Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser
ASETEK SIMSPORTS

Dakar Rally

Dakar Rally - SS1 - Sainz lægger ud med føring

Dakar Rally 
03/01/11 

Victoria - Cordoba
Søndagen bød Rally Dakar 2011 deltagerne på den første specialprøve, her viste Volkswagen køreren Carlos Sainz sig som den hurtigste kører.
Carlos Sainz kom i mål lige over halvandet minut hurtigere end BMW køreren Stephane Peterhansel der besatte 2. pladsen i bil klassen.
De to KTM kørere Ruben Faria og Cyril Despres kom ind på de to bedste pladser i motorcykel klassen, hvor danske Jes Munk tog sig af 90. pladsen ud af de 137 startende kørere.
 

Specialprøve 1 var primært en grusprøve, og den blev gennemført i regnvejr, hvilket gav kørerne endnu en udfordring under starten på Dakar Rally 2011, og for dagens vinder Carlos Sainz var det ikke nogen let sejr:
"Cirka 20 kilometer kørte vi i regnvejr, og nogle gange kunne vi slet ikke se noget, og oven i det holdt mine viskere op med at virke. Jeg er virkelig glad for at denne dag er overstået" - kom det fra Carlos Sainz der vandt sidste års Dakar Rally.


Spanieren Carlos Sainz tog føringen efter den første specialprøve i Dakar Rally 2011.
(Foto: Volkswagen Motorsport)

Bag Carlos Sainz (Volkswagen) og Dakar Rally legenden Stephane Peterhansel (BMW) kom yderligere tre Volkswagen kørere, det var Nasser Al-Attiyah foran Mark Miller og Giniel De Villiers.
Top fem kørerne var adskilt af fem minutter på dagen prøve.

Resultat af bilklassen:

Pl. # Kørere Mærke Tid/Diff.
1 300 Carlos Sainz, Lucas Cruz  Volkswagen Race Touareg 3  2:18:32
2 301 Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret  BMW X3CC  0:01:31
3 302 Nasser Al-Attiyah, Timo Gottschalk  Volkswagen Race Touareg 3  0:02:16
4 304 Mark Miller, Ralph Pitchford  Volkswagen Race Touareg 3  0:04:17
5 308 Giniel De Villiers, Dirk Von Zitzewitz  Volkswagen Race Touareg 3  0:05:06
6 307 Krzysztof Holowczyc, Jean-Marc Fortin  BMW X3CC  0:07:07
7 309 Orlando Terranova, Filipe Palmeiro  BMW X3CC  0:10:11
8 303 Robby Gordon, Kellon Walch  Hummer H3  0:11:04
9 310 Guilherme Spinelli, Youssef Haddad  Mitsubishi  0:12:00
10 311 Leonid Novitskiy, Andreas Schulz  BMW X3CC  0:13:41
11 312 Christian Lavieille, Jean-Paul Forthomme  Nissan  0:13:41
12 317 Andrew Cox, Jurgen Schroder  Nissan Overdrive  0:17:00
13 320 Erik Van Loon, Harmen Scholtalbers  Mitsubishi  0:17:02
14 306 Joan Roma, Michel Perin  Nissan Overdrive  0:17:11
15 314 Matthias Kahle, Thomas Schunemann  SMG Buggy  0:21:14
16 324 Alexander Mironenko, Sergey Lebedev  Nissan Overdrive  0:23:41
17 331 Francisco Luis E Silva Inocencio, Pedro Jorge  Nissan Overdrive  0:25:08
18 318 Tonnie Van Deijne, Wouter Rosegaar  Mitsubishi  0:26:00
19 322 --  --  0:28:43
20 338 Marlon Koerich, Emerson Cavassin  Mitsubishi  0:29:21
21 313 Ricardo Leal Dos Santos, Paulo Fiuza  BMW X3CC  0:29:45
22 323 Bernard Errandonea, Jean-Pierre Garcin  SMG Buggy  0:29:47
23 333 Isabelle Patissier, Thierry Delli Zotti  Buggy  0:29:58
24 321 Stephan Schott, Holm Schmidt  BMW X3CC  0:30:31
25 336 Jun Mitsuhashi, Alain Guehennec  Toyota Land Cruiser  0:30:37
26 350 Jean Luc Blanchemain, Jean Brucy  Buggy MD Rallye  0:32:26
27 328 Ronan Chabot, Gilles Pillot  SMG Buggy  0:34:19
28 449 Alejandro Sargo, Gabriel Vitar  Subaru  0:34:19
29 327 Eliseo Salazar, Steve La Roza  Hummer H3  0:34:25
30 337 Xavier Foj, Pablo Jaton  Toyota Land Cruiser  0:34:40
31 412 Curic Drazen, Albert Horn  Mitsubishi  0:35:02
32 330 Boris Garafulic, Laurent Lichtleuchter  Nissan Overdrive  0:35:39
33 438 Lucio Ezequiel Alvarez, Antonio Walter Belard  Subaru  0:37:30
34 423 Hernan Kim, Martin Ignacio Maldonado  Mercedes Benz 4WD JA  0:37:32
35 341 Yves Fromont, Paul Vidal  Bowler Wildcat 200  0:39:35
36 347 Tim Coronel  McRae  0:40:05
37 319 Pascal Thomasse, Pascal Larroque  Buggy MD Optimus  0:41:09
38 339 Frederic Chavigny, Willy Alcaraz  Nissan  0:41:26
39 433 Marco Bulacia, Cretu Fabian  Subaru  0:42:09
40 340 Masahiro Terada, Kousuke Tanaka  Toyota Land Cruiser  0:43:15
41 360 Gerard Dubuy, Jehan Godefroy de France  Buggy MD Optimus  0:43:39
