Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Yokohama Cup 0-1600cc

Kendte vindere, men nye banker på

Yokohama Cup
0-1600cc 

09/05/04 
Yokohama

-løbsrapport fra Jyllands-Ringen (DM01+DM02)
Per Madsen og Henrik Mikkelsen, begge i Peugeot 106 GTI, vandt hver en overbevisende sejr i åbningsløbene på Jyllands-Ringen i den lille Yokohama Cup. Ellers var klassen præget af hård kamp om de næste pladser og af at måtte starte bag den store klasse i begge løb.
 

1. heat (DM1)
13 biler liner op på gridden, mens Carsten Rasmussen (Citroën Saxo) gør det til 14, men fra pitten. På papiret får Per Madsen nærmest foræret sejren i dette løb. Toer på gridden, Henrik Mikkelsen udgår øjeblikkeligt, mens forsvarende mester Steffen Larsen (Peugeot 106 GTI) må starte uden tidtagning. Steffens dramatiske exit lørdag, med Clio Cup-raceren, var før der blev kørt tidtagning i Yokohama Cup'en og da løbslægen ikke ville give grønt lys for forsat deltagelse om lørdagen, så måtte Steffen Larsen stå over.

Per Madsen går øjeblikkeligt i front, med Christian Pedersen (Honda CRX) som toer. På tredjepladsen må Anders Mortensen (Peugeot 205 GTI) hurtigt give tabt overfor Anders Nielsen (Peugeot 106 XSi), men begge kommer til kort overfor Steffen Larsen. Efter bare fire omgange er han på jagt efter Christian Pedersens andenplads i størrelsesordenen 1 sekund eller mere pr. omgang. Det lykkes Honda-køreren at holde stand et par omgange, men på syvende omgang passerer Steffen Larsen konkurrenten i starten af hesteskoen, for at udgå kort efter med tekniske problemer.
Hidtil har Christian Pedersen ligget tæt efter Per Madsen, men et spind på næstsidste omgang koster enhver chance for et sidste angreb. Andenpladsen bliver dog sikret, selvom Anders Nielsen kommer faretruende tæt på mod slutningen. Chris Poulsen (Honda Civic) kører sig frem til fjerdepladsen, foran Anders Mortensen, Peter Juhl Jensen (Toyota Corolla) og Ejnar Rosenhøj (Toyota Corolla), der som sidste mand gennemfører alle 10 omgange.
Lars Blom banedebuterer Toyota Yaris-modellen med ottendepladsen, foran den forsinkede Carsten Rasmussen.
Blandt de øvrige udgår Bruno Rasmussen efter en kollision med Klas Høj fra den store klasse og er dermed ude for resten af dagen - og må i tilgift opgive pole position til andet løb. Dennis Barth (Peugeot 106 GTI) og Claus Hellberg Jensen (VW Polo G40) skal blot trækkes fri af sandkassen for at være med i andet løb.

Resultatet af DM1 på Jyllands-Ringen, 2. maj 2004

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
1.1.6Per MadsenPeugeot 106 GTI1016:25.66530
2.4.73Christian PedersenHonda CRX1016:32.79625
3.8.23Anders NielsenPeugeot 106 XSi1016:32.90422
4.6.52Chris PoulsenHonda Civic1016:42.56420
5.5.16Anders MortensenPeugeot 205 GTI1016:47.04018
6.11.29Peter Juhl JensenToyota Corolla GT1016:47.64016
7.7.20Ejnar RosenhøjToyota Corolla GTI1016:48.42914
8.12.66Lars BlomToyota Yaris915:48.91413
9.14.22Carsten RasmussenCitroën Saxo VTS916:40.90012
10.13.1Steffen LarsenPeugeot 106 GTI813:11.16811
11.3.34Bruno RasmussenHonda CRX711:43.12410
NC9.14Dennis BarthPeugeot 106 GTI35:25.0160
NC10.33Claus Hellberg JensenVW Polo G4023:50.7170
NC2.38Henrik MikkelsenPeugeot 106 GTI00:00.0000

Hurtigste omgang kørt af #1 Steffen Larsen: 1:34,385 på 4. omgang.

Lap-chart for 1. heat. Læs positionen til venstre og følg hver enkelt kører via startnummeret gennem løbet:

pos.kører012345678910
1.Per Madsen66666666666
2.Henrik Mikkelsen38737373737373117373
3.Bruno Rasmussen3416232311173732323
4.Christian Pedersen732316123232323235252
5.Anders Mortensen163411616343434521616
6.Chris Poulsen521343434161652162929
7.Ejnar Rosenhøj2052525252525216292020
8.Anders Nielsen23202020202029292066-
9.Dennis Barth14142929292920206622-
10.Claus Hellberg Jensen332914146666666622--
11.Peter Juhl Jensen2933336622222222---
12.Lars Blom66666622-------
13.Steffen Larsen12222--------
14.Carsten Rasmussen22----------

2. heat (DM2)
Mindre end en time efter første heat, gør Yokohama Cuppen klar til andet løb. Banen er derfor endnu ikke tør og det sørger for et par overraskelser.

