Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Danish Touringcar Challenge

Ring Djursland - DTC - Tidtagning

Danish
Touringcar
Challenge 

07/08/04 

Magnussen tilbage i front
Jan Magnussen kørte den hurtigste tid da der skulle findes kørere til Super Pole i morgen. Favoritterne var med, men især Philip Andersens 4. plads var meget fornem. Jacob Kristensen, der gør comeback i denne weekend i DTC kørte sig til en 14. plads.
 

Nr.NavnBilBedste tidDiff
1Jan MagnussenPeugeot 30753,157 
2Henrik LundgaardToyota Corolla53,4920,335
3Martin JensenPeugeot 30753,6450,488
4Philip AndersenHonda Civic53,6960,539
5Jens EdmanToyota Corolla53,7310,574
6Michel NykjærSeat Toledo53,7440,587
7John NielsenBMW 320i53,7740,617
8Jason WattPeugeot 30753,7970,640
9Kurt ThiimRenault Megane53,8060,649
10Mike LegarthBMW 320i53,8260,669
11Michael CarlsenPeugeot 30753,8830,726
12Casper ElgaardBMW 320i53,9060,749
13Jesper SylvestPeugeot 30754,1450,988
14Jacob KristensenHonda Civic54,1470,990
15Pontus MörthVolvo S6054,6271,470
16Jørgen WeinrichToyota Corolla54,6951,538
17Jens Reno MøllerBMW 320i54,9261,769
18Gunnar KristensenBMW 320i55,2322,075
19Carsten LeveauBMW 320i55,3402,183
Benji

Læs mere om:
  • 08/08/04 - Ring Djursland - DTC weekend
  •  
     
     
    Undgå billetkøen - Køb dine billetter her