Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Citroen SAXO Cup

Musikken har fået en anden lyd

Saxo Cup 
10/05/04 

-løbsrapport fra Jyllands-Ringen (Cup01+Cup02)
Klasseveteranerne Jørn Vestergaard og Marco Schümann gjorde deres bedste, men blev alligevel snydt af klassedebutanterne Morten Remar og Tommy Nygaard. Dermed er der lagt op til en mere åben sæson end først forventet.
 

Trods stor udskiftning i rækkerne er det alligevel lykkedes at fylde 27 Saxo-sæder ud i 2004, så klassen er omtrent ligeså stor som sidste år. Mens en række af klassens profiler har forladt Saxo Cupen, er andre rykket frem i feltet og en række nye kørere er kommet til.

1. heat
Fra pole laver Jørn Vestergaard en flot start, men fra anden startrække skyder Morten Remar og Thomas Vølund frem. Det lykkes Remar at klemme sig indenom Vestergaard i nedbremsningen til første sving med Vølund som treer. Hans Hartmann Pedersen er firer, men taber vognen på en stadig halvvåd bane. Han får hurtigt rettet op, bl.a. takket være Mads Gravlunds bil, som derved også bliver forsinket i starten.
Vølunds tredjeplads holder kun få hundrede meter inden Tommy Nygaard og Marco Schümann er forbi. Resten af løbet er stort set én lang kamp mellem disse fem kørere, med Thomas Wulff som skygge på sjettepladsen.

Jørn Vestergaard presser den førende Morten Remar fra start af, men sangeren holder stand, mens Tommy Nygaard bliver presset af Marco Schümann. Inden Vestergaard når at sætte et afgørende angreb ind, må han forsvare sig mod Tommy Nygaard, som selv bliver passeret i udgangen af Ford-svinget på tredje omgang. Ved slutningen af omgangen bliver feltet bremset af banens Safety Car, da Rudi Larsen har parkeret sandkassen i udgangen af startsvinget.

Bare en omgang senere bliver feltet atter frigivet og slaget fortsætter uformindsket, nu blot med en sværm af biler på stribe. Fremme i front sker der ingen ændringer i placeringerne frem til mål - bortset fra en åbning fra Marco Schümann i Ford-kurven på sidste omgang. Tommy Nygaard er på plads lige bag ved og dykker elegant indenom og kører sig således til sin første podieplacering i Saxo Cup.
Morten Remar vinder en flot sejr foran Jørn Vestergaard og Tommy Nygaard, mens Marco Schümann må tage til takke med fjerdepladsen. Thomaserne Vølund og Wulff tager femte- og sjettepladsen, mens Mads Gravlund kører sig op til syvendepladsen efter de tidlige forsinkelser. Michael Holden, Dan Birkelev og Mike Mathiesen runder top-10 af i et tætkørt løb, hvor de 17 første biler er adskilt af mindre end 14 sekunder.

Resultatet af 1. afd. af OK Saxo Cup, kørt på Jyllands-Ringen, 2. maj 2004

pos.grid#køreromg.tidpoint
1.3.7Morten Remar1014:27.97030
2.1.2Jørn Vestergaard1014:28.21925
3.2.17Tommy Nygaard1014:28.86622
4.8.9Marco Schümann1014:29.59422
5.4.12Thomas Vølund1014:30.99718
6.6.8Thomas Wulff1014:31.77516
7.9.25Mads Gravlund1014:32.78614
8.14.18Michael Holden1014:33.21512
9.11.30Dan Birkelev1014:34.80310
10.7.23Mike Mathiesen1014:35.0198
11.13.66Claus Kristensen1014:35.5106
12.16.16Dennis Wounlund1014:36.7775
13.18.21Kenneth Jakobsen1014:37.2374
DSQ5.10Hans Hartmann Petersen1014:39.5940
14.10.26Michael Holm1014:39.7853
15.19.11Tom Bauer1014:40.6462
16.17.24Allan Hansen1014:41.4901
17.21.6Morten Troelsen1014:51.9390
18.20.22Christian Jakobsen1014:52.5280
19.22.19Preben H. Olin1014:56.9090
20.26.56Claus Bannergaard1014:58.7480
21.27.59Dennis Bannergaard710:43.8960
NC23.31Kurt Bonnerup69:19.9480
NC12.14Rudi Larsen34:16.2500
NC24.20Jens Ole Mathiesen14:50.1660
NC15.15Werner Wounlund00:00.0000
DNS25.5Erik Holgersen---

Hurtigste omgang kørt af Marco Schümann i 1:21,346 på 2. omgang.

Lap-chart for 1. heat.

pos.kører012345678910
1.Jørn Vestergaard27777777777
2.Tommy Nygaard172222222222
3.Morten Remar71717999999917
4.Thomas Vølund1299171717171717179
5.Hans Hartmann Petersen1012121212121212121212
6.Thomas Wulff88888888888
7.Mike Mathiesen2314141410101025252525
8.Marco Schümann910101025252518181818
9.Mads Gravlund2525252566181830303030
10.Michael Holm2618183030303066662323
11.Dan Birkelev3030301818666616236666
12.Rudi Larsen1426161616161623161616
13.Claus Kristensen6616666623232321212121
14.Michael Holden1866232321212110101010
15.Werner Wounlund1523262626262626262626
16.Dennis Wounlund1611212111111111111111
17.Allan Hansen2421111124242424242424
18.Kenneth Jakobsen21192424191966666
19.Tom Bauer11241919661919192222
20.Christian Jakobsen2266659595622221919
21.Morten Troelsen659595956562256565656
22.Preben H. Olin1956225631315959---
23.Kurt Bonnerup31225631222231----
24.Jens Ole Mathiesen20313122-------
25.Erik Holgersen520---------
26.Claus Bannergaard56----------
27.Dennis Bannergaard59----------

2. heat
Endnu engang må Jørn Vestergaard se sig udklasseret i starten. Denne gang er det Tommy Nygaard der kommer bedst af sted, mens Vestergaard holder Marco Schümann, Dan Birkelev, Mads Gravlund og det øvrige felt bag sig. På publikumslangsiden bliver pladsen imidlertid for trang længere nede i feltet. Tom Bauer bliver puffet af i knækket, skrider sidelæns ud i det våde græs, hvor venstre hjulpar graver sig ned og tipper bilen om på siden, uden de store synlige skader.