Christian Pedersen udnytter chancen ved at være ene mand i første startrække og går i front foran Per Madsen og Henrik Mikkelsen. Chris Poulsen og Steffen Larsen må begge starte fra pitten, men blander sig hurtigt blandt de bagerste. Her kæmper Lars Blom og Carsten Rasmussen om hvem der kan lave flest piruetter - en kamp der falder ud til Rasmussens "fordel".

På tredje omgang passerer en flyvende Henrik Mikkelsen Per Madsen i kampen om andenpladsen og omgangen efter er den sorte Peugeot forrest. Det er alt hvad konkurrenter får af se af Mikkelsen i dette løb, som han vinder med 17 sekunder.
Et par omgange senere må Christian Pedersen også lade Per Madsen passere. Nu begynder Steffen Larsen at true, men da Peugeot-køreren endelig kommer forbi på syvende omgang, er Ejnar Rosenhøj og Anders Mortensen begyndt at nærme sig i hastigt tempo. Omgangen efter er også disse to kommet forbi Christian Pedersen og udkæmper en nervepirrende dyst om tredjepladsen med Steffen Larsen, der varer til målstregen. Larsen kommer for langsomt ud af opløbssvinget og må se en bedaget Toyota Corolla passere indenom meter før målstregen, mens en endnu ældre Peugeot 205 GTI presser på i yderbanen. Dækvalg spiller tydeligvis ind her. Det gør dommeren også. Efterfølgende bliver både Ejnar Rosenhøj og Anders Mortensen udelukket, sidstnævnte efter en hårdhændet overhaling af Anders Nielsen. Dermed bliver Steffen Larsen treer.
Christian Pedersen bliver fjerde, mens Chris Poulsen kører sig frem til femtepladsen foran Peter Juhl Jensen. Claus Hellberg Jensen fuldfører som syvende, med Lars Blom og Carsten Rasmussen som de sidste i mål.

Resultatet af DM2 på Jyllands-Ringen, 2. maj 2004

pos.grid#kørermærkeomg.tidpoint
1.3.38Henrik MikkelsenPeugeot 106 GTI1014:47.51030
2.4.6Per MadsenPeugeot 106 GTI1015:04.56125
DSQ6.20Ejnar RosenhøjToyota Corolla GTI1015:15.9950
3.13.1Steffen LarsenPeugeot 106 GTI1015:16.06022
DSQ5.16Anders MortensenPeugeot 205 GTI1015:16.1500
4.2.73Christian PedersenHonda CRX1015:20.55620
5.7.52Chris PoulsenHonda Civic1015:24.61218
6.8.29Peter Juhl JensenToyota Corolla GT1015:24.90116
7.9.33Claus Hellberg JensenVW Polo G401015:47.53914
8.12.66Lars BlomToyota Yaris1015:48.21813
9.14.22Carsten RasmussenCitroën Saxo VTS914:21.91812
NC10.23Anders NielsenPeugeot 106 XSi69:25.6460
NC11.14Dennis BarthPeugeot 106 GTI23:27.5720
DNS1.34Bruno RasmussenHonda CRX---

Hurtigste omgang kørt af #38 Henrik Mikkelsen: 1:23,851 på 10. omgang.

Lap-chart for 2. heat.

pos.kører012345678910
1.Bruno Rasmussen3473737338383838383838
2.Christian Pedersen73663873666666
3.Henrik Mikkelsen38383866737311120
4.Per Madsen6232311117320201
5.Anders Mortensen1620202323202020161616
6.Ejnar Rosenhøj201612020231616737373
7.Chris Poulsen5214161616162352525252
8.Peter Juhl Jensen291525252525229292929
9.Claus Hellberg Jensen3329142929292933333333
10.Anders Nielsen2366292266333322226666
11.Dennis Barth14522233336666666622-
12.Lars Blom66223366222222----
13.Steffen Larsen13366--------
14.Carsten Rasmussen22----------

Den lille Yokohama Cup er stort set halveret i forhold til sæsonstarten 2003! De kørere som fortsat deltager i klassen leverede deres andel af nærkampe, overhalinger og overraskelser denne løbsweekend.
I DM-sammenhæng fører Per Madsen med 55 point foran Christian Pedersen med 45. Chris Poulsen kom ganske vist ikke på podiet, men støt og stabil kørsel har bragt ham på tredjepladsen med 38 point. Per Madsen er suveræn sværvægter i succesballast når feltet mødes næste gang på Padborg Park. 70 kg skal han køre med, mens Christian Pedersen og Henrik Mikkelsen kan nøjes med 40 kg. Til Madsens fordel skal det siges at han var utrolig stærk på netop denne bane.

Læs også:
Glimt fra Åbningsløbet

Jesper O. Hansen

Læs mere om:
  • 02/05/04 - Jyllandsringen - Yokohama Cup - DASU mesterskab
  •  
     

    Yokohama Cup 0-1600cc nyhederne på Motorsporten.dk er sponsoreret af: