Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser
ASETEK SIMSPORTS

Formel Renault 2000 Europa Serie

Monza - Formel Renault 2000 - 2. kvalifikation

FR 2000 EU 
26/03/04 

Formel Renault 2000 Europa SerieMed næsten et halvt sekunds forsprimg sikrede Motopark Academy køreren Scott Speed sig poleposition til race to.
På de næste to pladser kom Pastor Maldonado og Pascal Kochem adskildt af ca. 0,3 sekund.
 

Frank Kechele placerede sig som nummer syv 1,095 sekund fra poletiden.

Tiderne fra 2. kvalifikation:

Plac.KørerTeamTid
1Scott SpeedMotopark Academy 1:50,582
2Pastor MaldonadoCram Competition 1:51,049
3Pascal KochemJenzer Motorsport 1:51,364
4Marc WalzMotopark Academy 1:51,382
5Colin FlemmingJenzer Motorsport 1:51,538
6Romain GrosjeanSG Formula1:51,577
7Frank KecheleMotopark Academy 1:51,677
8Guillaume MoreauSG Formula1:51,694
9Paul MaijerAR Motorsport1:51,789
10Yann ClairaySG Formula1:51,843
-Salvador DuranCram Competition1:51,843
12Simon PagenaudGraff Racing1:51,901
13Junior StrousMr Glow Motorsport 1:51,961
14Marcello ThomazCram Competition1:52,039
15Michael AmmermullerJenzer Motorsport1:52,083
16Luca FilippiEuronova Jr. Team1:52,101
17Davide ValsecchiCram Competition1:52,126
18Dominique ClaessensJD Motorsport1:52,137
19Reinhard KoflerJD Motorsport1:52,310
20Julien CanalGraff Racing1:52,315
21Franck MailleuxTech 1 Racing1:52,318
22Michael AleshinLukoil Racing Team1:52,411
23Mika LeirilaaksoKoiranen Bros Motorsport1:52,433
24Patrick RochaJD Motorsport1:52,533
25Jerome D'AmbrosioGraff Racing1:52,568
26Patrick PiletGraff Racing1:52,581
27Johan CharpilienneGraff Racing1:52,785
28Yelmer BuurmanAR Motorsport1:52,836
29Ludovic BadeyTech 1 Racing1:52,907
30Yuri BaiborodovLukoil Racing Team1:52,915
31Vitaliy PetrovEuronova Jr. Team1:52,969
32James JakesTeam AKA1:53,049
33Riccardo CintiUboldi Corse1:53,403
34Luca FrigerioEuronova Jr. Team1:54,071
LIC

Læs mere om:
  • 28/03/04 - Monza - FR 2000 EU
  •  



    ASETEK SIMSPORTS