Der bliver aldrig den store kamp om førstepladsen i dette løb. Tommy Nygaard får lov at køre, mens Marco Schümann, uden held, forsøger at fravriste Jørn Vestergaard andenpladsen.
Dan Birkelev er godt på vej mod fjerdepladsen, men bliver overhalet på sidste omgang af Mads Gravlund, mens Claus Kristensen holder sjettepladsen løbet igennem. Thomas Vølund ligger længe til syvendepladsen, men må overgive sig til Mike Mathiesen på ottende omgang. Samme Mathiesen sætter i øvrigt dagens hurtigste Saxo Cup-tid i dette heat - ganske vist et helt sekund fra Jesper Davidsens banerekord, men stadig to point værd.
Thomas Wulff må nøjes med niendepladsen, hvilket er bedre en hans HP Racing-teamkammerat Morten Remar. Første heats vinder har gearkasseproblemer og ender på en skuffende 13. plads. Rudi Larsen får lidt oprejsning fra første heat og kommer i mål på tiendepladsen.
Michael Holden kæmper med Dennis Wounlund om 11. pladsen, men havner i sandkassen for enden af langsiden. Wounlund får dog ikke lov at beholde dén placering, for på sidste omgang bliver han overhalet af Allan Hansen.

Resultatet af 2. afd. af OK Saxo Cup, kørt på Jyllands-Ringen, 2. maj 2004.

pos.grid#køreromg.tidpoint
1.2.17Tommy Nygaard1013:34.39830
2.1.2Jørn Vestergaard1013:36.29025
3.3.9Marco Schümann1013:36.90122
4.7.25Mads Gravlund1013:40.30120
5.4.30Dan Birkelev1013:40.51818
6.12.66Claus Kristensen1013:40.82716
7.11.23Mike Mathiesen1013:43.32916
8.6.12Thomas Vølund1013:45.75012
9.9.8Thomas Wulff1013:45.86310
10.14.14Rudi Larsen1013:50.5028
11.18.24Allan Hansen1013:52.2276
12.17.16Dennis Wounlund1013:52.9065
13.8.7Morten Remar1013:53.3774
14.15.21Kenneth Jakobsen1013:55.6093
15.13.15Werner Wounlund1013:57.4102
16.16.26Michael Holm1013:58.5591
17.19.22Christian Jakobsen1014:00.9760
18.27.6Morten Troelsen1014:19.0200
19.23.59Dennis Bannergaard1014:26.8690
20.25.20Jens Ole Mathiesen1014:27.5480
21.24.31Kurt Bonnerup1014:37.8100
22.21.19Preben H. Olin1014:49.3460
NC10.18Michael Holden68:23.0300
NC20.11Tom Bauer00:00.0000
DNS5.10Hans Hartmann Petersen---
DNS22.56Claus Bannergaard---
DNS26.5Erik Holgersen---

Hurtigste omgang kørt af Mike Mathiesen i 1:20,608 på 6. omgang.

Lap-chart for 2. heat

pos.kører012345678910
1.Jørn Vestergaard217171717171717171717
2.Tommy Nygaard172222222222
3.Marco Schümann99999999999
4.Dan Birkelev3030303030303030303025
5.Hans Hartmann Petersen1025252525252525252530
6.Thomas Vølund1266666666666666666666
7.Mads Gravlund2512121212121212232323
8.Morten Remar78888232323121212
9.Thomas Wulff823232323888888
10.Michael Holden1814141414141414141414
11.Mike Mathiesen2318181616161616161624
12.Claus Kristensen667161818181824242416
13.Werner Wounlund1516772424247777
14.Rudi Larsen1424242477721212121
15.Kenneth Jakobsen2115212121212115151515
16.Michael Holm2621151515151526262626
17.Dennis Wounlund1619222222222222222222
18.Allan Hansen242219262626266666
19.Christian Jakobsen2226263166659595959
20.Tom Bauer1131315959592020202020
21.Preben H. Olin195959631205931313131
22.Claus Bannergaard56662020313119191919
23.Dennis Bannergaard59202019191919----
24.Kurt Bonnerup31----------
25.Jens Ole Mathiesen20----------
26.Erik Holgersen5----------
27.Morten Troelsen6----------

Med weekendens resultat starter Tommy Nygaard som førende i cupen med 52 point mod Jørn Vestergaards 50 og Marco Schümanns 44. Trods sejren i første afdeling, er Morten Remar nede på en delt fjerdeplads med Mads Gravlund på 34 point.
Næste afdeling er allerede kørt når disse linjer skrives - de blev nemlig kørt på Ring Knutstorp St. Bededag d. 7. maj, men ellers er Saxo'erne tilbage på dansk grund på Padborg Park, 15.-16. maj.

Jesper O. Hansen

Læs mere om:
  • 02/05/04 - Jyllandsringen - Saxo Cup - Saxo Cup
  •  
     

    Citroen SAXO Cup nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af:
     
     
     
    Undgå billetkøen - Køb dine billetter her