Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama Cup 1601-2000cc

Minefeltet

Yokohama Cup
1601-2000cc 

01/07/04 
Yokohama

-løbsrapport fra Padborg Park, 20. juni
David Falch krydsede målstregen først i begge løb, men så begyndte kampen om DM-pointene, med protester og udelukkelse fra andet heat. På den måde "fik" Michael Skipper Pedersen sin første Yokohama Cup-sejr i sin lille Ford Puma, mens Kent Iversen kunne have vundet.
 

1. heat
David Falch og Klaus Verner starter forrest. Falch holder føringen mens Verner må se den ene konkurrent efter den anden, passere på første omgang. Lars Vendelbo, Kent Iversen, Jesper Carlsen og Kim Lund Johansen når alle forbi inden Peugeot-køreren får gang i løbet. Kim Lund bliver dog hurtigt overhalet igen, mens Jesper Carlsen må køre i pit med sporingen slået ud af kurs.


Starten til 1. heat. David Falch er forrest, efterfulgt af #2 Lars Vendelbo, #4 Klaus Verner og #28 Kent Iversen.
(Foto: Motorsporten.dk)

David Falch er i en klasse for sig, der konstant trækker fra toer Lars Vendelbo, indtil midten af løbet, hvor deres omgangstider begynder at matche. På andenpladsen har Vendelbo tilsvarende let spil, mens Kent Iversen fortsætter sin nylige stormform i sin nye Peugeot 307. På vejen mod tredjepladsen sætter han i tilgift heatets hurtigste omgangstid - hurtig nok til at efterlade Klaus Verner chanceløs på fjerdepladsen.


Kim Lund Johansen manglede lidt fart i Renault'en.
(Foto: Motorsporten.dk)

Kim Lund indtager femtepladsen i starten i kamp med Anders Byriel, Flemming Schantz og en hurtigstartende Jakob Borum, der endelig har fået skud i Skoda'en. Schantz og Byriel bliver hurtigt overhalet, mens Borum må kæmpe en del med Kim Lund Johansen om femtepladsen, men ved slutningen af ottende omgang kommer han forbi for enden af langsiden.
Anders Byriel kører mod syvendepladsen, mens Flemming Schantz må en tur gennem pitten for at undgå sandkassen for enden af langsiden. Den fejl sætter ham bagerst i feltet, hvorfra han kun når at indhente Michael Jensen og hans Renault Mégane turbodiesel.

Michael Skipper Pedersen må kæmpe med Søren B. Mortensen og Martin Sally Pedersens Peugeot 206'ere før ottendepladsen er hans. På de næste pladser følger Ole Luton, Gert Koustrup og Rene Hoff, mens uheldige Schantz må nøjes med fjortendepladsen foran Michael R. Jensen.
Kaj Verner Randrup har endnu ikke haft meget held med sin nyerhvervede Audi A3 turbo og udgår på ottende omgang.

Efterfølgende bliver heatets hurtigste mand, Jakob Borum, taget for overskridelse af effekt, mens Anders Byriel og Gert Koustrup bliver udelukket for ureglementeret bøsnigner - og det er kun begyndelsen!

Resultatet af 1. heat

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
1.1.3David FalchPeugeot 3071013:13.74630
DSQ3.2Lars VendelboPeugeot 3071013:17.1380
2.4.28Kent IversenPeugeot 3071013:21.96325
3.2.4Klaus VernerPeugeot 3071013:23.59622
DSQ13.77Jakob BorumSkoda Octavia1013:26.4250
4.5.41Kim Lund JohansenRenault Mégane1013:38.64820
DSQ8.8Anders ByrielVolvo S401013:42.7340
5.7.17Michael Skipper PedersenFord Puma1013:44.38618
6.9.9Søren B. MortensenPeugeot 2061013:45.10616
7.10.25Jesper Sally PedersenPeugeot 2061013:45.85214
8.15.55Ole LutonSkoda Octavia1013:52.94013
DSQ16.99Gert KoustrupFord Escort1013:55.9120
9.14.35Rene HoffPeugeot 2061014:02.29212
10.11.12Flemming SchantzPeugeot 2061014:03.16611
11.17.42Michael R. JensenRenault Mégane1014:04.60910
12.12.33Kaj Verner RandrupAudi A3710:14.3589
NC6.69Jesper CarlsenPeugeot 206314:19.2230

