Flere Formel 1 præsentationer |
Formel 1 15/01/10
|
 |
Tre teams har nu offentliggjort deres præsentations datoer for deres 2010 racere, det er først to af de gamle teams - McLaren og Renault. Desuden er et af de nye teams klar til at præsentere deres første racer - det er Lotus teamet. |
|
| McLaren teamet vil præsentere deres MP4-25 racer den 29. januar, men de oplyser ikke noget om hvor det skal foregå.
Renault teamet vil præsentere deres nye R30 racer den 31. januar på Valencia banen i Spanien.
Præsentationen sker klokken 16:30 i Renault teamets pitgarage, hvor også teamets kører Robert Kubica vil være tilstede, det forventes at teamet ved samme lejlighed vil præsentere Kubica's teamkollega.
Lotus teamet vil præsentere deres første Formel 1 racer den 12. februar oplyser teamchef Tony Fernandes, og han oplyser samtidig at teamet forventer den første opstart af bilen en uges tid før - den 5. februar.
Formel 1 feltets første testsession køres på Valencia banen i dagene fra den 1. til den 3. februar, men Lotus teamet venter til den 17. februar med deres første test, den kommer til at foregå på Jerez banen. Hr. Nielsen
 |
| |
 | |