Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Citroen SAXO Cup

Flotte Saxo-løb

Saxo Cup 
22/05/04 

-løbsrapport fra Padborg Park (5. og 6. afd.)
Tommy Nygaard og Marco Schümann dystede endnu engang om førstepladserne, mens nærmeste konkurrent Jørn Vestergaard forgæves prøvede at få tingene til at fungere.
 

1. heat
Som eneste starter i første række, kan Tommy Nygaard ligge sig i front fra starten. Claus Kristensen, Marco Schümann, Kenneth Jakobsen, Thomas Vølund og Christian Jakobsen følger efter, mens Michael Holden starter med lidt Rallycross.
Kampen om andenpladsen mellem Claus Kristensen og Marco Schümann, med Schümann som vinder, giver Tommy Nygaard lidt luft i front. Som løbet skrider frem bliver afstanden dog mindre og med bare to omgange tilbage kan Marco Schümann presse sig forbi og indtage førstepladsen til mål. Tommy Nygaard følger konkurrenten til dørs på andenpladsen, mens Claus Kristensen kører sin første Saxo Cup-podieplacering ind som treer.
Midt i løbet overtager en fantastisk bremsende Mads Gravlund fjerdepladsen fra Kenneth Jakobsen, der mod slutningen også må lade Mike Mathiesen forbi. Jørn Vestergaard bliver en lidt skuffende syver, efter at være startet som tier.

Resultatet af 1. heat

pos.grid#køreromg.tidpoint
1.5.9Marco Schümann1012:08.10532
2.1.17Tommy Nygaard1012:08.54525
3.3.66Claus Christensen1012:13.77022
4.9.25Mads Gravlund1012:16.83020
5.7.23Mike Mathiesen1012:18.45518
6.4.21Kenneth Jakobsen1012:19.01916
7.10.2Jørn Vestergaard1012:21.76714
8.6.12Thomas Vølund1012:22.08512
9.11.18Michael Holden1012:23.34010
10.15.30Dan Birkelev1012:28.0448
11.14.7Morten Remar1012:28.7416
12.19.8Thomas Wulff1012:29.3345
13.13.10Hans Hartmann Petersen1012:31.7774
14.8.22Christian Jakobsen1012:32.0623
15.12.6Morten Troelsen1012:32.2522
16.18.11Tom Bauer1012:37.9451
17.17.15Werner Wounlund1012:41.3670
18.16.19Preben H. Olin1012:49.8290
19.22.20Jens Ole Mathiesen1012:50.2630
20.21.14Rudi Larsen1012:50.6500
21.23.3Martin Petersen912:25.1840
DNS2.16Dennis Wounlund---
DNS20.26Michael Holm---
DNS24.31Kurt Bonnerup---

Hurtigste omgang kørt af #9 Marco Schümann i 1:10,245 på 6. omgang.

Lap-chart for 1. heat

pos.kører012345678910
1.Tommy Nygaard17171717171717171799
2.Dennis Wounlund16669999991717
3.Claus Christensen6696666666666666666
4.Kenneth Jakobsen2121212121212525252525
5.Marco Schümann912252525252121212323
6.Thomas Vølund12251223232323232121
7.Mike Mathiesen23221212121212122
8.Christian Jakobsen222322222212
9.Mads Gravlund25218181818181818
10.Jørn Vestergaard210182277773030
11.Michael Holden187772230303077
12.Morten Troelsen6101010302322888
13.Hans Hartmann Petersen10303030888101010
14.Morten Remar78101010222222
15.Dan Birkelev306666666
16.Preben H. Olin1919111111111111
17.Werner Wounlund15111515151515
18.Tom Bauer11151919191919
19.Thomas Wulff8202020202020202020
20.Michael Holm26141414141414141414
21.Rudi Larsen1433333333-
22.Jens Ole Mathiesen20----------
23.Martin Petersen3----------
24.Kurt Bonnerup31----------

2. heat
Endnu engang fører Tommy Nygaard fra start med Hans Hartmann Petersen på andenpladsen. Jørn Vestergaard, der starter som treer, bliver ramt bagfra af Morten Remar i nedbremsningen til første sving. Begge kørere bliver stærkt forsinket og mens Remar kæmper videre med gearkasseproblemer, udgår Vestergaard efter få omgange.

Som i første heat må Marco Schümann kæmpe sig op fra femtepladsen. Claus Christensen må hurtigt overlade tredjepladsen til Schümann, der også kommer forbi teamkammeraten Hans Hartmann Petersen. På dette tidspunkt fører Tommy Nygaard med omkring to sekunder og da de to kører næsten identiske tider, er det også rækkefølgen i mål. Sejr til Tommy Nygaard - sæsonens anden - mens Marco Schümann bliver toer foran Hans Hartmann Petersen. Claus Christensen kører sit eget løb mod fjerdepladsen, mens Mike Mathiesen og Michael Holden har en god dyst om femtepladsen.

Resultatet for 2. heat

pos.grid#køreromg.tidpoint
1.1.17Tommy Nygaard1012:08.65730
2.5.9Marco Schümann1012:09.11627
3.2.10Hans Hartmann Petersen1012:11.82322
4.4.66Claus Christensen1012:12.29820
5.10.25Mads Gravlund1012:16.47818
6.9.23Mike Mathiesen1012:20.25416
7.8.18Michael Holden1012:21.22514
8.7.16Dennis Wounlund1012:22.14112
9.11.30Dan Birkelev1012:22.71810
10.12.21Kenneth Jakobsen1012:23.1448
11.13.12Thomas Vølund1012:23.5646
12.14.8Thomas Wulff1012:24.8535
13.6.7Morten Remar1012:35.4974
14.15.6Morten Troelsen1012:39.4663
15.17.22Christian Jakobsen1012:45.7692
16.16.14Rudi Larsen1012:47.7331
17.20.20Jens Ole Mathiesen1012:48.5400
18.22.19Preben H. Olin1012:58.9640
19.18.11Tom Bauer1013:02.6000
20.23.3Martin Petersen810:37.4970
NC3.2Jørn Vestergaard46:12.2670
NC19.15Werner Wounlund11:39.6060
DNS21.26Michael Holm---
DNS24.31Kurt Bonnerup---

Hurtigste omgang kørt af #9 Marco Schümann i 1:10,273 på 9. omgang.

Lap-chart for 2. heat

pos.kører012345678910
1.Tommy Nygaard1717171717171717171717
2.Hans Hartmann Petersen101010109999999
3.Jørn Vestergaard26666910101010101010
4.Claus Christensen66996666666666666666
5.Marco Schümann925252525252525252525
6.Morten Remar718181818232323232323
7.Dennis Wounlund1623232323181818181818
8.Michael Holden18161616881616161616
9.Mike Mathiesen2388816163030303030
10.Mads Gravlund2530303030302121212121
11.Dan Birkelev30212121212188121212
12.Kenneth Jakobsen2115121212121212888
13.Thomas Vølund1212266666777
14.Thomas Wulff826197777666
15.Morten Troelsen61919719191919222222
16.Rudi Larsen14672022222222191914
17.Christian Jakobsen2211202220202014141420
18.Tom Bauer1122221414141420202019
19.Werner Wounlund1571433333111111
20.Jens Ole Mathiesen202032111111113--
21.Michael Holm261411112------
22.Preben H. Olin193---------
23.Martin Petersen3----------
24.Kurt Bonnerup31----------

Pointene Marco Schümann forsvarede og udbyggede sit forspring til 163 point, mod Tommy Nygaards 152. Den store taber blev Jørn Vestergaard, der dog fortsat er treer med 108 point. Foreløbig har 25 af 30 deltagere scoret point.

Jesper O. Hansen

Læs mere om:
  • 16/05/04 - Padborg Park - Saxo Cup - Saxo Cup
  •  
     

    Citroen SAXO Cup nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af:
     
     
     
    Undgå billetkøen - Køb dine billetter her