42 354 Latrach Ammar Jorge Federico, Juan Pablo Latr  Toyota  0:44:19
43 409 Patrice Chevallier, Dominique Laure  Springbok  0:44:22
44 418 Michael Honda, Jan Tomanek  Mitsubishi  0:44:50
45 356 Lino Sisterna, Juan Pablo Sisterna  Fast & Speed  0:45:21
46 415 Gerald Mognier, Thierry Genovini  Toyota  0:45:31
47 373 Izhar Armony, Aviv Kadsha  Desert Warrior  0:45:44
48 355 Philippe Gosselin  Buggy MD Optimus  0:45:56
49 357 Albert Bosch  McRae  0:46:07
50 351 Fernando Leon, Alvaro Leon  Toyota  0:46:24
51 392 Jesus Calleja, Ignacio Santamaria  Toyota  0:46:48
52 413 Geoffrey Olholm, Steve Riley  Desert Warrior  0:47:35
53 368 Pedro De Uriarte Buergo, Fernando Moctezuma  Buggy  0:48:01
54 430 Zdenek Sladek, Janacek Miloslav  Hummer  0:48:04
55 390 Rafa Ciscar Chisbert, Jaume Machi Pascual  Isuzu  0:48:07
56 402 Herve Toscano, Pascal Gambillon  Springbok  0:49:34
57 417 Yves Tartarin, Matthieu Bouthet  Toyota Land Cruiser  0:50:13
58 381 Carlos Machado De Oliveira, Ricardo Manuel Tr  Nissan  0:50:35
59 394 Jose Manuel Salinero, Jose Manuel Galan Perez  Terrano Proto  0:50:44
60 428 Billy Young, Benjamin Lozada  Toyota  0:50:51
61 452 Dagostini Walter Augusto, Turra Juan Bautista  Volkswagen  0:51:24
62 348 Pascal Feryn, Christophe Guille  Toyota Land Cruiser  0:51:49
63 403 Jose Luis Di Palma, Gerardo Scicolone  Toyota  0:51:53
64 383 Patrick Martin, Jean Metz  Bowler Wildcat  0:52:24
65 369 Jean-Claude Basso, Jose Gaudelet  Toyota Land Cruiser  0:52:50
66 352 Alejandro Miguel Yacopini, Scopinaro Marco  Toyota  0:53:17
67 361 Francisco Claudio Regunaschi, Beccari Gustavo  Toyota  0:53:43
68 446 Jose Antonio Hinojo Lopez, Jose Luis Conde Do  Toyota Land Cruiser  0:54:01
69 432 Alejandro Pablo Marty Heguy, Diego Nestor C P  Toyota  0:54:02
70 363 Fernando Ferrand Malatesta, Fernando Ferrand  Toyota  0:54:49
71 364 Luis Guiguren, Luis Guiguren Jr.  Toyota FJ Cruiser  0:55:07
72 366 Joaquin De Uriarte Perez  Buggy  0:55:14
73 389 Yuande Zhou, Taiguang Du  Mitsubishi  0:55:49
74 456 Gabriel Peschiera, Americo Aliaga  Toyota  0:56:01
75 400 Philippe Raud, Guy Lefebvre  Toyota  0:56:36
76 410 Eduardo Amor, Alejandro Horacio Fenoglio  Toyota 4WD Jaton  0:57:41
77 305 Guerlain Chicherit, Michel Perin  BMW X3CC  0:57:45
78 399 Eduardo Blanco  Toyota 4WD Jaton  0:57:55
79 344 Norberto Fontana  McRae  0:57:57
80 359 Etienne Smulevici, Jean-Jacques Martinez  Eurorepar-SMG  0:58:18
81 334 David Deslandes, Alain Brousse Alain  Nissan  0:59:08
82 425 Diego Izquierdo Menendez, Joan Rubi Montserra  Toyota 4WD Jaton  1:00:13
83 346 Abdulla Alheraiz, Khalid Ahmad Bilal Abdulla  Toyota  1:00:42
