Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama Cup 0-1600cc

Små kæmper

Yokohama Cup
0-1600cc 

20/05/04 
Yokohama

-løbsrapport fra Padborg Park (DM03+04)
Kørerne i den lille Yokohama Cup udkæmpede endnu engang nogle spændende dyster. Henrik Mikkelsen vandt begge løb, men måtte overlade en sejr til Bruno Rasmussen for forseelse mod flagreglementet. Ellers var klassen præget af stor jævnbyrdighed, men stadig lidt gemt blandt de "store".
 


Manden der dominerede på Padborg Park: Henrik Mikkelsen.
(Foto: Motorsporten.dk)

1. heat
Poul Erik Jensen sæsondebuterede med en pole til første heat, blot for øjeblikkelig at se Henrik Mikkelsen og en superstartende Anders Mortensen - fra ottende startposition - passere på de første par hundrede meter. Dennis Barth sørger dagens første dramatiske øjeblik, da han spinder i udgangen af Audi-svinget. Lars Blom sympatiserer, hvorefter de to må nøjes med at kæmpe om sidstepladsen resten af løbet.


Hvad vej kører feltet? ligeud og foran for #29 Peter Juhl Jensen og #133 Claus Hellberg Jensen, mens Lars Blom satser på lidt mere alternative linjer.
(Foto: Motorsporten.dk)

Henrik Mikkelsen holder føringen, mens Anders "Motorsen" og hans aldrende Peugeot 205 GTI må lade konkurrenterne passere. Poul Erik Jensen, Per Madsen, Bruno Rasmussen og Christian Pedersen kommer forbi på de første par omgange og udkæmper en tæt kamp om andenpladsen resten af løbet. Per Madsen snupper andenpladsen fra Poul Erik Jensen på starten af femte omgang i Poetzsch-svinget. Inden løbet er slut, er også begge Honda'er med Christian Pedersen og Bruno Rasmussen kommet forbi Poul Erik, der må nøjes med femtepladsen.

Forrest kører Henrik Mikkelsen sæsonens anden sejr i hus, i selskab med de bagerste kørere fra den store klasse. Kampen om andenpladsen til gengæld et tæt opløb med Per Madsen forrest. På sidste omgang lykkes det Bruno Rasmussen at komme forbi Christian Pedersen, men sidstnævnte får klemt sig forbi Rasmussen i nedbremsningen efter langsiden. I samme moment rammer han Per Madsen, der dog formår at holde bilen på ret køl. Efterfølgende viser Christian Pedersens Honda sig dog at være over den tilladte effekt, hvorved han mister alle hidtil indkørte point.


Kampen om andenpladsen. #6 Per Madsen foran, fra højre mod venstre, Poul Erik Jensen, Christian Pedersen og Bruno Rasmussen.
(Foto: Motorsporten.dk)

Det betyder at Bruno Rasmussen og Poul Erik Jensen rykker op som treer og firer. Anders Mortensen holder sjettepladsen, med Ejnar Rosenhøj i hælene. Claus Hellberg Jensen har fint gang i sin VW Polo G40 og holder Anders Nielsen og Carsten Rasmussen bag sig til mål.

Resultatet af 1. heat

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
1.2.38Henrik MikkelsenPeugeot 1061012:28.93730
2.3.6Per MadsenPeugeot 1061012:33.31425
DSQ5.73Christian PedersenHonda CRX1012:33.5080
3.4.34Bruno RasmussenHonda CRX1012:33.74822
4.1.15Poul Erik JensenPeugeot 1061012:34.05520
5.8.16Anders MortensenPeugeot 2051012:43.23018
6.6.20Ejnar RosenhøjToyota Corolla1012:43.74616
7.13.133Claus Hellberg JensenVW Polo1012:45.32214
8.11.23Anders NielsenPeugeot 1061012:47.72313
9.9.22Carsten RasmussenCitroën Saxo1012:48.30012
10.7.14Dennis BarthPeugeot 1061013:00.44911
11.10.66Lars BlomToyota Yaris1013:02.01010
NC12.29Peter Juhl JensenToyota Corolla34:41.0780

Hurtigste omgang kørt af #34 Bruno Rasmussen i 1:11,023 på 6. omgang = ny banerekord.

Lap-chart for 1. heat

pos.kører012345678910
1.Poul Erik Jensen1538383838383838383838
2.Henrik Mikkelsen3815151515666666
3.Per Madsen616666151573737373
4.Bruno Rasmussen346343434737315343434
5.Christian Pedersen7334167373343434151515
6.Ejnar Rosenhøj2023731616161616161616
7.Dennis Barth1473232323232020202020
8.Anders Mortensen16202020202023133133133133
9.Carsten Rasmussen2213313313313313313323232323
10.Lars Blom6622222222222222222222
11.Anders Nielsen23292966666614141414
12.Peter Juhl Jensen29666614141466666666
13.Claus Hellberg Jensen133141429-------

2. heat
Honda'erne starter fra første række, men i forvirringen af store og små biler kan Henrik Mikkelsen smutte forbi, med Bruno Rasmussen som toer. Efter første omgang kolliderer Christian Pedersen og Per Madsen i Poetzsch-svinget i kampen om tredjepladsen. Begge biler havner i sandkassen og en Safety Car-periode begynder.


Poul Erik Jensen foran Carsten Rasmussen, Ejnar Rosenhøj, Claus Hellberg Jensen, Dennis Barth og Anders Nielsen.
(Foto: Motorsporten.dk)

På dette tidspunkt har Henrik Mikkelsen lagt et par større biler imellem sig og Bruno Rasmussen på andenpladsen, mens resten af feltet befinder sig yderligere tilbage i det samlede felt. De to fører an da løbet bliver restartet på starten af femte omgang, mens Carsten Rasmussen fører den resterende del af klassen an foran Anders Mortensen, Ejnar Rosenhøj, Claus Hellberg Jensen og Poul Erik Jensen. Denne gruppe kæmper en tæt kamp om tredjepladsen resten af løbet. Anders Mortensen bringer sig hurtigt i front for denne gruppe og må til det sidste kæmpe med Poul Erik Jensen om den sidste podieplads - sådan ser det i hvert fald ud.


Et lille skilt med stor betydning for flere deltagere! For #23 Anders Nielsen var det dog uden betydning, for han fik det aldrig rigtig til at køre på Padborg Park.
(Foto: Motorsporten.dk)

Efterfølgende bliver vinder Henrik Mikkelsen, Anders Mortensen, Ejnar Rosenhøj og Claus Hellberg Jensen alle tillagt 20 sekunder for overhalinger i gul flagzone, hvilket selvsagt ændrer en del på udfaldet. Nu vinder Bruno Rasmussen årets første sejr, mens Poul Erik Jensen er toer foran Henrik Mikkelsen. Største taber bliver Anders Mortensen, der må udskifte tredjepladsen med en ydmyg ottendeplads.
Carsten Rasmussen holder fjerdepladsen, mens Dennis Barth bliver femmer i sit første vellykkede løb i 2004.

Resultatet af 2. heat

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
1.1.34Bruno RasmussenHonda CRX1013:54.56430
2.5.15Poul Erik JensenPeugeot 1061014:00.28125
3.4.38Henrik MikkelsenPeugeot 1061014:05.41522
4.9.22Carsten RasmussenCitroën Saxo1014:09.98520
5.7.14Dennis BarthPeugeot 1061014:10.66118
6.12.66Lars BlomToyota Yaris1014:15.57916
7.10.23Anders NielsenPeugeot 1061014:16.22014
8.6.16Anders MortensenPeugeot 2051014:20.05613
9.8.20Ejnar RosenhøjToyota Corolla1014:27.37212
10.11.133Claus Hellberg JensenVW Polo1014:27.87311
NC2.73Christian PedersenHonda CRX11:41.6140
NC3.6Per MadsenPeugeot 10611:41.6680
DNS13.29Peter Juhl JensenToyota Corolla---

Hurtigste omgang kørt af #15 Poul Erik Jensen i 1:11,681 på 10. omgang.

Lap-chart for 2. heat

pos.kører012345678910
1.Bruno Rasmussen3438383838383838383838
2.Christian Pedersen7334343434343434343434
3.Per Madsen673222222161616161616
4.Henrik Mikkelsen386161616222215151515
5.Poul Erik Jensen1515202020201522222020
6.Anders Mortensen162213313313315202020133133
7.Dennis Barth14161515151331331331332222
8.Ejnar Rosenhøj2020141414141414141414
9.Carsten Rasmussen2214666666232323666666
10.Anders Nielsen23133232323666666232323
11.Claus Hellberg Jensen13366---------
12.Lars Blom6623---------
13.Peter Juhl Jensen29----------

Pointstillingen
Henrik Mikkelsen og Per Madsen har lagt sig i front med henholdsvis 82 og 80 point, med Bruno Rasmussen på tredjepladsen med 62 point. Carsten Rasmussen og Lars Blom - de eneste kørere der har scoret point i alle fire delafdelinger - besætter fjerde- og femtepladsen af præcis den grund!

Jesper O. Hansen

Læs mere om:
  • 16/05/04 - Padborg Park - Yokohama Cup - DASU mesterskab
  •  
     

    Yokohama Cup 0-1600cc nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af: