'Tough business' |
Le Mans 28/01/05
|
 |
- for forsvarende vindere Tom Kristensen ser ud til at blive den eneste forsvarende vinder i 2005-udgaven af Le Mans. Efter sejren i 2004 kunne det japanske Team Goh angiveligt ikke finde økonomi til en ny optræden, hvilket nærmest automatisk ødelagde Seiji Aras Le Mans-chancer.
|
|
Med Champions offentliggørelse af årets seks kørere i går blev det klart, at heller ikke Rinaldo Capello ser ud til at komme til start i Le Mans 2005. Capello var ellers vurderet til sammen med Tom Kristensen at skulle stille op for Champion, men nu fik Allan McNish i stedet pladsen - antageligt fordi Audi UK har presset på for at få en brite med i en potentiel vinderbil.
Den sidste Audi i 2005 sættes ind af det franske Oreca-team og vil udelukkende blive besat af franske kørere. Læs mere om: 19/06/05 - Le Mans - Le Mans |
|
| |