Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser
ASETEK SIMSPORTS

Dakar Rally

Dakar Rally - Nasser Al-Attiyah vandt sin første sejr

Dakar Rally 
16/01/11 

Dette års Dakar Rally har fundet sine endelige vindere i de 4 klasser. Efter flere år at have gjort tilnærmelser til titlen, lykkedes det endeligt for Nasser Al-Attiyah at vinde. De seneste års vinder, Carlos Sainz, måtte nøjes med en samlet tredjeplads.
I MC klassen var der lidt større dramatik om den sidste podie placering. Køreren på tredjepladsen mistede sin placering på grund af en defekt støddæmper.
 

Årets Dakar Rally er slut. Deltagerne har været igennem det sædvanlige hårde og vanskelige terræn, samt desuden kæmpet en kamp med teknikken.

For langt de fleste af deltagerne var den sidste etape næsten blot et spørgsmål om at konsolidere deres samlede placering. Bedste skandinaviske indsats stod Pål Anders Ullevålseter igen for. Trods sin status som privatkører blev han alligevel tvunget til at stille med samme materiel som fabrikskørerne, hvilket vil sige 450 ccm maskiner. Uden det fornødne test, var det en ekstra vanskelig opgave at udføre. Det var dog mest på hastighedsprøverne at Pål Anders Ullevålseter havde de største problemer. Alligevel sluttede han som nummer 6 i den samlede stilling i MC klassen.

Top 10 i bilklassen på SS13:

Pos Kører Mærke Tid/Diff
1. Carlos Sainz Volkswagen 1:16.08
2. Nasser Al-Attiyah Volkswagen + 38
3. Krzysztof Holowczyc BMW + 1.25
4. Giniel de Villiers Volkswagen + 1.58
5. Mark Miller Volkswagen + 2.02
6. Stephane Peterhansel BMW + 2.57
7. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 3.58
8. Erik van Loon Mitsubishi + 6.26
9. Alfie Cox Nissan + 8.47
10. Christian Lavieille Nissan + 8.59

Slutstillingen i bilklassen:

