Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Formel Renault

Steffen Møller uheldig på Assen

Formel Renault 
28/07/07 

Formel RenaultTeam Aarhus Racings kontraktkører Steffen Møller kørte i weekenden på den velkendte motorcykelbane TT Assen. Den 22-årige vestjyde fra Holstebro stiller op for Team Formula Sport i det nordeuropæiske mesterskab, som han før løbet besatte 4. pladsen i!
 

Den 4,555 km. lange bane er utrolig hurtig, og gennemsnitsfarten nærmer sig de 170km/t.
”Det er en rigtig fed bane, hvor der virkelig skal holdes på gennem de lynhurtige sving. Banens curbs er utroligt flade pga. motorcyklerne, hvilket gør at man kan satse voldsomt uden katastrofale afkørsler”, sagde Steffen Møller efter en cykeltur på banen!

Formel Renault feltet var hovedklassen på Assen, med 29 biler og kørere fra 9 nationer til start.


(Foto: Team Aarhus Racing)

Fra en startposition som nr. 7, skød Steffen Møller den iøjnefaldende racer frem på 5. pladsen i første løb. Desværre var der kontakt med en konkurrent, hvilket ændrede sporingen på bilen. Steffen Møller havde et par afkørsler undervejs, men fik alligevel reddet en 7. plads hjem, hvilket var nok til at bibeholde 4. pladsen i mesterskabet.


(Foto: Team Aarhus Racing)

Til søndagens løb truede mørke skyer med regn over den hollandske bane. Da bilerne var placeret på gridden på slicks/tørvejrsdæk, var asfalten våd og det småregnede. Med håb om opklaring satsede teamet på slicks, hvilket var den rigtige beslutning. Steffen Møller fik igen en god start, og havde god fart i bilen. Han kørte tidligt i løbet omgangstider på højde med de førende.
Desværre for Steffen Møller satte et ødelagt stik en stopper for en topplacering, da bilens elektronik strejkede. Steffen Møller raslede ned gennem feltet, men fik dog gennemført løbet, på en skuffende 17. plads.
”Bilen kørte rigtig godt, og jeg havde speeden til at være med, hvor det virkeligt er sjovt. Efter en berøring af en curb, ”frøs” mit display i bilen, og bilen satte ud hver gang jeg drejede til højre. Jeg var meget frustreret, men fik alligevel reddet lidt point hjem ved at gennemføre, i stedet for at køre i pit”, sagde en skuffet Steffen Møller efter løbet.

For den samlede stilling betød resultatet, at Steffen Møller rykkede ned på 5. pladsen.


(Foto: Team Aarhus Racing)

Stillingen i top 10:

1.Frank Kechele303030241630160
2.Tobias Hegewald202024173024135
3.Vallteri Bottas172416202417118
4.Nicky Catsburg15141015111580
5.Steffen Moller10171314140472
6.Fabio Onidi2414171671
7.Oliver Oakes1316162065
8.Adam Christodoulou1612152063
9.Alexander Haegermark080712131454
10.Stef Dusseldorp121311011249

Næste løb for Steffen Møller er den 4. og 5. august på Zolder banen i Belgien.


Team Aarhus Racing
www.tar.dk

Læs mere om:
  • Steffen Møller
  • Team FormulaSport
  • Team Århus Castrol Racing
  • Assen
  • 22/07/07 - Assen - Formula Renault 2.0 NEC
  •  
     
     
    Undgå billetkøen - Køb dine billetter her