Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Le Mans

Le Mans - 1. trænings- og kvalifikationsrunde

Le Mans 
12/06/08 

Le MansTotal Peugeot dominans
Team Essex hurtigst i LMP1
Jan Magnussen hurtigst i GT1

Peugeot Sport teamet sluttede den 1. trænings- og kvalifikationsrunde af med at snuppe de tre første pladser på resultatlisten, efterfulgt af de tre Audi biler og i øvrigt med LMP1 racere på de første 12 pladser.
 

De tre Peugeot racere blev anført af bil nummer 8, med kørerne P.Lamy, S.Sarrazin og A.Wurz.
Herefter var det nummer 9 og 7 kørt af henholdsvis F.Montagny, R.Zonta og C.Klein samt M.Gené, N.Minassian og J.Villeneuve.

De tre Audi racere på 4. til 6. pladserne blev anført af T.Kristensen, R.Capello og A.McNish der kører i bilen med nummer 2.
De blev fulgt af Audi'erne med numrene 3 og 1, der har kørerbesætningerne L.Luhr, A.Premat og M.Rockenfeller samt F.Biela, E.Pirro og M.Werner.

Disse seks biler var inden for 9 sekunder af hinanden, så specielt tæt løb var der ikke i toppen af feltet, lige med undtagelse af de to hurtigste at Peugeot racerne, der kun var adskilt af 0,169 sekund.

LMP2 klassen sluttede med den første danske triumf, her var det Team Essex kørerne J.Nielsen, C.Elgaard og S.Maassen der satte hurtigste tid. De sluttede på en samlet 13. plads, en placering bedre end det andet Porsche RS team - Van Merksteijn Motorsport - der besatte 2. pladsen i klassen.
Tidsforskellen på de to Porsche teams var 0,637 sekund i dansk favør!

Barazi Epsilon teamet sluttede på 16. pladsen, det er i denne racer danske J.Barazi kører sammen med M.Vergers og S.Moseley.

GT1 klassen havde Corvette Racing som det hurtigste team, de besatte de to første pladser, hvilket var pladserne 32 og 33 i den samlede stilling.
Corvette nummer 63 var hurtigst, det er bilen med J.Magnussen, J.O'Connell og R.Fellows, i nummer 64 er det teamkollegaerne O.Beretta, O.Gavin og M.Papis der er placeret.

3. pladsen i GT1 klassen blev besat af Larbre Competition kørerne C.Bouchut, P.Bornhauser og D.Hallyday der kører i Saleen S7R raceren med nummer 50.

GT2 klassen sluttede med Flying Lizard Motorsports teamets Porsche 911 GT3 RSR kørt af J.Bergmeister, J.van Overbeek og S.Neiman som de hurtigste, de blev placeret på 44. pladsen ud af de ialt 55 startende biler.

I GT2 klassen finder vi også Farnbacher Racing's Ferrari F430 GTC med danske L.-E.Nielsen samt medkørerne P.Ehret og P.Kaffer, de sluttede på 9. pladsen i klassen, og 52. pladsen generelt.