Pos  Kørere Mærke Tid Diff
1.  Nasser Al-Attiyah, Timo Gottschalk  Volkswagen Race Touareg 3  21:16:16
2.  Giniel De Villiers, Dirk Von Zitzewitz  Volkswagen Race Touareg 3  22:05:57 0:49:41 
3.  Carlos Sainz, Lucas Cruz  Volkswagen Race Touareg 3  22:36:54 1:20:38 
4.  Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret  BMW X3CC  23:00:04 1:43:48 
5.  Krzysztof Holowczyc, Jean-Marc Fortin  BMW X3CC  1:27:37 4:11:21 
6.  Mark Miller, Ralph Pitchford  Volkswagen Race Touareg 3  2:10:58 4:54:42 
7.  Ricardo Leal Dos Santos, Paulo Fiuza  BMW X3CC  4:06:23 6:50:07 
8.  Christian Lavieille, Jean-Paul Forthomme  Nissan  5:13:34 7:57:18 
9.  Guilherme Spinelli, Youssef Haddad  Mitsubishi  5:39:53 8:23:37 
10.  Matthias Kahle, Thomas Schunemann  SMG Buggy  12:28:12 15:11:56 
11.  Erik Van Loon, Harmen Scholtalbers  Mitsubishi  12:37:37 15:21:21 
12.  Jun Mitsuhashi, Alain Guehennec  Toyota Land Cruiser  16:57:07 19:40:51 
13.  Ronan Chabot, Gilles Pillot  SMG Buggy  18:48:13 21:31:57 
14.  Marlon Koerich, Emerson Cavassin  Mitsubishi  19:05:40 21:49:24 
15.  Lucio Ezequiel Alvarez, Antonio Walter Belarde  Subaru  22:27:28 1:11:12 
16.  Isabelle Patissier, Thierry Delli Zotti  Buggy  22:52:22 1:36:06 
17.  Pascal Thomasse, Pascal Larroque  Buggy MD Optimus  23:30:43 2:14:27 
18.  Andrew Cox, Jurgen Schroder  Nissan Overdrive  0:00:10 2:43:54 
19.  Xavier Foj, Pablo Jaton  Toyota Land Cruiser  0:06:09 2:49:53 
20.  Stephan Schott, Holm Schmidt  BMW X3CC  4:28:04 7:11:48 
21.  Jean-Philippe Theuriot, Patrick Prot  Bowler  6:51:46 9:35:30 
22.  Yong Zhou, Sylvain Poncet  Great Wall  7:21:17 10:05:01 
23.  Frederic Chavigny, Willy Alcaraz  Nissan  8:01:35 10:45:19 
24.  Gerald Mognier, Thierry Genovini  Toyota  8:59:03 11:42:47 
25.  Latrach Ammar Jorge Federico, Juan Pablo Latrach Vinagr  Toyota  9:24:35 12:08:19 
26.  Abdulla Alheraiz, Khalid Ahmad Bilal Abdulla Alkendi  Toyota  11:25:37 14:09:21 
27.  Philippe Porcheron, Cedric Rivet  Springbok  12:24:52 15:08:36 
28.  Geoffrey Olholm, Steve Riley  Desert Warrior  12:50:31 15:34:15 
29.  Koen Wauters, Tom De Leeuw  Toyota Land Cruiser  15:23:58 18:07:42 
30.  Fernando Leon, Alvaro Leon  Toyota  18:44:54 21:28:38 
31.  Yuande Zhou, Taiguang Du  Mitsubishi  19:08:39 21:52:23 
32.  Philippe Gosselin  Buggy MD Optimus  19:28:20 22:12:04 
33.  Masahiro Terada, Kousuke Tanaka  Toyota Land Cruiser  21:18:58 0:02:42 
34.  Yves Fromont, Paul Vidal  Bowler Wildcat 200  23:22:37 2:06:21 
35.  Vadym Nesterchuk, Konstantin Meshcheryakov  Mitsubishi  1:15:48 3:59:32 
36.  Tim Coronel  McRae  2:17:28 5:01:12 
37.  Emiliano Spataro  McRae  3:15:01 5:58:45 
38.  Fernando Ferrand Malatesta, Fernando Ferrand Del Busto  Toyota  3:55:50 6:39:34 
39.  Philippe Raud, Guy Lefebvre  Toyota  4:22:22 7:06:06 
40.  Yaohuan Jiang, Yi Yu Lu  Chery  10:45:13 13:28:57 
41.  Yves Tartarin, Matthieu Bouthet  Toyota Land Cruiser  11:54:19 14:38:03 
42.  Kun Liu, Maurizio Dominella  Chery  14:53:06 17:36:50 
43.  Billy Young, Benjamin Lozada  Toyota  16:24:45 19:08:29 
44.  Michael Nicolaas Van Eikeren, Bastiaan Arie Herweijer  Toyota  18:21:34 21:05:18 
45.  Silva Juan Manuel Pato  McRae  1:25:21 4:09:05 
46.  Christophe Girard, Eric Simonin  Toyota  1:34:58 4:18:42 
47.  Ignacio Andres Casale Silva, Prohens Figari Nicolas Raf  Toyota  2:18:05 5:01:49 
48.  Jean-Claude Basso, Jose Gaudelet  Toyota Land Cruiser  4:00:09 6:43:53 
49.  Alain Leplat, Arnaud Dubrisay  Bowler  19:27:48 22:11:32 
50.  Jose Nicolas Gonzalez, Facundo Jaton  Toyota 4WD Jaton  21:48:34 0:32:18 

Top 10 i MC klassen på SS13:

Pos  Kører  Mærke Tid Diff
1.  Frans Verhoeven  BMW  1:25:07
2.  Helder Rodrigues  Yamaha  1:25:12 0:00:05 
3.  Jean Azevedo  KTM  1:25:26 0:00:19 
4.  Cyril Despres  KTM  1:25:51 0:00:44 
5.  Marc Coma  KTM  1:27:23 0:02:16 
6.  Henk Knuiman  KTM  1:27:54 0:02:47 
7.  Juan Pedrero Garcia  KTM  1:28:12 0:03:05 
8.  Pal Anders Ullevalseter  KTM  1:28:58 0:03:51 
9.  Jacek Czachor  KTM  1:29:45 0:04:38 
10.  Miran Stanovnik  KTM  1:30:23 0:05:16 

