus Q. Lausen
Freddy Pedersen
307 Michael Rosenkilde Nissen
Porsche GT 3 CUP Michael Holcken
320 Team Caramba/VHA Trim Kim Holmgaard
BMW E46 M3 Michael Klostermann
Michael Outzen

Udover kørslerne i Danish Endurance Championship lørdag, køres der også træninger og tidtagninger i sprint klasserne, men alle deres løb er henlagt til søndag.

Ved en sammenlægning af Yokohama 2000 klassen med både Citroën DS3 Cup og Suzuki Swift Challenge deltagerne, bliver det et stort felt der sendes på banen her, klasserne bliver dog præmieret hvert for sig.

Yokohama 2000 klassen:

# Mærke Kører
3 Peugeot 307 Steffen Larsen
7 Peugeot 206 Dennis Johansen
12 Peugeot 308 Peter Olsen
21 Peugeot 307 Michael Holm Markusen
28 Peugeot 307 Torben Jørgensen
66 Peugeot 307 Anders Christensen
78 Peugeot 307 Lasse Rolighed

Citroën DS3:

# Mærke Kører
201 Citroen DS3 Jesper Kristoffersen
202 Citroen DS3 Kim Morgan Jensen
205 Citroen DS3 Mads Gravlund
206 Citroen DS3 Rasmus Klarskov
207 Citroen DS3 Preben Kirkegaard
207 Citroen DS3 Lars Eegholm
210 Citroen DS3 Poul Dalgas
211 Citroen DS3 Jørn Vestergaard
299 Citroen DS3 Jørn Ginnerup

Suzuki Swift Challenge:

# Mærke Kører
123 Suzuki Swift Steffen Pedersen
124 Suzuki Swift Tommy Nygaard
140 Suzuki Swift Henrik Sørensen
165 Suzuki Swift Rudi Larsen

Yderligere to klasser bliver sendt på banen sammen, det er Peugeot 207 Spider Cup samt Syver Race Cup, så der her bliver et 'sportscar' felt med mindst 17 biler at se på.

Peugeot 207 Spider Cup:

# Mærke Kører
2 Peugeot Spider Søren Mosebo
3 Peugeot Spider Allan Olsen
7 Peugeot Spider Lasse Jacobsen
10 Peugeot Spider Morten D Jensen
16 Peugeot Spider Henrik Jansen
37 Peugeot Spider Thomas Müeller
104 Peugeot Spider Carsten Brandt
915 Peugeot Spider Thomas Wendelboe

Syver Race Cup:

# Mærke Kører
27 Syver Race Sebastian Elling Aarvik
108 Stuart Taylor R1 Hans Ryser
122 Lo Cost Ole Andersen
126 Stuart Taylor Locoblade Steffen Hansen
132 Syver R1 Svend Erik Sørensen
133 Stuart Tayler Yamaha R1 Søren Fruergaard
136 Stuart Tayler Yamaha R1 Morten Fruergaard
139 Lo Cost R1 Jørgen Breinholt
140 Stuart Tayler R1 Tommy Walther Hansen

En klasse der altid er i stand til at stille et felt helt for sig selv, er 1600 Challenge klassen, og selv om de tidligere felter med over 30 biler er en saga blot, kan klassen denne weekend stadig mønstre 17 biler.

1600 Challenge:

# Mærke Kører
5 VW Lupo 1,6 GTI Frederik Mortensen
6 Peugeot 207 Jan Lausten
7 Peugeot 206 Tue Nielsen
10 Suzuki Swift Søren H lauridsen
11 Peugeot 106 GTI Ole Knudsen
12 Peugeot 106 GTI Jannick Godskesen
15 Peugeot 106 GTI Christian Kristensen
19 Suzuki Swift Kenny Rossen
23 Peugeot 106 GTI Kenneth Thomsen
27 VW Lupo 1,6 GTI Frederik vodder
29 Peugeot 106 Rally Jimmy Bob Søgaard Jensen
37 Peugeot 106 GTI Poul Erik Jensen
58 Citroen SAXO VTS Michael Scharstein
59 Peugeot 106 GTI Dennis Bannergaard
81 Ford Fiesta 1,6 TI-VCT Michael Skipper
88 Peugeot 207 Bernt Stott Jørgensen
89 Peugeot 160 GTI Sonni Nielsen

Danmarks hurtigst voksende motorsportsklasse er stadig de små charmerende Legend Cup racere, der er kopier i 5/8 størrelse af amerikanske biler fra 1930'erne.
Klassen er i støt vækst, ligesom der er mulighed for at leje sig ind i klassen for en enkelt løbsweekend, så der er stort set nye kørere hver gang klassen er på banen.

Legend Cup:

# Mærke Kører
2 Chevy Coupe Per Brink
5 Chevrolet Coupe Kristian Olivarius
8 Cherolet Coupe Mikkel Johansen
9 Ford Sedan 37 Svante Askov
14 Chevy Sedan Bjarne Jensen
15 Ford Coupe Jens Winther
22 Ford Coupe Lars Mogensen
25 Ford Sedan Allan Bengtson
30 Ford Coupe Jens Breinholt
32 Chevy Coupe 37 Tommy laugesen
52 Ford Sedan 37 Ole Madsen
84 Chevy Coupe Patrick Hansen
88 Mercedes VJ 39 Villy Jørgensen
99 Jaguar NMS 38 Nicolai Sørensen

Den sidste klasse ved 'Juniløbet' er Formel Ford klassen, Danmarks eneste formel klasse, som denne gang kan stille med et lille dusin startende kørere.

Formel Ford:

# Mærke Kører
1 Ray GR 08 Jesper Egebart
9 Mygale SJ 08 Eliot Winther
57 Ray GRS 07 Frank Mortensen
60 Van Diemen Duratec Michelle Gatting
62 Van Diemen Duratec Jacob Nørtoft
74 Vector MG 01 Morten Dons
89 Aquila FZ 1 Mikkel Byrialsen
99 Aquila FZ 1 Kasper Bording
49 Ray Duratec Niels Einar Rytter

Hr. Nielsen

Læs mere om:
  • Ring Djursland
  • 11/06/04 - Ring Djursland - Danish Endurance Championship
  • 11/06/05 - Ring Djursland - 207 Spider Cup DK - DM
  • 11/06/05 - Ring Djursland - Citroen DS3 Cup
  • 11/06/05 - Ring Djursland - Formel Ford - DK - DM
  • 11/06/05 - Ring Djursland - Legend Cup
  • 11/06/05 - Ring Djursland - Swift Challenge
  • 11/06/05 - Ring Djursland - Syver Race Cup - DM
  • 11/06/05 - Ring Djursland - Yokohama 1600 - DM
  • 11/06/05 - Ring Djursland - Yokohama 2000 - DM
  •  



    Er din virksomhed klar til robotter?