Tiderne fra 1. trænings- og kvalifikationsrunde

Pl.#Kl.Team / MærkeKørereTidDiff.
18LMP1Team Peugeot Total P.Lamy3:18,513
Peugeot 908 S.Sarrazin
A.Wurz
29LMP1Peugeot Sport Total F.Montagny3:18,6820,169
Peugeot 908 R.Zonta
C.Klein
37LMP1Team Peugeot Total M.Gene3:20,4511,938
Peugeot 908 N.Minassian
J.Villeneuve
42LMP1Audi Sport North America T.Kristensen 3:24,1055,592
Audi R10 R.Capello
A.McNish
53LMP1Audi Sport Team Joest L.Luhr3:24,2875,774
Audi R10 A.Premat
M.Rockenfeller
61LMP1Audi Sport North America F.Biela3:27,5809,067
Audi R10 E.Pirro
M.Werner
716LMP1Pescarolo Sport J.C.Boullion3:28,53310,020
Pescarolo Judd E.Collard
R.Dumas
811LMP1Dome Racing Team D.Ito3:29,35210,839
Dome S102 Judd Y.Tachikawa
T.Kataoka
95LMP1Team Oreca Matmut S.Ayari3:30,49011,977
Courage-Oreca LC70 Judd L.Duval
L.Groppi
1017LMP1Pescarolo Sport H.Primat3:30,61812,105
Pescarolo Judd C.Tinseau
B.Treluyer
116LMP1Team Oreca Matmut S.Pagenaud3:31,24312,730
Courage-Oreca LC70 Judd O.Panis
M.Fassler
1212LMP1Charouz Racing System G.Pickett3:31,91013,397
Lola Judd K.Graf
J.Lammers
1331LMP2Team Essex J.Nielsen 3:33,44114,928
Porsche RS Spyder C.Elgaard
S.Maassen
1434LMP2Van Merksteijn Motorsport P.van Merksteijn3:34,07815,565
Porsche RS Spyder J.Verstappen 
J.Bleeke
1510LMP1Charouz Racing System S.Mucke3:34,21115,698
Lola B08-80 Aston Martin J.Charouz
T.Enge
1632LMP2Barazi Epsilon J.Barazi 3:35,34416,831
Zytek 07S/2 M.Vergers
S.Moseley
1733LMP2SpeedY Racing Team Sebah X.Pompidou3:35,40116,888
Lola B08-80Judd A.Belicchi
S.Zacchia
1818LMP1Rollcentre Racing V.Ickx3:35,45016,937
Pescarolo Judd S.Gregoire
J.Barbosa
1914LMP1Creation Autosportif S.Hall3:35,99417,481
Creation CA07 AIM J.Mowlem
M.Goossens
2024LMP1Terramos Y.Terada3:37,56019,047
Courage Mugen K.Takahashi
H.Katoh
2119LMP1Chamberlain-Synergy Motorspr G.Evans3:38,02419,511
Lola B06-10 AER B.Berridge
A.Stretton
2220LMP1Epsilon Euskadi A.Burgueno3:39,15820,645
Epsilon Euskadi EE01 Judd M.A.De Castro
A.Valles
2345LMP2Embassy Racing W.Hughes3:39,92621,413
Embassy WF01 Zytek J.Kane
J.Foster
2440LMP2Quifel-ASM Team M.Amaral3:41,19322,680
Lola B05-40 AER O.Pla
G.Smith
2521LMP1Epsilon Euskadi J.-M.Gounon3:41,52623,013
Epsilon Euskadi EE01 Judd S.Nakano
S.Johansson
2635LMP2Saulnier Racing P.Ragues3:42,54524,032
Pescarolo Judd M.Lahaye
C.Cheng
2725LMP2RML T.Erdos3:44,18825,675
Lola B05-40 MG M.Newton
A.Wallace
284LMP1Saulnier Racing M.Faggionato3:46,66628,153
Pescarolo Judd J.Nicolet
R.Hein
2941LMP2Trading Performance K.Ojjeh3:46,77328,260
Zytek 07S/2 C.Y.Gosselin
A.Sharpe
3044LMP2Kruse Schiller Motorsport J.de Pourtales3:47,80229,289
Lola B05-40 Mazda H.Noda
J.-F.Yvon
3126LMP2Team Bruichladdich Radical B.Devlin3:47,93529,422
Radical SR9 AER M.Rostan
G.Jeannette
3263GT1Corvette Racing J.Magnussen 3:49,40630,893
Corvette C6.R J.O'Connell
R.Fellows
3364GT1Corvette Racing O.Beretta3:50,76632,253
Corvette C6.R O.Gavin
M.Papis
3450GT1Larbre Competition C.Bouchut3:50,92032,407
Saleen S7R P.Bornhauser
D.Hallyday
3555GT1Interprogressbank Spartak P.Kox3:52,17533,662
Lamborghini Murcielago R.Rusinov
M.Hezemans
3600GT1Aston Martin Racing D.Brabham3:52,26633,753
Aston Martin DBR9 D.Turner
A.Garcia
3700GT1Aston Martin Racing H.-H.Frentzen3:52,52734,014
Aston Martin DBR9 A.Piccini
K.Wendlinger
3822LMP1Tokai University-YGK Power T.Suzuki3:53,14334,630
Courage-Oreca YGK M.Kageyama
H.Kurosawa
3972GT1Luc Alphand Aventures L.Alphand3:53,99035,477
Corvette C6.R J.Policand
G.Moreau
4073GT1Luc Alphand Aventures P.Goueslard3:55,73637,223
Corvette C6.R J.Blanchemain
L.Pasquali
4123LMP1Autocon M.Lewis3:56,10837,595
Creation CA07 Judd B.Willman
C.McMurry
4253GT1Vitaphone Racing Team A.Negrao3:57,37138,858
Aston Martin DBR9 P.Hardman
N.Leventis
4359GT1Team Modena J.Menten3:58,19339,680
Aston Martin DBR9 C.Fittipaldi
T.Borcheller
4480GT2Flying Lizard Motorsports J.Bergmeister4:00,10641,593
Porsche 911 GT3 RSR J.van Overbeek
S.Neiman
4576GT2Imsa Performance Matmut R.Narac4:00,79342,280
Porsche 911 GT3 RSR R.Lietz
P.Long
4696GT2Virgo Motorsport T.Mullen4:01,29342,780
Ferrari F430 GTC R.Bell
T.Sugden
4782GT2Risi Competizione M.Salo4:01,59843,085
Ferrari F430 GTC J.Melo
G.Bruni
4897GT2BMS Scuderia Italia F.Babini4:02,08043,567
Ferrari F430 GTC P.Ruberti
M.Malucelli
4977GT2Team Felbermayr-Proton A.Davison4:02,51744,004
Porsche 911 GT3 RSR W.Henzler
H.Felbermayr
5099GT2JMB Racing B.Aucott4:03,29344,780
Ferrari F430 GTC S.Dauodi
A.Ferte
5185GT2Spyker Squadron P. Dumbreck4:05,09646,583
Spyker C8 Laviolette R.Kelleners
A.Vasiliev
5290GT2Farnbacher Racing L.-E.Nielsen 4:05,09846,585
Ferrari F430 GTC P.Ehret
P.Kaffer
5378GT2AF Corse T.Biagi4:05,66047,147
Ferrari F430 GTC C.Montanari
T.Vilander
5483GT2Risi Competizione T.Krohn4:07,97849,465
Ferrari F430 GTC N.Jonsson
E.van de Poele
5594GT2Speedy Racing Team A.Chiesa4:11,56453,051
Spyker C8 Laviolette B.Leuenberger
I.Alexander-Dav

Hr. Nielsen

Læs alt om Le Mans 24-timers løbet 2008.
Læs mere om:
  • Casper Elgaard
  • Jan Magnussen
  • John Elgaard Nielsen
  • Corvette Racing
  • Team Essex
  • Le Mans
  • 08/06/15 - Le Mans - Le Mans
  •