84 404 Robert Neirynck, Jean-Pierre Neirynck  Bowler Wildcat  1:00:46
85 372 Yong Zhou, Sylvain Poncet  Great Wall  1:01:28
86 387 Peter Merceij, Katrien Boussier  Desert Warrior  1:02:34
87 384 Philippe Porcheron, Cedric Rivet  Springbok  1:02:37
88 380 Vadym Nesterchuk, Konstantin Meshcheryakov  Mitsubishi  1:02:41
89 436 Edgardo Omar Dris, Bernardo Rolando Graue  Volkswagen  1:03:35
90 367 Silva Juan Manuel Pato  McRae  1:04:15
91 365 Emiliano Spataro  McRae  1:05:01
92 411 Christophe Girard, Eric Simonin  Toyota  1:05:32
93 426 Kun Liu, Maurizio Dominella  Chery  1:05:55
94 388 Peter Mikula, Ivan Novak  Toyota Land Cruiser  1:06:57
95 377 Kees Koolen  Hyundai  1:08:30
96 443 Roberti Hernan Javier, Mauro Esteban Lipez  Nissan  1:10:41
97 434 Hongzhi Guo, Denis Schurger  Nissan  1:10:49
98 382 Alain Leplat, Arnaud Dubrisay  Bowler  1:11:10
99 395 Jose Nicolas Gonzalez, Facundo Jaton  Toyota 4WD Jaton  1:11:32
100 429 Juan Manuel Linares, Camilo Perdomo  Toyota  1:11:43
101 370 Roger Audas, Guy Leneveu  Mitsubishi  1:11:43
102 379 Jean-Philippe Theuriot, Patrick Prot  Bowler  1:13:00
103 454 Emilio Viudez Mateo, Salvador Manuel Segura A  Toyota Land Cruiser  1:13:03
104 448 Victor Mastromatteo, Sebastian Gasparini  Toyota  1:14:56
105 375 O.Javier Campillay Paez, Juan Pablo Rodriguez  Ford  1:15:54
106 437 Pinon Gabriel, Dobalo Javier  Volkswagen  1:16:01
107 451 Adriano Vagnini, Mauricio Jeromin  Nissan  1:17:30
108 401 Ignacio Andres Casale Silva, Prohens Figari N  Toyota  1:18:25
109 378 Jun Kun Ma, Sebastien Delaunay  Mitsubishi  1:18:58
110 376 Dees Beffie  McRae 4X2  1:20:00
111 406 Peter Fransiscus Van Der Kolk, Philip Pieter  Toyota  1:22:06
112 435 Juan Carlos Caceres Simons, Oscar Juan Rocha  Nissan  1:26:45
113 421 Norberto Isidro Alejandro Rivero, Hector Hugo  Paneus  1:28:39
114 440 Hugo Cesar Goya, Roque Fabian Gruccio  Hyundai  1:29:55
115 396 Jurgen Van Den Goorbergh  McRae  1:31:09
116 450 Luis Scaglia, Gabriel Vizcarra  Hyundai  1:32:14
117 422 Rafael Sanchez, Cristian Lusardi  Hyundai  1:33:45
118 441 Domingo Miguel Angel Reginato, Andres Edmundo  Toyota  1:34:59
119 439 Omar Eliseo Gandara, Tornatore Alberto Alcide  Toyota  1:35:48
120 414 Jorge Jose Perron, Alberto Gonzalez  Toyota  1:37:33
121 424 Roberto Alejandro Naivirt, Jonatan Emanuel Pe  Toyota 4WD Jaton  1:38:20
122 397 Loris Calubini, Giulio Verzeletti  Fiat  1:44:25
123 447 Maximiliano Omar Iglesias, Christian Jaime Is  Toyota  1:47:20
124 386 Elio Moro, Giovannetti David  Fiat  1:49:52
125 374 Sue Mead, Darren Skilton  Ford  1:50:32
126 385 Conor Malone, Thomas Frank  Chevrolet  2:00:38

KTM kørere Ruben Faria og Cyril Despres der tog sig af 1. og 2. pladserne i motorcykel klassen, fik følgeskab af mærke kollegaerne Marc Coma og Juan Pedrero Garcia på 3. og 4. pladserne.
5. til 7. pladserne var derimod besat af tre forskellige motorcykelmærker:
5. pladsen Paulo Goncalves på BMW.
6. pladsen Jonah Street på Yamaha
7. pladsen Francisco Lopez Contardo på Aprilia.

Danske Jes Munk fra Silkeborg sluttede sin allerførste Dakar Rally specialprøve på 90. pladsen på sin Aprilia racer, et absolut godkendt resultat i den motortcykel klassen der tæller masser af kørere med stor Dakar Rally erfaring.
Jes Munk udtalte blandt andet: ”Jeg lavede en fejl i støvet og drejede det forkerte sted, men det var ikke noget alvorligt. Jeg glæder mig dog meget til, at vi kommer til sandet! Desværre var der også en limiteret fartzone, der glippede for mig, fordi der var så meget støv, at jeg kiggede på vejen i stedet for at kigge på min roadbook. Det er ærgerligt, for det kommer til at koste mig tids straffe points.”

Resultat af motorcykelklassen:

Pl. # Kørere Mærke Tid/Diff.
1 11 Ruben Faria  KTM  1:58:02
2 2 Cyril Despres  KTM  0:00:29
3 1 Marc Coma  KTM  0:01:15
4 10 Juan Pedrero Garcia  KTM  0:02:13
5 17 Paulo Goncalves  BMW  0:02:18
6 7 Jonah Street  Yamaha  0:03:07
7 3 Francisco Lopez Contardo  Aprilia  0:03:14
8 12 David Fretigne  BMW  0:03:23
9 8 Jordi Viladoms  Yamaha  0:04:11
10 16 Frans Verhoeven  BMW  0:04:23
11 4 Helder Rodrigues  Yamaha  0:04:57
12 9 Olivier Pain  Yamaha  0:05:53
13 19 Ivan Boano  Beta  0:06:37
14 5 David Casteu  Sherco  0:06:44
15 15 Quinn Alexis Cody  Honda  0:07:19
16 33 Jean Azevedo  KTM  0:09:04
17 18 Gerard Farres Guell  Aprilia  0:09:07
18 22 Thomas Berglund  Husaberg  0:09:35
19 25 Stefan Svitko  KTM  0:09:38
20 47 Marek Dabrowski  KTM  0:10:43
21 39 Marc Guasch Font  Yamaha  0:11:43
22 45 Emanuel Gyenes  KTM  0:11:53
23 35 David Barrot  Yamaha  0:12:33
24 28 Henk Knuiman  KTM  0:12:36
25 20 Michael Pisano  Honda  0:12:51
26 21 Jacek Czachor  KTM  0:13:03
27 27 Alessandro Zanotti  Aprilia  0:13:26
28 57 Javier Pizzolito  Honda  0:13:29
29 6 Pal Anders Ullevalseter  KTM  0:13:45
30 24 Miran Stanovnik  KTM  0:14:10
31 113 Jacob Smith  Honda  0:14:50
32 43 Ivan Jakes  KTM  0:14:51
33 86 Craig Bounds  Yamaha  0:14:54
34 74 Francisco Arredondo  KTM  0:14:58
35 41 Jaime Prohens  Honda  0:15:07
36 59 David Pabiska  Yamaha  0:15:28
37 32 Pedro Bianchi Prata  BMW  0:15:45
38 60 Joan Barreda Bort  Aprilia  0:15:49
39 50 Mathieu Serradori  Beta  0:16:15
40 53 Claudio Rodriguez  Honda  0:16:47
41 111 Pedro Oliveira  Yamaha  0:17:26
42 40 Felipe Prohens  Honda  0:17:41
43 49 Rodolfo Bollero  KTM  0:18:08
44 167 Ignacio Nicolas Casale Catracchia  Yamaha  0:18:28
45 29 Jose Manuel Pellicer  Yamaha  0:18:42
46 44 Eulalia Sanz Pla-Gilibert  Honda  0:18:48
47 148 Daniel Gouet  Honda  0:19:13
48 46 Miguel Puertas Herrera  KTM  0:19:53
49 171 Gomez Mauricio Javier  Yamaha  0:21:20
50 31 Laurent Lazard  KTM  0:21:51
51 92 Andres Junco  KTM  0:22:15
52 143 Daniel Schroder  KTM  0:22:19
53 132 Lucas Gustavo Moreno  Kawasaki  0:22:44
54 51 Simon Pavey  BMW  0:22:49
55 125 Hugo Marcelo Sanchez  Kawasaki  0:22:55
56 48 Hans-Jos Liefhebber  KTM  0:23:01
57 108 Andres Tamm Plesch  KTM  0:23:34
58 37 Teus Visser  KTM  0:23:49
59 42 Jordi Arcarons Armenteras  Honda  0:24:11
60 96 Claudio Mana  Aprilia  0:24:15
61 70 Sergio Gabriel Pascual  Jincheng  0:24:43
62 177 Pablo Pierini  KTM 690 R  0:25:09
63 61 Gabor Saghmeister  KTM  0:25:09
64 156 Jorge Gomez  BMW  0:25:19
65 95 Harite Gabari  Yamaha  0:25:20
66 107 Lucas Lambertucci  Yamaha  0:25:21
67 82 Vincent Guindani  Yamaha  0:25:31
68 55 Kemal Merkit  KTM  0:26:11
69 165 Fausto Mota  Yamaha  0:26:15
70 77 Sebastien Cote  Yamaha  0:26:22
71 133 Rodrigo Andres Caballero Alcayaga  KTM  0:26:24
72 63 Pablo Busin  Yamaha  0:26:36
73 164 Rui Oliveira  Yamaha  0:27:03
74 138 Rodrigo Illanes  Honda  0:27:13
75 87 Vicente De Benedictis  Honda  0:27:52
76 174 Gonzalo Penalva  Yamaha  0:27:55
77 119 Eduardo Pulenta  Yamaha  0:28:14
78 157 Leo Vetterli  BMW  0:28:28
79 73 Eduardo Alan  KTM  0:29:22
80 36 Frank Verhoestraete  Aprilia  0:29:23
81 69 Hugo Payen  KTM  0:30:07
82 26 Thierry Bethys  Honda  0:30:22
83 78 Philippe Cavelius  KTM 690 R  0:30:53
84 155 Esteban Smith  KTM  0:30:56
85 126 Naumov Aleksey  Honda  0:31:18
86 121 Warren Strange  Honda  0:31:19
87 62 Filippo Ciotti  Rieju  0:31:23
88 52 Vadym Pritulyak  Honda  0:32:10
89 34 Giulio Napoli  Beta  0:32:16
90 140 Jes Munk  Aprilia  0:32:19
91 129 Erik Kofman  Aprilia  0:32:38
92 146 Antonio Gimeno Garcia  Aprilia  0:32:40
93 106 Claudio Pederzoli  Yamaha  0:32:53
94 67 Christian Califano  KTM  0:33:06
95 76 Bruno Da Costa  Yamaha  0:33:45
96 68 Jan Vesely  Yamaha  0:34:06
97 141 Christoph Geoffroy  Honda  0:34:53
98 75 Pierrick Bonnet  KTM  0:35:04
99 116 Hervi Theuriot  KTM  0:35:06
100 172 Daniel Merlo  JVO  0:35:50
101 64 Pedro Manuel Penate Munoz  KTM  0:36:02
102 128 Patrick Bonnardel  KTM  0:36:03
103 168 Yoann Cenni  Yamaha  0:36:09
104 58 Mirjam Gesina Maria Pol  Honda  0:36:24
105 56 Annie Seel  KTM Super Rocket  0:36:40
106 79 John Mckendrick  Yamaha  0:37:33
107 80 Marcel Butuza  Yamaha  0:38:29
108 117 Mark Davidson  Honda  0:38:43
109 81 Wenmin Su  Jincheng  0:38:48
110 114 Joseph Palacios  KTM  0:38:54
111 66 Jean-Christophe Menard  Yamaha  0:39:03
112 120 Wouter Van Der Beek  Aprilia  0:39:36
113 97 Vasilis Orfanos  Aprilia  0:39:38
114 142 Fabian Taraborelli  KTM 690 R  0:39:51
115 173 Jenifer Morgan  Yamaha  0:39:57
116 176 Juan Carlos Salvatierra  Honda  0:40:29
117 163 Franqois Poucet  KTM  0:41:03
118 179 Eduardo Hector Copello  Yamaha  0:41:26
119 85 Pablo Cid De La Paz  Beta  0:41:53
120 184 Marcelo Jose Santos  Honda  0:43:35
121 102 Iain Stevenson  KTM  0:45:33
122 89 Antonio Cabini  Yamaha  0:48:03
123 91 Ingo Waldschmidt  KTM  0:48:58
124 99 Francesco Beltrami  KTM  0:49:19
125 118 David Rincon  BMW  0:50:53
126 182 Orlando Ellens  Honda  0:51:33
127 147 Roberto Patti  Yamaha  0:52:18
128 104 Daniele Carmignani  Honda  0:53:06
129 101 Simon Tampaxis  Sherco  0:53:11
130 150 Luis Belaustegui  KTM  0:53:13
131 127 Alain Steinhoff  KTM  0:53:31
132 112 Yannick Guyomarch  KTM  0:53:36
133 72 Fabrizio Mugnaioli  KTM  0:54:31
134 160 Jean Pierre Lejeune  Aprilia  0:54:36
135 115 Christophe Robert  Honda  0:57:23
136 131 Javier Fernandez Diego  Yamaha  0:57:56
137 122 Eric Palante  Honda  0:58:11
138 134 Laurent Meffre  KTM  1:00:33
139 158 Jose Garcia Dominguez  BMW  1:00:58
140 136 Mame Less Diallo  KTM  1:01:33
141 144 Fernando Herzel  Yamaha  1:02:34
142 170 Jorge Andres Martinez Boero  Beta  1:05:59
143 175 Sergio Miguel Petrone  Beta  1:07:23
144 100 Christina Meier  Sherco  1:07:49
145 186 Pablo Rodriguez  Honda  1:08:22
146 180 Emmanuel Sulem  KTM  1:09:02
147 98 Pascal Bouchet  KTM  1:09:51
148 93 Guido Cusumano  Yamaha  1:11:14
149 71 Silvia Giannetti  KTM  1:13:17
150 166 Michael Stanfield  KTM  1:15:53
151 109 Stefani Gianni  Yamaha  1:16:01
152 130 Jacques Barron  KTM  1:16:01
153 88 Ennio Cucurachi  KTM  1:17:26
154 83 Franco Picco  Yamaha  1:21:40
155 84 Carlo Zuffetti  Yamaha  1:21:42
156 90 Gilles Diguiet  KTM  1:22:57
157 105 Jairo Segarra Almagro  KTM  1:24:31
158 110 Jacob Vander Kooy  KTM  1:28:05
159 169 Ignacio Chivite  Bultaco  1:32:50
160 149 Han Baohua  Jincheng  1:36:28
161 162 Benavente Vio Andres  Husquarna  1:44:13
162 185 Juan Jose Barbery  Beta  1:48:24
163 124 Edgardo Vega  Honda  2:02:55
164 154 Carlo Vellutino  KTM  2:03:46
165 123 Radek Matoska  KTM  2:48:19
166 103 Ronnie Bodinger  Husaberg  3:46:46
167 54 R.M.N.J. De Groot  Yamaha  4:01:36

Kamaz køreren Vladimir Chagin distancerede Tatra køreren Ales Loprais og Firdaus Kabirov i Kamaz med henholdsvis 4:41 og 5:52 i kampen om 1. pladsen i lastbil klassen, der i år kun tæller 9 mandskaber.

Resultat af lastbilklassen:

Pl. # Kørere Mærke Tid/Diff.
1 500 Vladimir Chagin, Sergey Savostin, Ildar Shays  Kamaz  2:44:22
2 504 Ales Loprais, Milan Holan, Josef Kalina  Tatra  0:04:41
3 502 Firdaus Kabirov, Aydar Belyaev, Andrey Mokeev  Kamaz  0:05:52
4 512 Eduard Nikolaev, Viatcheslav Mizyukaev, Vladi  Kamaz  0:09:16
5 508 Andre De Azevedo, Maykel Justo, Jaromir Marti  Tatra  0:10:35
6 509 Marek Spacil, Janacek Miloslav, Jan Vodrhanek  Tatra  0:13:18
7 507 Franz Echter, Detlef Ruf, Artur Klein  MAN  0:15:04
8 506 Pep Vila, Moi Torrallardona, Peter Van Eerd  Iveco  0:15:13
9 503 Marcel Van Vliet, Serge Bruynkens, Bernard De  MAN  0:20:04

Blandt de 27 deltagere i quadrace klassen kom der Yamaha kørere på de første 10 pladser!
Hurtigst blandt dem var de to tjekker Josef Machacek og Martin Plechaty der kom ind med tider der kun var 1:06 fra hinanden.

Resultat af quadrace:

Pl. # Kørere Mærke Tid/Diff.
1 251 Josef Machacek  Yamaha  2:14:07
2 262 Martin Plechaty  Yamaha  0:01:06
3 255 Sebastian Halpern  Yamaha  0:03:04
4 288 Rocha Sergio La Fuente  Yamaha  0:03:10
5 252 Alejandro Patronelli  Yamaha  0:05:24
6 280 Tomas Maffei  Yamaha  0:05:26
7 274 Nicolas Mangiantini  Yamaha  0:08:13
8 263 Pablo Copetti  Yamaha  0:09:10
9 250 Marcos Patronelli  Yamaha  0:09:46
10 279 Mauro Almeida  Yamaha  0:12:21
11 281 Jose Antonio Blangino  Can-Am  0:12:45
12 269 Lukasz Laskawiec  Yamaha  0:14:31
13 253 Christophe Declerck  Polaris  0:15:36
14 258 Santiago Hansen  Polaris  0:16:12
15 273 Jorge Santamarina  Honda  0:16:30
16 272 Rodrigo Ramirez  Can-Am  0:18:58
17 257 Daniel Mazzucco  AGO Pro 800  0:19:05
18 283 Emiliano Fuenzalida  Can-Am  0:20:23
19 277 Sergio Alejandro Cortez  Polaris  0:23:30
20 261 Petar Cenkov  Can-Am  0:26:23
21 268 Francisco Lopez Balart  Can-Am  0:33:55
22 271 Joan Puig Cotet  Polaris  0:37:01
23 265 Todor Rusanov Hristov  Can-Am  0:37:59
24 260 Julio Cesar Estanguet  Can-Am  0:43:52
25 286 Federico Gut  Polaris  0:59:37
26 259 Camelia Liparoti  Yamaha  1:09:00
27 276 Luciano Alfonso Gagliardi  Yamaha  3:01:41

Hr. Nielsen

Læs mere om:
  • Jes Munk
  • 01/01/11 - Dakar Rally
  •  
     

    Dakar Rally nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af:
     



    ASETEK SIMSPORTS