Slutstillingen i MC klassen:

Pos  Kører Mærke Tid Diff
1.  Marc Coma  KTM  3:25:00
2.  Cyril Despres  KTM  3:40:04 0:15:04 
3.  Helder Rodrigues  Yamaha  5:05:20 1:40:20 
4.  Francisco Lopez Contardo  Aprilia  5:34:45 2:09:45 
5.  Juan Pedrero Garcia  KTM  6:32:03 3:07:03 
6.  Pal Anders Ullevalseter  KTM  6:57:56 3:32:56 
7.  Jean Azevedo  KTM  7:24:38 3:59:38 
8.  Ruben Faria  KTM  7:38:01 4:13:01 
9.  Quinn Alexis Cody  Honda  8:17:10 4:52:10 
10.  Jacek Czachor  KTM  9:38:41 6:13:41 
11.  Miran Stanovnik  KTM  9:56:49 6:31:49 
12.  Jonah Street  Yamaha  10:06:15 6:41:15 
13.  Daniel Gouet  Honda  10:36:24 7:11:24 
14.  Jordi Viladoms  Yamaha  10:37:07 7:12:07 
15.  Frans Verhoeven  BMW  10:47:52 7:22:52 
16.  Marek Dabrowski  KTM  10:51:40 7:26:40 
17.  Emanuel Gyenes  KTM  11:11:14 7:46:14 
18.  Javier Pizzolito  Honda  11:23:21 7:58:21 
19.  Jose Manuel Pellicer  Yamaha  11:31:43 8:06:43 
20.  Mathieu Serradori  Beta  12:10:36 8:45:36 
21.  Felipe Prohens  Honda  12:17:44 8:52:44 
22.  Henk Knuiman  KTM  12:20:46 8:55:46 
23.  Pedro Oliveira  Yamaha  12:44:38 9:19:38 
24.  Thierry Bethys  Honda  13:19:17 9:54:17 
25.  Michael Pisano  Honda  14:12:54 10:47:54 
26.  Jaime Prohens  Honda  14:38:42 11:13:42 
27.  Frank Verhoestraete  Aprilia  15:20:24 11:55:24 
28.  Gerard Farres Guell  Aprilia  15:39:08 12:14:08 
29.  Bruno Da Costa  Yamaha  15:52:53 12:27:53 
30.  Pedro Bianchi Prata  BMW  16:23:47 12:58:47 
31.  David Pabiska  Yamaha  16:24:59 12:59:59 
32.  Jacob Smith  Honda  16:39:57 13:14:57 
33.  Alessandro Zanotti  Aprilia  16:40:16 13:15:16 
34.  Radek Matoska  KTM  16:42:51 13:17:51 
35.  Hans-Jos Liefhebber  KTM  16:50:11 13:25:11 
36.  Juan Carlos Salvatierra  Honda  16:58:11 13:33:11 
37.  Francisco Arredondo  KTM  17:01:30 13:36:30 
38.  Ingo Waldschmidt  KTM  17:50:01 14:25:01 
39.  Eulalia Sanz Pla-Gilibert  Honda  18:19:18 14:54:18 
40.  Ignacio Nicolas Casale Catracchia  Yamaha  18:20:02 14:55:02 
41.  Jordi Arcarons Armenteras  Honda  18:25:15 15:00:15 
42.  Vincent Guindani  Yamaha  18:52:07 15:27:07 
43.  Claudio Rodriguez  Honda  19:09:04 15:44:04 
44.  Rodrigo Andres Caballero Alcayaga  KTM  19:40:00 16:15:00 
45.  Eduardo Pulenta  Yamaha  19:43:07 16:18:07 
46.  Antonio Gimeno Garcia  Aprilia  20:03:15 16:38:15 
47.  Hugo Payen  KTM  21:44:45 18:19:45 
48.  Pablo Busin  Yamaha  22:07:57 18:42:57 
49.  Sebastien Cote  Yamaha  22:13:20 18:48:20 
50.  Daniel Schroder  KTM  22:26:47 19:01:47 