Hurtigste omgangstider i 1. heat

pos.#kørermærkeomg.tid
-77Jakob BorumSkoda Octavia101:14.169
1.28Kent IversenPeugeot 30791:15.455
2.25Jesper Sally PedersenPeugeot 206101:15.551
3.17Michael Skipper PedersenFord Puma101:15.664
-2Lars VendelboPeugeot 307101:15.926
-8Anders ByrielVolvo S4091:15.932
4.9Søren B. MortensenPeugeot 206101:16.022
5.4Klaus VernerPeugeot 307101:16.172
6.3David FalchPeugeot 30781:16.331
7.41Kim Lund JohansenRenault Mégane71:16.724
8.12Flemming SchantzPeugeot 206101:17.543
9.55Ole LutonSkoda Octavia91:17.674
-99Gert KoustrupFord Escort81:17.744
10.42Michael R. JensenRenault Mégane101:18.262
11.33Kaj Verner RandrupAudi A361:19.062
12.35Rene HoffPeugeot 20681:19.116
13.69Jesper CarlsenPeugeot 20632:06.191

Lap-chart for 1. heat

gridkører012345678910
1.David Falch33333333333
2.Klaus Verner42222222222
3.Lars Vendelbo228282828282828282828
4.Kent Iversen284444444444
5.Kim Lund Johansen4141414141414141777777
6.Jesper Carlsen69887777777777414141
7.Michael Skipper Pedersen17127788888888
8.Anders Byriel877121225251717171717
9.Søren B. Mortensen9252525171725252599
10.Jesper Sally Pedersen25999999992525
11.Flemming Schantz1217171733333355555555
12.Kaj Verner Randrup3333333312555599999999
13.Jakob Borum7755555555353535353535
14.Rene Hoff3535353535999912121212
15.Ole Luton5599999999424242424242
16.Gert Koustrup9942424242121233---
17.Michael R. Jensen42696969-------

2. heat
Som dagens sidste heat har der været tid til at samle kræfter til andet heat, der startes på en fugtig bane. Solen skinner imidlertid over feltet, da David Falch endnu engang går i front. Denne gang forsvarer Klaus Verner sin andenplads med noget mere succes end i første heat. Faktisk så godt at han kan overhale sin teamkammerat allerede på første omgang, da David Falch kører bredt i startsvinget efter første omgang. Status quo er dog snart genoprettet, men heatet igennem har vinder David Falch Klaus Verner et sted i baggrunden.


Andet heat er startet. Den senere vinder Michael Skipper Pedersen er allerede med helt fremme i den gul/blå Ford Puma.
(Foto: Motorsporten.dk)

Kim Lund Johansen er med helt fremme i starten af heatet, men må snart se Kent Iversen og Michael Skipper Pedersens baglygter foran sig. Det bliver de to sidstnævnte der kommer til at levere løbets bedste duel, der varer det meste af løbet. Puma-køreren kommer hurtigt foran, men på sidste omgang lykkes det Iversen at generobre tredjepladsen ikke en men to gange, blot for at køre uden for banen begge gange. Dermed er duellen om tredjepladsen overstået til Michael Skipper Pedersens fordel.


Anders Byriel strittede godt imod, men Lars Vendelbo kom alligevel forbi til sidst.
(Foto: Motorsporten.dk)

På femtepladsen bliver Kim Lund Johansen en stopklods for specielt Anders Byriel. De to ligger til tider meget tæt, men lige lidt hjælper det Byriel, der i stedet må se sig overhalet af Lars Vendelbo mod slutningen. Straks optager Vendelbo kampen med Kim Lund, men resultatet er det samme - femtepladsen til Renault Mégane-køreren foran Vendelbo og Byriel.


Søren B. Mortensen klarede sig bedst blandt Peugeot 206-brigaden.
(Foto: Motorsporten.dk)

For anden gang denne søndag vinder Søren B. Mortensen blandt de fem Peugeot 206-deltagerne. I starten må han ellers se både Jesper Carlsen, Flemming Schantz og Jesper Sally Pedersen foran sig. Carlsen mærker snart til problemer fra første heat og drifter hastigt mod sidstepladsen, mens Sally løber tør for asfalt i udgangen af Audi-svinget på femte omgang. Efter Søren B. følger Schantz og Rene Hoff på de sidste pladser i top-10.

Jakob Borum er godt med i starten og kæmper et tæt kamp med Lars Vendelbo, før hans Skoda taber pusten og må køre i mål på 11. pladsen, foran Michael R. Jensen og Jesper Carlsen. Gert Koustrup ligger til tolvtepladsen, da han udbremser første Michael R. Jensen og siden sig selv for enden af langsiden på ottende omgang.


