Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama Cup 1601-2000cc

Den sølvfarvede vandt

Yokohama Cup
1601-2000cc 

09/05/04 
Yokohama

-løbsrapport fra Jyllands-Ringen (DM01+DM02)
I begge løb kørte vinderen i denne farve bil, men ellers havde David Falch og Jesper Carlsen ikke meget med hinanden at gøre i hver sin overbevisende løbssejr.
 

Efter en omstart i det foregående motorcykelløb, blev de to Yokohama Cup-klasser sendt af sted til årets første DM-afdeling med næsten 20 minutters forsinkelse. Banen var endnu våd og sol var der ikke meget af, så regnvejrsdæk var sagen.

1. heat (DM1)
David Falch (Peugeot 307 EPO II) og Klaus Verner (Peugeot 307 EPO II) kommer bedst ud af første sving, men for enden af publikumslangsiden kommer det til sammenstød mellem de to VM Zink Umicore-teamkammerater! Heldigvis har teamejer Lars Vendelbo (Peugeot 307 EPO) udsynet dækket af bl.a. en hurtigstartende Kim Lund Johansen (Renault Mégane), men også Jesper Carlsen (Peugeot 206 GTI) og Anders Byriel (Volvo S40 Turbo).

Klaus Verner skaber hurtigt et lille hul, mens Kim Lund og Jesper Carlsen kæmper om andenpladsen, med sidstnævnte som vinder. Over de næste par omgange kommer også David Falch og Lars Vendelbo forbi Renault'en. Fremmarchen for Falch og Vendelbo stopper dog ikke her, for på fjerde omgang presser de sig begge forbi Jesper Carlsen og gør det til en 1-2-3 for "Zinkerne".
Det interne Peugeot-opgør er dog ikke overstået endnu. På starten af femte omgang udbremser David Falch Klaus Verner for enden af langsiden, hvor der flages med det gule advarselsflag for Søren B. Mortensens strandede Peugeot 206 GTI.

Således vinder David Falch årets første sejr, med teamkammeraterne Klaus Verner og Lars Vendelbo. Ligeledes beholder Jesper Carlsen og Kim Lund Johansen fjerde- og femtepladsen til mål.
Vinder blandt resten er Anders Byriel, der efterfølges af Kim Holmgaard (Seat Ibiza Turbo) og Michael Skipper Pedersen (Ford Puma). Disse tre holder deres positioner stort set hele løbet igennem, hvorimod Flemming Schantz må kæmpe med bl.a. Kent Iversen (Peugeot 206 GTI) og Ole Luton (Skoda Octavia Turbo) om niendepladsen. Iversen udgår mod slutningen, mens Luton tager tiendepladsen. Klas Høj (Peugeot 307) udgår også efter en kollision med Bruno Rasmussen, fra den lille klasse, i opløbssvinget blot to omgange før mål. Dermed er hans debut som Peugeot-kører også slut for denne weekend.

Resultatet af DM1 på Jyllands-Ringen, 2. maj 2004

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
1.1.3David FalchPeugeot 307 EPO II1015:15.29730
2.3.4Klaus VernerPeugeot 307 EPO II1015:15.93325
3.10.2Lars VendelboPeugeot 307 EPO1015:27.39622
4.2.69Jesper CarlsenPeugeot 206 GTI1015:33.98420
5.5.41Kim Lund JohansenRenault Mégane1015:38.55718
6.7.8Anders ByrielVolvo S40 Turbo1015:51.28716
7.4.13Kim HolmgaardSeat Ibiza Turbo1015:52.78014
8.6.17Michael Skipper PedersenFord Puma1016:04.52813
9.12.12Flemming SchantzPeugeot 206 GTI1016:14.92812
10.14.55Ole LutonSkoda Octavia Turbo1016:15.24211
11.11.10Hans ElnegaardRover 2001016:27.85910
12.15.35Rene HoffPeugeot 206 GTI1016:34.5589
13.17.42Michael R. JensenRenault Mégane DCI1016:52.0868
14.16.99Gert KoustrupFord Escort RS 2000915:23.2637
15.13.28Kent IversenPeugeot 206 GTI711:26.7106
16.18.44Klas HøjPeugeot 307711:43.7525
17.8.31Erik NørgaardChrysler Neon711:53.3704
NC9.9Søren B. MortensenPeugeot 206 GTI35:01.0820

Hurtigste omgang kørt af #4 Klaus Verner, 1:28,904 på 10. omgang

Lap-chart for 1. heat. Følg hver enkelt deltager via startnummer gennem løbet - positionen finder du yderst til venstre.

pos.kører012345678910
1.David Falch34444433333
2.Jesper Carlsen694169693344444
3.Klaus Verner4694132222222
4.Kim Holmgaard1333269696969696969
5.Kim Lund Johansen41824141414141414141
6.Michael Skipper Pedersen172888888888
7.Anders Byriel813131313131313131313
8.Erik Nørgaard3117171717171717171717
9.Søren B. Mortensen931282828282828121212
10.Lars Vendelbo21212912121212555555
11.Hans Elnegaard102891255555555101010
12.Flemming Schantz129105510101010353535
13.Kent Iversen2810551035444444424242
14.Ole Luton55553535443535359999-
15.Rene Hoff3535444431313131---
16.Gert Koustrup9944999942424242---
17.Michael R Jensen4299313199999999---
18.Klas Høj44424242-------

2. heat (DM2)
Denne gang er det Jesper Carlsens tur til at udnytte pole position. Han efterfølges af Klaus Verner, Anders Byriel, Hans Elnegaard (Rover 200) og en dårligt startende David Falch. Både Falch og Søren B. Mortensen presser sig forbi Rover-køreren i hesteskoen på første omgang. Fra 13. pladsen har Kim Lund Johansen allerede kørt sig op i/til Søren B. Mortensen på den aktuelle femteplads, da feltet når Ford-kurven. Denne dyst holder til starten af anden omgang, hvor Kim Lund forsøger en udbremsning af Søren B., men forsøget koster en permanent parkering i Jyllands-Ringens berygtede sandkasse. Knap en omgang senere må også klassedebutant Gert Koustrup (Ford Escort RS 2000) udgå, efter et spind ind i opløbssvingets autoværn.

Uden større dramatik kan Jesper Carlsen køre mod sin første Yokohama Cup-sejr hele 8 sekunder foran Klaus Verner, der i store dele af løbet leder efter vandpytter at køle dækkene i. David Falch får hurtigt overhalet Anders Byriel på tredjepladsen, men får denne gang ikke kørt sig ind på teamkammeraten. Lars Vendelbo kæmper sig frem til fjerdepladsen fra en startplacering som nummer 15! Allerede efter fire omgange var den placering hjemme på bekostning af Anders Byriel, der dog formår at følge Peugeot-køreren hele vejen til mål.

Hans Elnegaard holder sjettepladsen, foran Søren B. Mortensen, Flemming Schantz, Kim Holmgaard og Erik Nørgaard (Chrysler Neon). Sidstnævnte udgik af første løb, men viste god kørsel i dette løb. Også Ole Luton, i feltets enlige Skoda, overrasker. Ikke så meget for hans 12. plads, men det faktum at han kører klassens næsthurtigste omgangstid.

Resultatet af DM2 på Jyllands-Ringen, 2. maj 2004.

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
1.1.69Jesper CarlsenPeugeot 206 GTI1014:21.12730
2.3.4Klaus VernerPeugeot 307 EPO II1014:29.14425
3.2.3David FalchPeugeot 307 EPO II1014:32.80122
4.15.2Lars VendelboPeugeot 307 EPO1014:44.66220
5.4.8Anders ByrielVolvo S40 Turbo1014:45.90818
6.5.10Hans ElnegaardRover 2001014:46.00716
7.8.9Søren B. MortensenPeugeot 206 GTI1014:51.95714
8.10.12Flemming SchantzPeugeot 206 GTI1014:53.95713
9.6.13Kim HolmgaardSeat Ibiza Turbo1015:03.34512
10.9.31Erik NørgaardChrysler Neon1015:03.84911
11.12.35Rene HoffPeugeot 206 GTI1015:04.34010
12.14.55Ole LutonSkoda Octavia Turbo1015:08.6839
13.17.42Michael R. JensenRenault Mégane DCI1015:25.5568
NC7.17Michael Skipper PedersenFord Puma69:04.5760
NC13.41Kim Lund JohansenRenault Mégane11:38.7580
NC18.99Gert KoustrupFord Escort RS 200011:48.3940
DNS11.28Kent IversenPeugeot 206 GTI---
DNS16.44Klas HøjPeugeot 307---

Hurtigste omgang kørt af #69 Jesper Carlsen, 1:24,412 på 6. omgang.

Lap-chart for 2. heat.

pos.kører012345678910
1.Jesper Carlsen6969696969696969696969
2.David Falch34444444444
3.Klaus Verner43333333333
4.Anders Byriel88882222222
5.Hans Elnegaard10101028888888
6.Kim Holmgaard13921010101010101010
7.Michael Skipper Pedersen1741999999999
8.Søren B. Mortensen912121212121212121212
9.Erik Nørgaard312131313131713131313
10.Flemming Schantz1213171717171335353531
11.Kent Iversen2817313535353531313135
12.Rene Hoff3531353131313155555555
13.Kim Lund Johansen4135555555555542424242
14.Ole Luton55554242424242----
15.Lars Vendelbo299---------
16.Klas Høj4442---------
17.Michael R. Jensen42----------
18.Gert Koustrup99----------

Selvom de to åbningsløb ikke var specielt ophidsende, har resultaterne givet en meget tæt kamp om DM-pointene. David Falch fører med 52 point, mens Jesper Carlsen og Klaus Verner deler andenpladsen med 50. Lars Vendelbo er firer med 42 point og disse fire kørere er de eneste der starter næste løb, på Padborg Park 15.-16. maj, med succesballast.

Læs også:
Glimt fra åbningsløbet

Jesper O. Hansen

Læs mere om:
  • 02/05/04 - Jyllandsringen - Yokohama Cup - DASU mesterskab
  •  
     

    Yokohama Cup 1601-2000cc nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af: