Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser
ASETEK SIMSPORTS

Grand Prix 2

Abu Dhabi test - tirsdag

Grand Prix 2 
24/11/10 

Michael Herck fra David Price Racing (DPR) var hurtigste mand under formiddagens kørsler, da Grand Prix 2 serien i går startede deres fire dages testprogram på Yas Marina banen i Abu Dhabi.
Med da dagen var omme, var det Scuderia Coloni køreren James Jakes der stod noteret for den bedste tid. Eftermiddagens hurtigste tider var cirka et sekund hurtigere end dem der blev kørt om formiddagen.
 


James Jakes var tirsdagens hurtigste kører ved Grand Prix 2 testen på Yas Marina Circuit.
(Foto: Scuderia Coloni)

Svenske Marcus Ericsson der tester for Super Nova Racing, placerede sig på 11. pladsen om formiddagen, samt på 10. pladsen om eftermiddagen.

Formiddagens tider:

Pl. Kører Team Tid Omg.
1 Michael Herck DPR 1:48,447 28
2 James Jakes Scuderia Coloni 1:48,530 21
3 Robert Wickens iSport International 1:48,761 19
4 Andrea Caldarelli Racing Engineering 1:48,869 25
5 Josef Kral Barwa Addax Team 1:48,889 27
6 Esteban Gutierrez ART Grand Prix 1:48,955 20
7 Sam Bird Ocean Racing 1:49,106 18
8 Stefano Coletti Trident Racing 1:49,137 15
9 Roberto Mehri Arden International 1:49,164 19
10 Rodolfo Gonzalez Racing Engineering 1:49,194 25
11 Marcus Ericsson Super Nova Racing 1:49,217 19
12 Charles Pic Barwa Addax Team 1:49,288 13
13 Joylon Palmer iSport International 1:49,764 25
14 Jan Charouz ART Grand Prix 1:49,970 27
15 Kevin Ceccon Scuderia Coloni 1:49,981 30
16 Fabio Leimer Rapax 1:50,112 10
17 Nathanael Berthon Dams 1:50,254 25
18 Ivan Samarin Dams 1:50,470 30
19 Julian Leal Trident Racing 1:50,684 12
20 Nicolas Marroc Ocean Racing 1:50,757 25
21 Jake Rosenzweig Super Nova Racing 1:51,440 20
22 Simon Trummer Arden International 1:51,593 20
23 Armaan Ebrahim Rapax 1:53,914 28
24 Camilo Zurcher DPR 2:33,817 1

Eftermiddagens tider:

Pl. Kører Team Tid Omg.
1 James Jakes Scuderia Coloni 1:47,790 19
2 Esteban Gutierrez ART Grand Prix 1:48,209 27
3 Charles Pic Barwa Addax Team 1:48,302 36
4 Rodolfo Gonzalez Racing Engineering 1:48,302 20
5 Robert Wickens iSport International 1:48,408 20
6 Stefano Coletti Trident Racing 1:48,413 27
7 Josef Kral Barwa Addax Team 1:48,426 24
8 Michael Herck DPR 1:48,555 19
9 Andrea Caldarelli Racing Engineering 1:48,635 26
10 Marcus Ericsson Super Nova Racing 1:48,657 16
11 Joylon Palmer iSport International 1:48,836 21
12 Sam Bird Ocean Racing 1:48,849 19
13 Kevin Ceccon Scuderia Coloni 1:48,870 13
14 Roberto Merhi Arden International 1:48,947 27
15 Jan Charouz ART Grand Prix 1:49,575 28
16 Nathanael Berthon Dams 1:49,767 31
17 Ivan Samarin Dams 1:49,950 25
18 Julian Leal Trident Racing 1:50,050 8
19 Simon Trummer Arden International 1:50,056 29
20 Nicolas Marroc Ocean Racing 1:50,651 15
21 Armaan Ebrahim Rapax 1:51,073 23
22 Jake Rosenzweig Super Nova Racing 1:51,419 8
23 Fabio Leimer Rapax 1:51,605 3
24 Camilo Zurcher DPR no time 0

Hr. Nielsen

Læs mere om:
  • James Jakes
  • Marcus Ericsson
  • Michael Herck
  • Coloni Motorsport
  • David Price Racing
  • Super Nova
  • Yas Marina Circuit
  •  



    ASETEK SIMSPORTS