Michael Jensen blev vinder af denne duel, da Gert Koustrup afgjorde sagen med en tur i sandkassen.
(Foto: Motorsporten.dk)

Efter løbet blev der nedlagt protest mod thermostathuset i VM Zinc Umicore-teamets tre Peugeot'er. David Falch, Klaus Verner og Lars Vendelbos biler blev checket og fundet i orden, men senere udelukket for at have forladt parc ferme inden protestiden udløb - vel at mærke efter checket havde fundet sted. Det kostede alle tre kørere udelukkelse fra andet heat og en tilsyneladende lidt håndgribelig meningsudveksling mellem en teammekaniker og teknisk kontrol, kostede i sidste ende Lars Vendelbo udelukkelse fra begge heat.
De to andre sager er anket og derfor er resultatet stadig provisorisk.

Resultatet af 2. heat

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
DSQ1.3David FalchPeugeot 3071012:35.9710
DSQ2.4Klaus VernerPeugeot 3071012:36.4300
1.4.17Michael Skipper PedersenFord Puma1012:45.61830
2.6.28Kent IversenPeugeot 3071012:56.31625
3.3.41Kim Lund JohansenRenault Mégane1012:58.49422
DSQ5.2Lars VendelboPeugeot 3071012:58.6650
4.7.8Anders ByrielVolvo S401013:01.43920
5.11.9Søren B. MortensenPeugeot 2061013:02.95618
6.10.12Flemming SchantzPeugeot 2061013:03.37116
7.13.35Rene HoffPeugeot 2061013:05.41814
8.9.77Jakob BorumSkoda Octavia1013:20.94013
9.17.42Michael R. JensenRenault Mégane1013:27.28412
10.8.69Jesper CarlsenPeugeot 2061013:33.80911
11.16.99Gert KoustrupFord Escort79:40.37610
NC14.55Ole LutonSkoda Octavia57:01.6620
NC12.25Jesper Sally PedersenPeugeot 20645:45.6280
DNS15.33Kaj Verner RandrupAudi A3---

Hurtigste omgangstid for 2. heat

pos.#køreromg.tid
-3David FalchPeugeot 30791:10.652
-4Klaus VernerPeugeot 30781:10.682
1.28Kent IversenPeugeot 30781:11.047
2.17Michael Skipper PedersenFord Puma81:11.198
-2Lars VendelboPeugeot 30771:11.359
3.35Rene HoffPeugeot 206101:12.004
4.12Flemming SchantzPeugeot 20681:12.048
5.8Anders ByrielVolvo S4071:12.053
6.41Kim Lund JohansenRenault Mégane91:12.251
7.9Søren B. MortensenPeugeot 20681:12.289
8.69Jesper CarlsenPeugeot 20651:14.612
9.55Ole LutonSkoda Octavia51:14.688
10.77Jakob BorumSkoda Octavia51:14.966
11.42Michael R. JensenRenault Mégane91:15.049
12.99Gert KoustrupFord Escort61:15.572
13.25Jesper Sally PedersenPeugeot 20641:17.260

Lap-chart for 2. heat

gridkører012345678910
1.David Falch34333333333
2.Klaus Verner43444444444
3.Kim Lund Johansen4128281717171717171717
4.Michael Skipper Pedersen1741172828282828282828
5.Lars Vendelbo217694141414141414141
6.Kent Iversen288888888822
7.Anders Byriel86941772222288
8.Jesper Carlsen69222777799999
9.Jacob Borum7777779991212121212
10.Flemming Schantz1212121212127735353535
11.Søren B. Mortensen925252525353577777777
12.Jesper Sally Pedersen25996935554242424242
13.Rene Hoff3535353555429999696969
14.Ole Luton5555555542996969---
15.Kaj Verner Randrup-4242429969-----
16.Gert Koustrup9999999969------
17.Michael R Jensen42----------

Pointene
Der er endnu ingen officiel pointliste, men her alligevel en midlertidig opsummering udfra resultaterne som de står: Klaus Verner forsvarer sin DM-føring med 206 point, mod David Falch med 173 point. Anders Byriel taber en placering, men er stadig med fremme med 168 point, tre point foran Kim Lund Johansen.

Som det ses er resultatlisterne noget "hullet" af de mange udelukkelser og som tilskuer må man undres over præcis hvad man så? Flot løb på banen, men med et resultat der underminerer oplevelsen, hvis man da ikke bare ryster på hovedet og finder på noget andet at bruge weekenderne på.
De implicerede parter har nu til 7. og 8. august til at finde melodien igen, når feltet mødes på Ring Djursland til 11. og 12. afdeling.

Jesper O. Hansen

Læs mere om:
  • 04/06/20 - Padborg Park - Yokohama Cup - DASU mesterskab
  •  
     

    Yokohama Cup 1601-2000cc nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af:
     



    Er din virksomhed klar til robotter?