Top 10 i Quad klassen på SS13:

Pos  Kører  Mærke Tid Diff
1.  Lukasz Laskawiec  Yamaha  1:35:00
2.  Christophe Declerck  Polaris  1:39:11 0:04:11 
3.  Alejandro Patronelli  Yamaha  1:42:13 0:07:13 
4.  Sebastian Halpern  Yamaha  1:43:48 0:08:48 
5.  Rocha Sergio La Fuente  Yamaha  1:51:14 0:16:14 
6.  Tomas Maffei  Yamaha  1:53:27 0:18:27 
7.  Pablo Copetti  Yamaha  1:57:10 0:22:10 
8.  Luciano Alfonso Gagliardi  Yamaha  1:58:17 0:23:17 
9.  Daniel Mazzucco  AGO Pro 800  2:04:28 0:29:28 
10.  Jorge Santamarina  Honda  2:06:53 0:31:53 

Slutstillingen i Quad klassen:

Pos  Kører Mærke Tid Diff
1.  Alejandro Patronelli  Yamaha  15:49:47
2.  Sebastian Halpern  Yamaha  16:49:40 0:59:53 
3.  Lukasz Laskawiec  Yamaha  22:07:25 6:17:38 
4.  Christophe Declerck  Polaris  22:08:17 6:18:30 
5.  Pablo Copetti  Yamaha  23:04:46 7:14:59 
6.  Jorge Santamarina  Honda  2:49:54 11:00:07 
7.  Tomas Maffei  Yamaha  9:50:58 18:01:11 
8.  Daniel Mazzucco  AGO Pro 800  17:01:41 1:11:54 
9.  Camelia Liparoti  Yamaha  17:05:03 1:15:16 
10.  Francisco Lopez Balart  Can-Am  3:44:48 11:55:01 
11.  Luciano Alfonso Gagliardi  Yamaha  11:37:39 19:47:52 
12.  Rocha Sergio La Fuente  Yamaha  18:00:25 2:10:38 

Top 10 i Truck klassen på SS10:

Pos  Kørere  Mærke Tid Diff
1.  Firdaus Kabirov, Aydar Belyaev, Andrey Mokeev  Kamaz  1:33:25
2.  Vladimir Chagin, Sergey Savostin, Ildar Shaysultanov  Kamaz  1:34:40 0:01:15 
3.  Franz Echter, Detlef Ruf, Artur Klein  MAN  1:35:27 0:02:02 
4.  Marcel Van Vliet, Serge Bruynkens, Bernard Der Kinderen  MAN  1:35:45 0:02:20 
5.  Ilgizar Mardeev, Vladimir Demyanenko, Ayrat Mardeev  Kamaz  1:37:10 0:03:45 
6.  Hugo Duisters, Yvo Geusens, Marcel Van Melis  Iveco  1:38:13 0:04:48 
7.  Pep Vila, Moi Torrallardona, Peter Van Eerd  Iveco  1:40:36 0:07:11 

Slutstillingen i Truck klassen:

Pos  Kørere  Mærke Tid Diff
1.  Vladimir Chagin, Sergey Savostin, Ildar Shaysultanov  Kamaz  0:28:54
2.  Firdaus Kabirov, Aydar Belyaev, Andrey Mokeev  Kamaz  0:58:58 0:30:04 
3.  Ilgizar Mardeev, Vladimir Demyanenko, Ayrat Mardeev  Kamaz  6:13:50 5:44:56 
4.  Franz Echter, Detlef Ruf, Artur Klein  MAN  6:14:31 5:45:37 
5.  Pep Vila, Moi Torrallardona, Peter Van Eerd  Iveco  7:44:55 7:16:01 
6.  Marcel Van Vliet, Serge Bruynkens, Bernard Der Kinderen  MAN  11:10:57 10:42:03 
7.  Hugo Duisters, Yvo Geusens, Marcel Van Melis  Iveco  12:04:00 11:35:06 

Dons

Læs mere om:
  • 01/01/11 - Dakar Rally
  •  
     

    Dakar Rally nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af:
     



    ASETEK SIMSPORTS